Zlato Arkony I. - Juraj Červenák

29. března 2015 v 13:27 | Neyra Calene |  Knihy
Někdo z vás možná jméno Juraje Červenáka už slyšel, někdo možná ne. Jde o slovenského autora historické fantasy, takže jsme skoro doma. Doma jsme skoro i v jeho příbězích - sama jsem tedy cyklus Černokněžník nečetla, ale pokud to máte stejně, topit se u čtení Zlata Arkony nebudete. Jelikož se Rogan potkává se (skoro) samými novými postavami, dojde i k patřičnému vysvětlení toho, co je on a jeho vlčí společník Goryvlad vlastně zač. Podle počtu stran je zřejmé, že tahle knížka je spíš taková chuťovka na víkend, ale kdo má pořád chuť číst samé eposy, co?
AUTOR: Juraj Červenák
DATUM VYDÁNÍ: 2012
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Zlato Arkony 1
ŽÁNR: historická fantasy
SÉRIE/DÍL: Černý Rogan / 1. díl
ILUSTRÁTOR: Michal Ivan
OBÁLKA: Michal Ivan
POČET STRAN: 298
PŘEKLADATEL: Robert Pilch
NAKLADATELSTVÍ: Brokilon
FORMA VYPRÁVĚNÍ: er-forma

Kniha nás zavede do doby starých Slovanů, konkrétně k těm, kteří dřív žili na sever dnešního Německa. Rujána, to vám ostatně něco říká, ne? Prostředí je reálné a až na pár z nutnosti upravených detailů se shoduje s historickými fakty. Takže bohové, hradiště a surovost. Ovšem pak nastupuje to fantasy - aelfové útočící na kmeny Slovanů, bělovlasí nájezdníci kteří přišli z Helheimu (něco jako podsvětí v mytologii Vikingů, kterých se taky dočkáme), a čarodějové. V knize se jich vyskytuje víc než samotný Rogan, ale to už by byl spoiler.

Děj Zlata Arkony odsýpá hodně rychle, jedná se o jednu z těch "akčních" knih, takže se méně mluví a více seká. V příběhu nechybí nečekané prvky a zrady a nikde se nezastaví na místě. Postavy jsou hodně různorodé a uvěřitelně vykreslené, byť až na pár výjimek to nejsou moc velcí intrikáni. Každá postava si jde jako obvykle za svým a dělá pro to cokoli.
Mapka na začátku samotné knihy je hodně nápomocná při nekonečném chrlení jmen hradišť a ostrovů a vymýšlení válečných strategií. Je to potřeba, protože se jako čtenář podíváte na obě strany barikády - a ani ženské postavy ve výrazných rolích chybět nebudou.

První díl Zlata Arkony rychle odsýpá, je čtivý a nikterak složitý. Hlavní postavy, Gorja a Rogan srší hlášky a sarkasmus, takže se s nimi nebudete nudit. Nechybí ani nějaká romantická jiskra a chvilky napětí.. Tahle knížka se zkrátka povedla. Doufejme, že to tak bude i s druhým dílem! Osobně nic moc negativního nevidím.

9/10 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 29. března 2015 v 14:13 | Reagovat

Hmm, tak na tohle si musím vzpomenout, až příště nebudu vědět, co číst. Zní to opravdu zajímavě. :-)

2 V. V. | Web | 19. dubna 2015 v 16:40 | Reagovat

Druhý díl se mi líbil o chlup víc než první ale i tak doporučuju přečíst celého předchozího Černokněžníka, stojí to za to. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.