Volání kukačky - Robert Galbraith

16. prosince 2015 v 22:20 | Neyra Calene |  Knihy
Série knih o mladém čaroději Harry Potterovi je v současnosti důvěrně známá nejen komunitě vášnivých čtenářů. Její autorka J. K. Rowlingová ovšem po celosvětovém úspěchu nepověsila svou kariéru na hřebík. V roce 2013 pod pseudonymem "Robert Galbraith" vydala detektivní román Volání kukačky. Na více než 450-ti stranách se znovu můžeme přesvědčit o tom, že Rowlingová si s příběhem umí hrát velice dobře.AUTOR: Robert Galbraith (J. K. Rowlingová)
DATUM VYDÁNÍ: 2013
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Cuckoo´s Calling
ŽÁNR: Detektivní
SÉRIE/DÍL: Volně navazující příběhy Cormorana Strika
POČET STRAN: 477
PŘEKLADATEL: Ladislav Šenkýřník
NAKLADATELSTVÍ: Plus
FORMA VYPRÁVĚNÍ: er-forma

Děj knihy nás zavádí do uliček moderního Londýna. Můžeme nahlédnout do života na luxusních nákupních třídách, tichého klidu v bohaté čtvrti Mayfair i množství hospod a restaurací, a také do zapadlé a rozkopané Denmark Street.
Právě zde se totiž nad kavárnou 12 Bar nachází kancelář armádního veterána a soukromého detektiva Cormorana Strika, který nezažívá nejšťastnější období svého života. Topí se v dluzích a se svou snoubenkou Charlotte se už po několikáté za léta společného soužití pohádali - tentokrát zřejmě definitivně. Robin Ellacottová o tomhle všem nemá ani tušení - má nastoupit jako Strikova nová prozatímní sekretářka, než si najde nějaké trvalejší zaměstnání. Ke kanceláři ke své smůle ovšem dospěje právě v tu chvíli, kdy se Cormoran rozhodně běžet za svou snoubenkou a vše urovnat. I přes ošklivou počáteční lapálii se mezi Robin a detektivem rozvine dobrý pracovní vztah. Objeví se nový případ - vyšetřování údajné sebevraždy supermodelky Luly Landryové, jejíž smrt byla před několika měsíci důkladně rozebrána všemi anglickými médii. Strike nevěří, že by v této záležitosti mohl vypátrat něco nového, ale bratr Landryové, John Bristow, mu za práci na případu zaplatí mnohem lépe, než je obvyklé. Můžeme sledovat, jak se Cormoran překvapivě systematicky rozplétá nitky záhadných událostí Luliny sebevraždy a sám se potýká s osobními problémy. Překvapivě mu s obojím pomáhá Robin, nadšená z práce u soukromého detektiva. Strike a Robin postupně začínají toho druhého respektovat a jako tým jsou opravdu úžasní. Vyšetřování zavedou oba dva do vysokých společenských vrstev a módního průmyslu, a pomalu zjitují, že Lulin osobní život nebyl zdaleka takový, jak si média myslela - těžko říct, kdo z jejích nejbližších ji opravdu znal, nebo kdo alespoň říká pravdu. Strike nakonec odhalí pravdu ve finále, kdy nás šokuje svým intelektem a autorka promyšleně zauzlovanou zápletkou.

Cormoran Strike nejen k nejzajímavějším detektivům, ale vůbec postavám, se kterými jsem se poslední dobou v knihách setkala. Je to bývalý příslušník vojenské policie, který v Afghánistánu přišel o nohu a nyní pracuje jako soukromé očko. Žije ve stínu minulosti - jeho otcem je slavný zpěvák Johnny Rokeby, se kterým se setkal jen párkrát v životě a kterému zároveň dluží mnoho peněz, a jeho matka jej jako malého tahala z města do města a nakonec zemřela na předávkování. V celém příběhu Strike jen překvapuje. Ze začátku působí jako neohrabaný a tupý člověk, který se topí v konverzaci a smutek zahání alkoholem a cigaretami. Čím dál se v příběhu čtenář dostane, tím více mu dochází, že pan detektiv je génius a jeho plány sahají dál než pár minut do budoucnosti. Naproti jiným knižním charakterům také působí neskutečně lidsky, což je velké plus.

Volání kukačky je velice čtivá kniha - jazyk je bohatý, výjimkou nejsou ani květnaté a barvité popisy osob i prostředí. Své místo tu mají přirovnání a vzhledem k prostředí, ve kterém se příběh odehrává, i určité množství vulgarismů, slang a nespisovná mluva. Tak jako ve svých dalších knihách, i zde si Rowlingová libuje v neotřelých slovních spojeních a pečlivém vykreslování atmosféry, povětšinou v delších souvětích.

Jako fanoušek Harrryho Pottera a detektivek jsem od Volání kukačky nečekala nic míň, než co mi dalo - skvělý styl, zajímavou hlavní postavu a úžasnou zápletku. Ačkoli se jedná spíše o klasicky upovídanější detektivku než akční kriminálku, rozhodně bych ji doporučila jak všem příznivcům žánru, tak všem milovníkům knih. Ty, kteří nemají tolik načteno, totiž nejspíš odradí špalíčkový počet stran. Ale čtení každé z nich jsem si užila.

9/10


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 18. prosince 2015 v 20:50 | Reagovat

Popravdě detektivky skoro nečtu a zatím jsem nezvládl ani toho Pottera. Tak snad někdy... :-)

2 Ami Ami | E-mail | Web | 22. prosince 2015 v 21:27 | Reagovat

O tej knihe som už počula, že vraj je super... mno a vizerá to tak zaujímavo, že si ju asi kúpim^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.