Assassin´s Creed: Renesance - Oliver Bowden

15. října 2015 v 20:21 | Neyra Calene |  Knihy
Krédo hašašínovo je dnes zkrátka bomba. Hit. Jak to tak ale bývá, ne o všem, co je slavné a populární mají lidé nezapálení pro věc přehled. Někdy totiž ani taková pecka za mnoho nestojí (všichni vzpomeňme na věčné vampýří romance). S neznalostí potencionálních čtenářů má problém právě i Assassin´s Creed, což z vlastní zkušenosti potvrzuji. (Čtenářů, čtete správně - pořád je tu mnohem víc lidí, kteří by si něco raději přečetli než zahráli, a ne že by novější asasíni byli přívětiví na staré stolní mašiny).AUTOR: Oliver Bowden (Anton Gill)
DATUM VYDÁNÍ: 2010
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Assassin´s Creed: Renaissance
ŽÁNR: Historický / fantasy
SÉRIE/DÍL: Assassin´s Creed / 1. díl
ILUSTRÁTOR: ---
OBÁLKA: Ubisoft
POČET STRAN: 288
PŘEKLADATELKA: Kateřina Niklová
NAKLADATELSTVÍ: Fantom Print
FORMA VYPRÁVĚNÍ: er-forma

Lidé mají za to, že náplní téhle série je jakýsi historický free-run a bezduché zabíjení. A stylový obleček. Pokud i vy si tohle myslíte, dávejte pozor - Assassin je na děj docela bohatý, a to jak ve hře, tak i v knížce. Tím se hladce dostávám k největšímu problému téhle víkendové jednohubky (pro někoho, kdo je zvyklý číst) - a to sice, že dialogy v knize jsou herním postavám přímo odervané od úst. Jako úvod recenze trochu špatné, ale pro mě jako pro fanouška herní série do očí bodající fakt. Během čtení se to zkrátka nedalo překousnout.

U negativ bohužel zůstaneme... ale jen chviličku. U knihy, která je de facto historická, až na pár fantastických a magických prvků (spoiler! mwahaha), by se dala očekávat nějaká ta dobovost. Tomu naprosto neodpovídá týpek, který s klidem někoho pošle prostředníkem do háje nebo (už si nevzpomínám přesně) pole s kukuřicí. Ještě když tam máme tak hezky rok, ve kterém se to odehrává. Ale až na tyhle útržky je atmosféra renesanční Itálie uvěřitelná. Třeba mě čtení navnadilo na opětovné shlédnutí pár filmů...

Jazyk knihy je zkrátka jednoduchý. Někoho, kdo je zvyklý na květnatější a "vyšší" literaturu asi moc nenadchne, ale do plusu musím autorovi připsat fakt, že když se musíte držet předlohy, která je herní (tedy pro držení se nic moc), na papíře toho moc nevyčarujete. Dočkáte se hodně popisu a akce - taky hojně popsané - a trochu neobratného předbíhání let, kdy nevíte, jak je Ezio Auditore vlastně starý. S tím časem je to tu velmi ošidné. Postavy si v knize drží svou charakteristiku (některé v průběhu let snad až vzdorně) a i na našem hlavním asasínovi jde naštěstí vidět nějaký posun.
Od čtení Renesance jsem toho moc nečekala - druhý díl hry Assassin´s Creed mám hodně ráda, ale bylo mi jasné, že převedení hry do knížky bude takové... osvorkované.
Děj samotný se hodnotí poměrně těžko, protože v něm nemohl pan Bowden projevit vlastně žádnou iniciativu.

Je otázkou, jestli si Renesanci užije víc fanoušek herní série nebo čtenář bez znalosti hry. Každopádně se jedná o příjemnou oddechovku, která vám moc času na čtení nezabere. Jen toho od ní nemůžete moc čekat... Pokud vás láká svět boje Templářů a Asasínů, raději si zahrajte hru. Ale i tak rozhodně nepatří Renesance do koše.

4/10


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 18. října 2015 v 19:49 | Reagovat

Nepatří do koše, to je pravda. Ale to je asi tak všechno. Za mě je Renesance jedna z Bowdenových nejslabších, snad až na příšernou Černou vlajku. Zrovna dneska jsem dočetl Odhalení, které nebylo nejhorší, ale celkově se mi zdají AC knížky dost slabé. Třeba dvoudílná série z TES si s videoherní tematikou poradila značně lépe a třeba knížky z Warhammeru jsou místy konkurencí i pro renomované autory (kteří je taky často píší) :-D.
Možná mi styl vyprávění zkrátka nesedl, ale nebavil jsem se, necítil jsem žádné napětí a dokonce ani touhu dozvědět se, co se stane v další kapitole :-(.
Přitom třeba videohra AC:Rogue mě místy dost chytla a dohrál jsem ji celou, aniž bych se nudil... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.