Hustej nářez - František Kotleta

8. května 2016 v 20:12 | Neyra Calene |  Knihy
Jak Jeremiáš trefně poznamenal, dny plynou a Hustej nářez nikde. Nářez je teď možná tak jen na hokejovém ledě nebo stříbrném plátně, kde si dva týmy chtějí dát "do nosu", ale komiksový vesmír Marvelu i mistrovství světa jsou krapítek vzdálené od tématu této recenze. Hustej nářez, dnes už v naší domovině známé dílko, nás totiž nepřenese ani pryč, ani do dalekých alternativních světů. Pro čtenáře vlastně všechno začíná v poklidné české roklině roku 2020. Kde konkrétně? Ve sra... v obyčejném chlívku. Tedy, chlívku obklíčeném mimozemšťany.AUTOR: František Kotleta
DATUM VYDÁNÍ: 2010
ŽÁNR: scifi / akční
SÉRIE/DÍL: Bratrstvo krve / 1.
OBÁLKA: Piotr Cieśliński
POČET STRAN: 288
NAKLADATELSTVÍ: Epocha
FORMA VYPRÁVĚNÍ: Ich-forma

Čtenář se ocitá po boku českého upíra Jana Bezzemka, který pochází ze středověku, ale místo kusem chladné oceli porcuje nepřátele dvěma těžkými Desert Eagly. Jeho krvesajská podstata mu umožňuje odkráčet z boje jako vítěz, i když je děravý jako cedník a má v sobě aspoň kilo olova. I přesto má Jan problém - je totiž jeden z posledních upírů, kteří přežili z Bratrstva krve, a proti němu stojí celá armáda tvořená žlutými potvorami z vesmíru. Tihle "kartani" obsadili Zemi teprve nedávno, ale upíry tím svrhli z vrcholu potravního řetězce a z pomyslného trůnu vládce planety. Nemalou zásluhu na zmasakrování většiny upírstva má Kateřina, bývalá Janova láska, kterou kdysi sám v nesmrtelnou proměnil. Cestu za pomstou Herr Bezzemek neabsolvuje sám - po jeho boku stanou starý germánský upír Gerhard, šestnáctiletá ghotička Petra i zhulený právník Tomáš Uhřík. Pokud vám doteď Hustej nářez nezní hustě, pak vězte, že název knihy ji do písmene vystihuje - zápletka se topí pod hektolitry krve, tunami kulek a v tom všem se ještě dá najít chvíle na nějaký ten sex.

Hustej nářez není nejlepší volbou, pokud hledáte něco hluboce filozofického nebo příliš duchaplného. Pokud vám vadí brutalita, vulgarismy a erotika, můžete se také rovnou otočit. Ale jinak si užijte oddechovou jízdu s rychlým spádem. Nářez jsem četla vysloveně pro zábavu a na relax se hodil stejně jako kačenka do koupele. U Kotletova díla se dá jen těžko nudit, protože čtenáře doslova bombarduje sérií nečekaných zvratů a individuí. Postavy hláškují, ale jinak se toho více o jejich charakteru bohužel nedozvíme. Naopak dost informací se dá do detailu zjistit o naší planetce ve stavu za pár let - tedy, v té alternativní realitě, kdy tu přistanou žlutásci se čtyřma rukama. Upíři jako takoví jsou podaní opět jinou cestou, určitě ne jako v dívčím románu, ale tohle téma už dávno není vděčné a vyždímat z něj pravou originalitu se dá jen těžko.

Kotleta si libuje v neotřelých a originálních slovních spojeních i přirovnáních, která se mnohdy natáhnou i na pár řádků. Mně sympatický je i přítomný sarkasmus a černý humor, s vulgarismy nemám problém. Ale je pravda, že na vás ta slova křičí prakticky z každé stránky a sem tam se v jedné větě trochu bijí s jinak spisovnou češtinou. Budiž, někdo si třeba i obohatí slovník, pokud je to pro vás výhra. Dlouhé bojové pasáže zabírají značnou část knihy a někdy už jsou celkem dlouhé až moc, ale kolem a kolem děj nakrásně graduje a umí překvapit. Tahle kniha je ostatně samé překvapení, zvlášť pro mě, protože upřímně, nic tak perverzního jsem doposud nečetla.

Pokud ale právě tahle stránka knihy není důvodem, proč ji čtete, jděte do toho. Sice je vulgární, ale je akční, místy vtipná a je zábava to číst, navíc nijak náročná zábava. Pokud potřebujete něco na odlehčení (například v záplave povinné četby, jako já), je Hustej nářez ideální. Pokud chcete poznat současné trendy v české fantastice, tak určitě taky. Na internetu slavné jméno František Kotleta bylo ostatně důvodem, proč jsem si v knihovně trilogii Bratrstvo krve půjčila. Pro mě dost velkým plus je ta domáckost - česká jména, české prostředí, i takové detaily jako fotbalové kluby. Chtěla jsem zkusit něco nového - což se podařilo. Odpočinek - check*. Zábava - check. Zvraty a překvapení - Check, check. CZECH!

6/10*kdo poznal, že paroduji Franka Underwooda hned v jedné z prvních scén v House of Cards, měl by dostat zlatého bludišťáka, zaslouženě, jinak je asi jasné, že bych po angličtině radši nesáhla :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | 9. května 2016 v 21:34 | Reagovat

Vcelku souhlasím, i když bych se možná nebál jít s hodnocením o bod níž. Třeba Kulhánek taky pracuje s převážně českým prostředím, ale jeho knihy jsou daleko hustěji nářezové díky tomu, že doluje různé historické bizárie a detaily, které potom vkládá do té hromady nesmyslů, kterou podobná literatura nevyhnutelně je.
Tímhle způsobem navozuje iluzi realističnosti dost dobrou na to, aby se čtenář do stránek tak správně zažral, což se Bratrstvu krve daří hůř.
To nic nemění na tom, že mám prostě občas náladu na rádobydrsného uhláškováného řízka, který se ohání motorovkou a v téhle chvíli mi na ničem z výše zmíněného vlastně ani nesejde :D

2 Neyra Calene Neyra Calene | Web | 11. května 2016 v 17:07 | Reagovat

[1]: Přemítala jsem, jestli dát šest nebo sedm, a teď, když jsem se prokousala pomalu na konec dvojky, tak to sražení vypadá ještě pravděpodobněji :D
Kulhánka mám už dlouho v merku, ale zatím nebyla příležitost se k žádné knížce dostat.
Takové knížky jsou na relax ale vážně super! :-D

3 Jeremiáš Jeremiáš | 14. května 2016 v 20:14 | Reagovat

[2]: Vyhlídka na věčnost je guilty pleasure, jaké není rovno. Pro pochopení ale vyžaduje znalost dvou dílů Nočního klubu, které jsou trošku slabší. Takovým prequelem jsou Vládci strachu, autorova prvotina.
Trošku alternativní jsou čtyřdílní Divocí a zlí, popřípadě nikdy nedokončená Cesta krve -- autor ji začal uprostřed psaní nenávidět. :-D
No a každý správný fanoušek hejtuje Stroncium. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.