Andělé a démoni - Dan Brown

22. srpna 2015 v 17:09 | Neyra Calene |  Knihy
Andělé a démoni je kniha, která u mě drží několik prvenství. Žádný fantasy kousek se nemusí bát, že by jej sesadila z toho "TOP" žebříčku, ale je tu něco jiného. Je to první kniha svého žánru, kterou jsem vzala do ruky, a první kniha, kterou jsem si přečetla na základě toho, že "film nebyl tak špatný". A taky toho, s jakým nadšením ji hlodala moje sestra. Rozhodovala jsem se, jestli si přečíst A&D nebo Šifru mistra Leonarda, známější příběh profesora Langdona, ale tohle mi připadalo přitažlivější. Přece jen, tady se nehledají potomci Krista, tady letí celý Vatikán do vzduchu! A to doslova.AUTOR: Dan Brown
DATUM VYDÁNÍ: 2000
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Angels & Demons
ŽÁNR: Thriller
SÉRIE/DÍL: ---
ILUSTRÁTOR: ---
POČET STRAN: 462
PŘEKLADATEL: Michala Marková
NAKLADATELSTVÍ: Metafora / Argo
FORMA VYPRÁVĚNÍ: er-forma

Děj je velmi komplikovaný, proto k němu lze říct jen málo. Anotace napovídá, o čem kniha je, a prozrazovat víc by byl hřích. Kniha se odehrává v rozmezí zhruba osmi hodin a všech téměř pět set stran je nabitých dynamikou. Užijete si své i s mírně nudnými popisy fyzických zákonů a experimentů, ale nechybí ani popisy všech těch římských a vatikánských budov, které hrdinové navštíví. A potom také sochy. Mnoho se toho také dozvíte o umění, protže se dostáváme k tomu, co je pro Dana Browna typické - velmi věrně do svých knih zachycuje realitu, do které stejně dobře vnáší vlastní fikci. Kde jedno začíná a kde druhé končí tak budete vědět s určitostí jen tehdy, pokud jste skutečný expert. Děj knihy se na chvíli nezastaví a není nouze o zajímavé dialogy, akční scény i emoce.
Jazyk knihy přitom není složitý, ale ani tupě jednoduchý, jak tvrdí zlí jazykové - Brownovi se daří vytvořit čiře čtivé dílo bez zbytečných vět. Jak možná zjistíte, opravdu zde není nic navíc. A nečekaných zvratů je tu víc než v Písni ledu a ohně. A těch brutálních se taky dočkáte. Ano, bude se vraždit.

Postav není čtenář přesycen. Jako pravý profesionál se Brown drží dané charakteristiky a postavy jsou skutečně barvité. Hlavními z nejhlavnějších jsou profesor Robert Langdon a vědkyně Vittorie Vetrová, mezi kterými to, jak jinak, bude jiskřit. Velmi důležitou a zajímavou postavou je také komoří zesnulého papeže, camerlegno Carlo Venstresca. Děj je výrazně ovlivňován i vedlejšími postavami, jako například příslušníky Švýcarské gardy nebo novináři. Vše běží jako na drátkách a osobně se mi nestalo, že by mě kniha v některých pasážích málo bavila. Číst si napřed by byla velká chyba, to mi věřte! A perlička - jsou tu ilumináti i asasíni. Obojí jinak, než jak to pojímá moderní kultura (mnohdy v uvozovkách, pardon). V původnějším významu.

Pokud se chcete podívat za římskými památkami nebo si chcete jen užít nadupanou knihu, sáhněte po této. Andělé a démoni jsou skvělá kniha, která splnila veškerá očekávání a dostála slibům reklamy a propagace. Samozřejmě je to o vkusu... Připravte si volný víkend, protože od tohohle se jen tak nezvednete. Vrtalo by vám hlavou, jestli je vrahem zahradník. Poradím vám - tentokrát ne.

9/10


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

A co vy? Četli jste Anděle a démony? Máte chuť si je přečíst?

Ano, četl(a), a líbili se mi. 66.7% (4)
Ano, četl(a), ale nelíbili se mi. 0% (0)
Nečetl(a), ale určitě je zkusím! 33.3% (2)
Nečetl(a), a ani na ně nemám chuť. 0% (0)

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 23. srpna 2015 v 20:15 | Reagovat

Přiznám se, že jsem se podobné literatuře vyhýbal, neboť nemám moc pochopení pro konspirace a prvky detektivky obvykle moc neocením. Ale recenze zní dobře, tak se uvidí :-).

2 Neyra Calene Neyra Calene | E-mail | Web | 23. srpna 2015 v 23:50 | Reagovat

[1]:
Pro mě to taky bylo něco nového :D Ale je možné, že ostatní lidi by ten film nemusel na knížku tak docela navnadit, je to hodně o vkusu. Ale knížku fakt doporučuji :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.