Blindspot

6. června 2016 v 20:23 | Neyra Calene |  Seriály
Zhruba někdy koncem ledna jsem, patrně kvůli občas šílené nudě na intru, propadla sledování seriálů. Od té doby se opravdu vezu a kromě toho, že mám vždycky rozečtenou aspoň jednu knihu, mám teď pořád rozkoukaný alespoň jeden seriál. Seznam těch, co bych ráda viděla pořád roste, snad úměrně tomu, že na ně nemám tolik času. Po dokoukání Blacklistu, kde jsem až do květnového finále nadšeně odchytávala díly každý týden (za mým hodnocením si stojím, finále třetí řady vážně stálo za to!), jsem hledala něco žánrově podobného. A že to není u seriálů většinou moc velká práce.TVŮRCE: Martin Gero, Greg Berlanti
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 21. 9. 2015
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Blindspot
ŽÁNR: Drama / Thriller / Krimi
POČET ŘAD / DÍLŮ: 1x23
DÉLKA EPIZODY: 43 minut
ZEMĚ PŮVODU: USA
STANICE: NBC
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Jaimie Alexander (Jane Doe), Sullivan Stapleton (Kurt Weller), Marianne Jean-Baptiste (Bethany Mayfair), Audrey Esparza (Tasha Zapata), Rob Brown (Edgar Reade)

Chodit jsem nemusela daleko. Blindspot je novinka této sezóny běžící na NBC, stejně jako právě Černá listina. Taktéž sleduje příběh motající se okolo týmu FBI a ženy, která odhaluje svou minulost a vlastní spojení s případy. A ačkoli je Blindspot ke svému o dvě sezóny staršímu kolegovi často přirovnáván, po pár dílech zjistíte, že počáteční podobnosti se rychle rozcházejí a v rámci epizod jsou brány z jiného konce. Tvůrci mají příběh promyšlený prý až na pět řad dopředu, a to velice detailně - na seriálu to jde skutečně vidět. Scénář je vážně kousek skvělé kriminální zápletky, zdánlivě nesouvisející případy a epizody propojuje dohromady mistrně, a mnohdy velmi překvapivě.

Ztráta paměti je už patrně trochu klišé, nejen na televizních obrazovkách, ale přesto na něj Blindspot sází - a sklízí úspěch. Uprostřed Time Square je jednoho dne nalezena taška se vzkazem "Volejte FBI", překvapivě však neobsahuje bombu, ale nahou potetovanou ženu, která si nepamatuje kdo je a ani odkud se vzala. To neví ani FBI - dokonce ani s pomocí DNA, zkrátka, jakoby nikdy neexistovala. Jediná stopa, která by mohla vést k její minulosti, je jméno vytetované velkým písmem na jejích zádech - Kurt Weller. Tento agent FBI nemá nejmenší tušení, co by s ním Záhadná (tedy "Jane Doe") mohla mít společného. Ale jeho vlastní jméno není jediná zvláštní věc na jejím těle - je plné zdánlivě nesouvisející obrazců a nápisů. FBI postupně dochází, že každé Janino tetování je spojeno s nějakým zločinem, který se stal a nebyl nikdy vyšetřen, a nebo se teprve stát má. Možná tu tedy stále je šance, že by se Jane mohla dozvědět něco o tom, kdo ji potetoval, a také o své vlastní minulosti..


Blindspot přichází s širokou škálou toho, co může divákům nabídnout. Nechybí v některých kruzích populární romantika, která ale naštěstí slouží pouze jako doplněk a ne hlavní středobod děje (zrovna já na tohle vážně moc nejsem), nouze není ani o osobní dramata každé postavy, která jsou promyšlená a hýbou s celým příběhem. Musím vypíchnout - na kriminálku - podařené akční scény, které jsou zajímavé a dlouhé tak akorát, abyste u sledování neztráceli pozornost. Co se scénáře týče, moc ukecaný není a o delší monology je nouze, seriál si totiž po celou dobu udržuje rychlé tempo. Jediné, co se snad dá z tohoto hlediska vytknout je to, že se mnohdy zdá děj až příliš epizodní (alespoň než přijdete na to, jak to vlastně celé bylo) a některé případy jsou až "neuvěřitelné". I když, ruku na srdce, to je u kriminálek už docela běžný jev.

Co se mi tentokrát vážně líbilo? Herecké obsazení. I kdyby vám totiž jméno Jaimie Alexander nic neříkalo, lady Sif a její role v MCU po boku Thora už možná ano. Jako Jane Doe je vážně dobrá a přesvědčivá, nemluvě o tom, že akční a bojové scény jí jdou. Druhá polovička ústředního dua, Sullivan Stapleton (také ne úplně neznámá tvář) na scéně taky nijak nezahálí, podobně jako zbytek týmu. Mezi postavami vše funguje naprosto uvěřitelně a seriál nepadá ani na slabších výkonech herců v epizodních nebo vedlejších rolích. Perlička nakonec - zdánlivě ne úplně logický název každého dílu je ve skutečnosti anagram, který o patřičné epizodě prozrazuje něco víc. Zpočátku, v druhé polovině série už se jedná o vodítko pro diváky a pro letní porci hádanek, která má zkrátit čekání na druhou řadu. To už zkracují i samotní tvůrci, kteří informacemi nešetří.

Blindspot přináší porci dobré kriminální a akční zábavy propletenou tolika záhadami a tajemstvími, kolik se jich jen vešlo. Místy to může působit překombinovaně, ale celkově si napříč celou sezónou drží kvalitu díl od dílu stejnou a k finále příběh gradoval ukázkově. FBI je zkrátka prošpikována korupcí a tajemnem snad v každém seriálu. Charaktery postav jsou zajímavé a uvěřitelné, akce vyvážená a výkony herců takové, jaké by měly být. Nemůžu se dočkat, co přinese podzim s druhou řadou, protože finále bylo opravdu nabušené.

9/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | 11. června 2016 v 22:08 | Reagovat

Mi ztěžuješ rozhodování :-D. Chtěl jsem zkusit ten Blacklist, ale tohle se mi taky líbí... v posledních týdnech jsem měl ale práci s prokrastinací u 57 dílů Game of Thrones 8-)

2 regina ⌂ regina ⌂ | Web | 30. června 2016 v 20:35 | Reagovat

Skvělý seriál! Ohodnotila jsem ho úplně stejně! :D A hele, teď máš rozkoukané Agents of SHIELD? Tak to přeju hodně štěstí, ten seriál je prostě závislost! :D Napiš potom taky recenzi, ta tu jsem fakt zvědavá ;-)

3 Neyra Calene Neyra Calene | Web | 2. července 2016 v 0:48 | Reagovat

[1]: Četla jsem :-D Přemýšlela jsem, že to taky projedu znovu, ale nějak.. není čas :D

[2]: Rozkoukané už ne (bohužel) :-D Jako, bylo to boží, recenze už je napsaná, i když příště ji nebudu psát takhle v noci :-D Ale, po tom skoku na konci, vážně se těším na září! 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.