Booxy - kapesní databáze knihomolova

4. dubna 2016 v 20:59 | Neyra Calene |  Články


Ačkoli vzhled mého pokoje o tom příliš nevypovídá, mám téměř chorobnou potřebu všechno systematizovat, třídit si do (alespoň) pomyslných škalutek. O lidech to příliš neplatí, ale o věcech rozhodně, a zvlášť potom o těch, kterými trávím volný čas. Už dávno jsem se zamilovala do různých typů databází (čsfd mi k srdci neusedla, na druhou stranu serialzone používám aktivně a horlivě, protože přesně takhle si představuju svého osobního pomocníka). Na stránky České bibliografické databáze - http://www.cbdb.cz/- jsem narazila už dříve. Pod mně samotné již neznámým účtem jsem tam nějaké knihy naházela do seznamů, pak pravděpodobně odvčeličkovala jinam, zapomněla heslo a tak z toho nebylo nic. Google Play je ale nástroj čarodějův, a tak stačilo, aby mé oko uzřelo aplikaci "Booxy", a bylo jasno. V mobilu to totiž bude určitě mnohem pohodlnější!

Závěr mluvící za vše. V dnešní době mají vlastníci chytrých telefonů život jednodušší o to, že nemusí svou paměť vlastně ničím zatěžovat, a tak lze tu křehkou placku konečně využít k něčemu opravdu praktickému. Pro jakéhokoli knihomola by to přece bylo úžasné, mít seznam svých miláčků a informace o nich pěkně v kapse, zeštíhlený do elektronického kódu pohodlně zobrazeného v aplikaci. Já k těmto notorickým čtenářům patřím, a tak jsem to zkrátka musela vyzkoušet. Konec suchému úvodu, pojďme se podívat Booxy na zoubek.

Ke spuštění budete jednoduše potřebovat telefon s odpovídající verzí systému Android, účet a (přirozeně) připojení k internetu. Pokud účet nemáte, aplikace limituje vaše seznamy tak, že je prakticky k ničemu, a protože je to (přirozeně) zadarmo, silně doporučuji si ho založit. Připojit se můžete například i přes svůj facebook, takže mnoho času to opravdu nezabere. Přivítá vás přehledný světlý design bez nadbytečných a rušivých designových prvků, všechno (přirozeně) perfektně v češtině. A můžete začít!

Podstatou používání Booxy jsou seznamy knih (Oblíbené/Přečtené/Knihovna/Právě čtu/Chci si přečíst/Wishlist), do kterých jednoduše přidáváte knihy z databáze. V té se mimochodem nachází i ty ve slovenštině. Není nic jednoduššího než použít lupu v horním pravém rohu a vyhledat požadovaný svazek, o kterém máte všechno pěkně na jednom místě. Základní informace v podobě autora, žánru, anotace apod., další knihy ze série, pokud je kniha nějaké součástí, samozřejmě můžete rovnou přidat svůj komentář a v panelu "Seznamy" si ujasnit, co, jak, kdy a kde. Zvlášť ten wishlist se mi opravdu hodí. Jako bonus můžete v databázi najít například i souhrnná vydání více knih v jednom, což je určitě bonus, pokud si rádi pořizujete takové macíky-komplety jako já.

Aplikace toho samozřejmě nabízí ještě mnohem více - můžete si od ní nechat doporučit knihy na základě těch, které již máte v seznamu oblíbených a přečtených, což kvituji jako super funkci, inspirovat se můžete třeba při bloudění mezi regály knihovny. Můžete se zpřátelit s ostatními uživateli, což já osobně nevedu, ale odráží se tu další fakt - Booxy neslouží jen jako databáze, ale jako taková malá sociální síť pro knihomoly. Kdo se v tomhle vyžívá, funguje to, ale můžete čerpat i bez toho. I když zrovna nenaháníte knihy do seznamů, můžete si přečíst nějaký článek nebo chatovat s ostatními na fóru.

Jako každá aplikace má i Booxy nějaké své možnosti nastavení, které vám využívání celé aplikace zpříjemní. Kromě jazyka českého si lze nastavit i ten slovenský, výběr ze tří základních barevných schémat (přičemž té jemně růžové - stále růžové se nezbavíte), navolení si toho, co vlastně chcete vidět na úvodní obrazovce po spuštění aplikace. Zajímavé je i zakřížkování svých zájmů z nabízeného seznamu, což potom pomáhá například právě při doporučení knih, které jsem zmiňovala výše.

Osobně hodnotím Booxy jako mnohem přívětivější provedení databáze než v počítačové formě a jako knihomilovi mi tu nic nechybí. Systém je šikovný a jednoduchý, rozhraní aplikace přátelské. Tak jak to ale bývá, někdy padá nebo zamrzá, zvlášť pokud jste zrovna připojení ke slabší wifi. Shledávám tuhle appku užitečným pomocníkem jak na doma, tak i do terénu, když vyrážíte do knihovny nebo na nákup. Zase mám v něčem trochu větší pořádek.

(Pokud bych se měla vyjádřit číselně, tak patrně 9/10, ale to tu zřejmě není až tak podstatné Smějící se)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.