Fakt hustej nářez - František Kotleta

26. května 2016 v 21:36 | Neyra Calene |  Knihy
Je (více než) na čase se vrátit s recenzí na druhý díl Bratrstva krve. Fakt hustej nářez jsem sfoukla víceméně po cestách autobusem a v suplovaných hodinách, kterých máme teď, v době maturit a množství různých projektů, věru požehnaně. Byla jsem zvědavá, kolika galony krve povede cesta upíra Jana Bezzemka dál, a ačkoli s prvním dílem si může jeho pokračování plácnout, co se množství boje týče, kolem a kolem narovinu říkám, že jsem spokojenější. Toliko takový malý spoiler k obsahu recenze. Nenapadá mě jiný způsob jak vyjádřit, proč zpětně (nakonec, i po debatě v komentářích) strhávám v recenzi na první díl jeden bod dolů. Aneb, ať žije pořádek.AUTOR: František Kotleta
DATUM VYDÁNÍ: 2012
ŽÁNR: scifi / akční
SÉRIE/DÍL: Bratrstvo krve / 2.
OBÁLKA: Piotr Cieśliński
POČET STRAN: 288
NAKLADATELSTVÍ: Epocha
FORMA VYPRÁVĚNÍ: Ich-forma

Pořádek jako takový chtějí mít ve svém systému nadvlády nad Zemí takové malé žluté potvůrky. Děj jsem krátce načrtla už v předchozí recenzi na první díl, tudíž jen stručně - příběh pokračuje ve svižném tempu. Kartani nejsou zrovna na větvi z toho, že jim zbytky zdecimovaných krvesajských mutantů likvidují vojenská zařízení, přicházejí tedy s novými zbraněmi. Jan Bezzemek, vůdce nového a patrně jediného klanu, zase sbírá nové spojence, na místech, kde by to možná nikdo nečekal. A mimozemská pramáti všech upírů má navzdory veškerému dění svůj vlastní plán, kterého se hodlá striktně držet. Což ostatní... inu, v důsledku musí taky.

První díl trilogie Bratrstvo krve mě vcelku mile překvapil a trefil se mi do noty z akční stupnice, na kterou jsem momentálně už nejen seriálově naladěna. Děj vyprávěný upírem Janem ubíhá rychle (dokonce se konečně dozvíte, proč se jeho jméno shoduje s jistým monarchou), nabušený akcí. Většinou se autorovi podařilo krvavou řež utnout včas, takže dlouhé a barvité popisy boje nenudí. Většinou. Naštěstí má čtenář vlastně celou dobu celkem jasný přehled o tom, kdo to komu právě hákem zadělal na zubní náhradu. No, a co dodat, perverzních podivností najdete na těch necelých tří stovkách stran pořád dost. Při popisu prostředí však zbytečnými detaily přesyceni nebudete - nastínění toho hlavního a zajímavého, co autor vypíchnul, vaší fantazii stačí, abyste přímo cítili pach uliček Tirany nebo bytu černošského transvestity.

Proč že tedy došlo ke sražení skóre prvního Nářezu, když mu ten druhý zatím může ve všem férově pouze konkurovat? Postavy a chemie mezi nimi se dočkaly lepšího propracování než v úvodním dílu trilogie. V logice Kotletova světa zítřka dává vývoj postav celkem smysl a vše je najednou mnohem zajímavější. Děj samotný má potom mnohem plynulejší a větší návaznost - jednotlivé události na sebe lépe pasují a gradace napříč knihou odpovídá mnohem víc grafu úměrnosti než divokého bušení srdce. To nejzajímavější se neděje uprostřed, ale všechno směřuje k zajímavému konci, kde se dočkáme pár překvapení, které tentokrát bude třeba řešit víc komplikovaně - a ne jednou kulkou do čela a zbytkem dávky na řešeto.

Fakt hustej nářez si s přehledem drží styl prvního dílu - stejná dávka vulgarismů i dalšího netak slušného koření ale tentokrát ochucuje dle mého dějově vyrovnanější příběh. S postavami začínají události v jejich věčném životě konečně trochu hýbat - čímž není myšlen ilegální pohyb mezi státy - a výletu do rodné zemičky se dočkáme i tentokrát. Tenhle kousek je sice třeba nebrát tak vážně, ale já jsem si u čtení rozhodně zarelaxovala. Žádný složitý jazyk, žádné složité myšlenky. Takže, pokud se vám už první díl celkem líbil, za mě - pokračujte!

7/10 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | 27. května 2016 v 10:01 | Reagovat

Pokračoval jsem. K recenzi nemám moc co dodat, snad jen, že jsem našel chybu na konci prostředního odstavce 8-)  :-D.

Jinak jsi asi první osoba v historii Internetu, která do recenzí píše formu vyprávění ;-)  :-) congrats.

2 Eliz Eliz | Web | 30. května 2016 v 5:46 | Reagovat

Ten nářez evokuje něco fakt velkého! Nevím, jestli to je zrovna můj typ, ale vypadá dobře :)

3 Neyra Calene Neyra Calene | Web | 6. června 2016 v 21:03 | Reagovat

[1]: Chyba opravena, málo se sebekontroluju. :D A ano, je to možné, "šablonku" už mám celkem starou a v rámci komfortu ji asi měnit nebudu :-D

[2]: Taky jsem si říkala, jestli to bude ono, než jsem do toho šla. Doporučuju zkusit, když nesedne, nesedne :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.