Divergence - Veronica Rothová

5. ledna 2015 v 21:08 | Neyra Calene |  Knihy
Když jsem zjistila, že v naší knihovně mají i trilogii Divergence, hned jsem si ji půjčila. Tahle knížka mě zaujala už před pár lety, kdy vycházela, a bylo o ní v katalogu Albatrosu pro školy. Taky mě ale tak trochu vytáčelo, jak tuhle knížku pořád porovnávají s Hunger Games (ale pořád, opravdu), a to je koneckonců jedna z mých nejoblíbenějších knih. Jestli tohle srovnávají, někteří s tím, že je to úplně stejné, musím to přečíst.AUTOR: Veronica Rothová
DATUM VYDÁNÍ: 2011
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Divergent
ŽÁNR: dystopie
SÉRIE/DÍL: Trilogie Divergence / 1.díl
ILUSTRÁTOR: ---
OBÁLKA: Joel Tippie
POČET STRAN: 344
PŘEKLADATEL: Radka Kolebáčová
NAKLADATELSTVÍ: CooBoo
FORMA VYPRÁVĚNÍ: ich-forman

Hned teď, na rovinu - Divergence je vážně dobrá knížka. Nejsem rýpal, co si potrpí na detailech (jakože.. věděcké nesrovnalosti, to, že by systémy v budoucnosti nemohly fungovat.. bla bla). Nevím tedy, jestli je problém ve mě, ale.. Všechny mé oblíbené knížky mě dřív či později vtáhly. Znáte to, když nemůžete být hodinu v klidu a pořád přemítáte nad tím, jak to bude pokračovat, a tak dál. To se mi ale u Divergence bohužel nestalo.
Ale jak říkám, je to dobré - Tris, hlavní hrdinka, mi sice přijde trochu labilní, protože měsíc od zvolení si nové frakce se chová trochu podivuhodně, ale její myšlenky jsou v knížce krásně popsány, a děj odsýpá. Knížka je čtivá od začátku do konce, a nejsou tam pasáže, kde by se děj zasekával, a taky se mi nestalo, že bych se v něm jakkoli ztratila. To je určitě plus, protože pořád víceméně víte, "o co go".

Podle mě je Divergence taky poměrně dobře uvěřitelná. Prostě to autorce žerete se vším všudy. Styl vyprávění se mi moc líbí, protože krátké či téměř nijaké popisné pasáže (myslím tím popisy vzhledu - ty jsou obvykle fajn, ale sem, do stylu Rothové, nepasují) děj značně urychlují. Stejně tak jako přítomný - budoucí čas, na který jsem se ke svému vlastnímu překvapení poměrně snadno a rychle adaptovala. Děj odsýpal, nechyběla mu akce, brutalita a romantika, a ani nečekané zvraty. Ty mnohdy nebyly tak předvídatelné jako u jiných knih, což je u mě jasné +! Nikdy totiž v Divergenci nevíte, co se vyklube z které postavy.

Vrátím se na začátek. Srovnání s Hunger Games. Podle mě nikdy není fér porovnávat dvě knížky, protože jestli tu nejde o plagiátorství, není to správné - každá knížka je přece jiná. Já sama vidím mezi těmito dvěma trilogiemi jen minimum podobností - snad žánr, jakési feudální prostředí (ale to se liší teda extrémně) a šestnáctiletou hrdinku. Tím to končí. Tris se určitě nechová jako Katniss, knížka je jiná. Tečka. To, co se komu líbí víc, je už osobní záležitost. Mě se HG líbily víc.

Divergence je hodně dobrá dystopie se sympatickými hrdiny a nečekanými zvraty. Je to velice čtivá kniha, rychle odsýpající, Zaručuji, že i když vás knížka úplně nepohltí, po přečtení budete chtít druhý díl, a to hned. Jen je asi samozřejmé, že tahle knížka je spíš pro holky, když jí holka vypráví :). Ale přečíst si ji může každý. A co mluví za vše - ta knížka je dobrá, film vidět nechci. Filmy kazí dojmy z dobrých knih! :D

8/10


Zdroj: bux.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

A co vy? Četli jste Divergenci? Máte chuť si ji přečíst?

Ano, četl(a), a líbila se mi. 53.8% (7)
Ano, četl(a), ale nelíbila se mi. 7.7% (1)
Nečetl(a), ale určitě ji zkusím! 15.4% (2)
Nečetl(a), a ani na ni nemám chuť. 23.1% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.