Levá ruka Boží - Paul Hoffman

27. ledna 2016 v 21:48 | Neyra Calene |  Knihy
U levé ruky Boží platí o něco více než u jindy to, že kromě toho, že člověk očkem přelétne anotaci na přebalu knihy, měl by v ní také krátce zalistovat a možná si o ní něco málo vyhledat na internetu. Strohé tři větičky na zadní straně obálky:
"Jmenuje se Cale. Řekli mu, že dokáže zničit svět. Možná to opravdu udělá..."
Maličko zavádějící vzhledem k tomu, kolik informací se vám dostane během čtení a kolik až v samotném závěru knihy. Mám za sebou už i obě dvě pokračování a musím říct, že tohle by se perfektně hodilo třeba až na druhý díl. Budiž, ale volba nakladatele není hodnocení knížky. Vzhůru na něj!AUTOR: Paul Hoffman
DATUM VYDÁNÍ: 2010
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Left Hand of God
ŽÁNR: SF/fantasy
SÉRIE/DÍL: Levá ruka Boží / 1.
OBÁLKA: Peter Bergting
POČET STRAN: 416
PŘEKLADATEL: Pavel Medek
NAKLADATELSTVÍ: Knižní klub
FORMA VYPRÁVĚNÍ: Er-forma

Levá ruka Boží celkem vyrovnaně balancuje na rozhraní několika žánrů - máme tu postapo, ačkoli není jasné, co se vlastně stalo, že se náš svět proměnil v bojiště vykupitelů a antagonistů. V průběhu celého příběhu se nám jen pomalu odhalují kulisy a reálie samotného světa. Někdy možná až příliš nenadále a zmateně, ale v celkové směsi to všechno dává smysl a doplňuje se to. Osobně jsem fanoušek většího množství detailů, které je v podstatě dobré jen k navozování atmosféry, takže jsem byla spokojená. Kulisy pro příběh Thomase Cala jsou jak se patří temné a kniha se nevyhýbá momentům, kdy by se slabším povahám z brutality a naturalismu udělalo nevolno - není jich však přehršel. Osobně mi v různých pasážích dělala problém časová posloupnost a intervaly, kdy děj přeskakoval různě dlouhá období. Stejně přesidloval i mezi lokacemi, ale rozhodně plynuleji. I přes občasné rozvláčnějí pasáže má ale určitou gradaci a po pro mě slabším začátku se kniha od třetiny pořádně rozjela. Calův "odchod" ze svatyně i pobyt v Memphisu, růst i pád vztahů, to všechno prolnuté nadáním zabíjet... bavilo mě to.

Co na knize hodnotím velmi pozitivně je škála postav - charaktery tu jsou barvité a je hezké vidět, že ne všichni autoři podceňují dravou motivaci vedlejších aktérů příběhu. Jejich prokreslenost a pestrost sice čtenář ocení až v dalších dílech (nebudu předbíhat), ale nikdy si asi nebudete jisti tím, proč jsou Cale, Henri a Kleist stále pohromadě. Hlavní postava jako taková se během příběhu prakticky nemění, jen odkrývá a zakrývá další aspekty vlastní osobnosti. Nelze říct, že Thomas by byl nějaký sympatický mladý muž, ale je tam něco, díky čemuž mě jeho dějová linie baví nejvíc i v dalších dílech.

Dostatek popisných pasáží a skvělých dialogů protkaných střetávající se filozofií různých lidí dělají z knihy vcelku vyrovnané dílo. Narážky na současný svět a jeho reálnou historii jsou naprosto evidentní a odkrývání myšlenek a názorů v textu je rozhodně osvěžující, zvlášť po četbě mírně prostoduchého YA. Protože tím Levá ruka Boží rozhodně není. Za zmínku stojí i popisy bojů, realisticky popsané - a ne tak zmateně, že by vám připadlo, že Cale je chobotnice a nakonec zabíjí snad jen pohledem, protože mu žádná ruka volná nezbyla.

Ne nejobvyklejší kombinace fantasy a středověku v postapo světě je ideálním dějištěm pro rázný příběh Thomase Cala. Autorův styl kolísá spíš jen výjimečně a po mírně pomalejším rozjezdu se knížky opravdu chytnete. Reálie dokáží zaujmout a po dalším dílu sáhnete s chutí docela rychle. Levá ruka Boží si možná nezaslouží až tak legendární reklamu, jakou má, ale jako kniha nezklamává.

7/10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 30. ledna 2016 v 19:51 | Reagovat

Popravdě se cítím trošičku zahanbeně, protože tato recenze shrnuje knihu a její silné a slabé stránky daleko lépe, než ta, kterou jsem kdysi napsal. Jako bych nedokázal vyhmátnout to nejpodstatnější, což se tady bez problému podařilo.

I výsledná známka je dle mého názoru objektivnější, ale taky možná díky tomu, že už jsi četla příběh dál. Sama o sobě mi kniha přijde slabší, než v rámci své série.

2 Marisa z Kniholesa Marisa z Kniholesa | Web | 25. září 2016 v 18:37 | Reagovat

:-D Sranda, akí sme každý iný. Tiež som nedávno napísala ,,recenziu" k tejto knihe(predposledný článok na blogu momentálne) a mňa úplne sklamala a neodpustila som si k nej aj nejaký ten vulgarizmus:-D .
Keď budeš chcieť, len tak pre pobavenie si ju u mňa prečítaj.
Mimochodom krásny blog, budem asi častejšie chodievať 8-) .Ahoj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.