Spectre

16. listopadu 2015 v 20:45 | Neyra Calene |  Filmy
Od uvedení poslední bondovky Skyfall uplynuly tři roky a tak je jasné, že je to tu znovu. Mnoho žen různého věku a původu, mnoho explozí různého rozsahu a původu, mnoho zloduchů rozličných povah a původu, mnoho zbraní různé míry destrukce, pár nablýskaných aut a drahých obleků, pár zdemolovaných dopravních prostředků...REŽIE: Sam Mendes
PREMIÉRA: 26. 10. 2015
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Spectre
ŽÁNR: akční
SÉRIE / DÍL: James Bond, již 24. v pořadí / 4. s Craigem
STOPÁŽ: 150 minut
SCÉNÁŘ: Neal Purvis, Robert Wade, John Logan
PŘEDLOHA: Ian Fleming, opět nepřímo
HUDBA: Thomas Newman
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Daniel Craig (James Bond), Léa Seydoux (hlavní Bondgirl), Christoph Waltz (hlavní záporák), Ralph Fiennes (M), Ben Whishaw (Q), Andrew Scott (C)

I kdyby jste nějakým zázrakem přehlédli hlavičku článku, musíte vědět, o jakém filmu mluvím. Nebo alespoň, kolem koho se točí. Dalo mi to chvíli docela usilovného přemýšlení, jestli na blog vypustit recenzi na film, ale nakonec jsem se rozhodla pro. Protože názory na SPECTRE na internetu zatím naprosto neodrážejí moje dojmy z biografu.

Poprvé od premiéry Bitvy pěti armád jsem si totiž vyrazila do kina (přičemž se do konce roku chystám v optimálním případě ještě dvakrát, peněženka pláče za mě) - a to ne proto, že by se mi zkrátka chtělo, ale proto, že na Jamese Bonda se mi hodně chtělo. Ačkoli o tomto mém oblíbenci se na blogu zatím nic neobjevilo, vězte tohle - jsem fanda 007, ale vlastně jen v novém podání, tedy s tváří Daniela Craiga. Starší Bondi mi moc nesednou - možná moc staří, jiný typ akce, než by se mi zdál, Brosnan, kterého nemusím... Nemám tušení, proč. Ale od Casina Royale (2006 - ne, to jsem se ještě skutečně nedívala) je to můj šálek kávy.

Proto jsem se samotného promítání nemohla dočkat. Když v sále konečně zhasli, po plátně prolétlo pár reklam a tradiční ukázky filmů, které teprve přijdou - vlastně jediná, na Star Wars, což mi fakt udělalo radost. Ale pak už to přišlo. Ona ikonická scéna, prostě úvod. Křičící dechy a střelba skrz logo. Zřejmě jste v obraze. Nezbylo než čekat na to, co bude - a jelikož bondovky mají svou klasickou šablonu, které se po dekádách musí držet, bylo jasné, na co.


Úvodní přestřelka nezklamala (den mrtvých v Mexico City měl perfektní nádech), narozdíl od úvodních titulků. Za což filmaři tak docela nemohou - zatímco Skyfall se totiž pyšnil výtečnou písní od Adele, song "Writing´s on the Wall"od Sama Smithe se k filmu nehodí. Absolutně ne. Trhá to uši a tahá to nervy, s prominutím. Atmosféra nulová. Pak se nám ale začal rozjíždět samotný příběh...

Samozřejmě by bylo bezpředmětné ho tu jen tak vykvokat. Ale opřeme se do pravého "recenzování" - příběh totiž překvapivě logicky navazuje na předchozí tři filmy. Překvapivě logicky proto, že zápletka je možná krapet nastavovaná, ale přesto tu vše funguje jak má. Děj je plynulý a je jen málo míst, kde by drhl. Od svého doprovodu vím, že zážitek z filmu byl dobrý i bez znalosti Casina, Quantum of Solace a Skyfallu, ale vězte, že když víte, je to pecka. Celý snímek se drží v temné rovině, kde opravdu o něco jde, a to i v hlavách samotných postav. Bond už dávno není trýzněn jen fyzicky.
Dvouapůlhodinová stopáž je také proložena vtipy, které ve filmu vůbec nepřekáží a pěkně ho doplňují.

To hlavní v takové bondovce je samozřejmě akce. Milovníci akčních scén si zkrátka přijdou na své - jistá nerealističnost ale jaksi patří ke všem takovým scénám, takže to opomenu. Co stojí za zmínku jsou dialogy, které také nejsou jen tak odbyté - a spolu s hereckým výkonem všech zúčastněných je to pro diváka opravdu sousto. Stejně jako to vidět Voldemorta na "světlé strany Síly". Tedy, jako M se Ralph Fiennes nesnaží ovládnout Británii spolu s celým světem. Od toho tu máme jiné....

Během všech těch minut před plátnem nebo obrazovkou se určitě nudit nebudete. Pokud jste byli nadšeni ze Skyfall, věřím, že u Spectre tomu nebude jinak. Sympatičtí hrdinové, skvělý vizuál i neděravý scénář doplňují skvělou akci - já jsem zklamaná nebyla. A že jsem fanoušek a jako taková možné nedostatky nejsem ochotná vidět? No a - šla bych ještě jednou. A jako bonus lahodně sedící soundtrack!

90%

A jak bonus a nutný dodatek - hlavní téma ze soundracku a trailer. Tu písničku si s prominutím odpustím.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 n n | 16. listopadu 2015 v 20:56
2 Ells Ells | 17. listopadu 2015 v 21:01

Poslala jsem ti e-mail. ;)

3 narwhale narwhale | Web | 19. listopadu 2015 v 20:31

Recenze je moc pěkná. Já osobně se na Spectre (asi) nepodívám ani v televizi, i když tvoje recenze za to rozhodně nemůže. Daniela Craiga nemám v oblibě tak nějak obecně, natož v Bondovkách. Ty jeho mi totiž přijdou oproti starším nudné a tak nějak bez jiskry - chybí mi ten starý smysl pro humor, kdy mi až připadalo, že si ze sebe OO7 dělá srandu. :-D

4 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 19. listopadu 2015 v 21:06

Viděl jsem jenom Skyfall, ale líbil se mi a po tvé recenzi už se začínám těšit i na Spectre. Trochu jsem se bál, že se bude podobat nové Mission Impossible, ale dle děje asi zbytečně :-)

5 Neyra Calene Neyra Calene | E-mail | Web | 21. listopadu 2015 v 14:48

[3]:
No, na FF bylo vidět, že nejsi sama :-D

[4]:
Nový MI jsem ještě neviděla... :D :D Ale fakticky doporučuju, no. A jídlo s sebou, celkem dlouhá doba :-P

Dobře, no, a na druhý poslech ta písnička není tak otřesná... ale terno to taky není. Tak. :D

6 narwhale narwhale | Web | 24. listopadu 2015 v 19:01

[5]: No jo, Tremlett, co na to říct :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.