Jessica Jones

22. června 2016 v 7:06 | Neyra Calene |  Seriály
Jsem si vědoma toho, že knižní recenze už v Noře patrně žezlo předaly o rubriku dál. Ruku v ruce jde tento fakt s tím, že na čtení je třeba mnohem většího a nerušnějšího klidu, než jakého se mi každý den dostává. Sluchátka a vysoká hlasitost zkrátka zajišťují seriálům nezvratitelnou výhodu. Inu, alespoň se Neyra přiměla k tomu dát si pořádný, chronologický Marvel maraton a dohnat všechno, co neviděla, a i to, co viděla, pro jistotu zkouknout znovu.TVŮRCE: Melissa Rosenberg
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 20. 11. 2015
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Jessica Jones
ŽÁNR: Drama / Komiksárna
POČET ŘAD / DÍLŮ: 1x13
DÉLKA EPIZODY: 52 minut
ZEMĚ PŮVODU: USA
STANICE: Netflix
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Krysten Ritter (Jessica Jones), David Tennant (Kilgrave), Mike Colter (Luke Cage), Rachael Taylor (Trish Walker), Carrie-Anne Moss (Jeri Hogarth), Wil Traval (Will Simpson)

Došlo tedy skutečně na všechno - z řady trochu vyčnívajícího Hulka (2008) a televizních Agents of S.H.I.E.L.D. a nakonec i na seriály služby Netflix. Druhou sérii Daredevila se teprve chystám dohnat, zato novinka sezóny, Jessica Jones, byla se svými třinácti díly chuťovkou na týden.

Popravdě? Do té chuťovky se mi nejdřív vůbec nechtělo. Agenti očekávání mnohokrát předčili a Daredevil jej - alespoň během první řady - nesplnil (oběma se recenze taky nevyhne, až se vypořádám se zbývajícími díly), takže jsem si vůbec nebyla jistá tím, jak se mi Jessica Jones bude líbit. Hrdinka stižená psychickým traumatem z minulosti nořící své problémy do litrů tvrdého alkoholu, to přece jen nezní jako absolutní jistota dobré zábavy. Ale zábava to byla. Jessica totiž není obyčejná zpitá troska, kterých se po New Yorku tolik poflakuje - není totiž ani obyčejný člověk. V době, kdy tým Avengers už dávno vystoupil na světlo a invaze vetřelců málem zničila výše zmíněné město, však není nejlepší nápad s nadlidskými schopnostmi vycházet na veřejnost. Své supersíly slečna Jones využívá v praxi soukromého očka, když potřebuje na někoho "jemně" přitlačit. Jak to ale bývá, před osudem se neschováš - zvlášť tehdy, kdy je osud zastupován padouchem, který dokáže ovládat lidi a jen pár slovy je přimět... inu, třeba k vraždě. Jessica dřív byla sama pod jeho kontrolou, než se ho pokusila zabít. A že mrtvých bude podél cesty k pomstě přibývat ještě dost.


Pokud již máte nějakou zkušenost s tvorbou od Netflixu, můžete se dopředu spolehnout, že po technické a obrazové stránce je kvalita seriálu zaručená. A v případě, kdy Jessica začne používat svoji sílu, použili svoje umění rovněž filmaři a žádný laciný trik vás, jakožto diváka, z křesla nenadzvedne. Důvodem mých obav před sledováním byl scénář. Z prostého důvodu, a to aby mi celá výsledná podívaná nepřipadala opět tak samoúčelně temná, okořeněná špetkou brutality a perverze. Už po prvním díle jsem si oddechla, protože pokud se tak stalo, moje mysl byla ošálena a já se nerušeně bavila i po zbytek série. Scénář totiž funguje na jedničku, děj ukázkově graduje napříč všemi epizodami, mezi nimiž ani jediná nepokulhává za ostatními. V rovnoměrném množství se nám dostává akce, emocí, sarkasmu (za mě body navíc) a jako bonus samozřejmě až smrtícího napětí. Zrovna u Jessicy Jones nemůžu říct, že by se mi někdy do ruky dostala komiksová předloha (tedy, alespoň ne tak, aby to stálo za řeč), ale co říci můžu je fakt, že absence kostýmku a fialových vlasů mě vůbec nepumpuje.

Zvučných jmen v obsazení si zřejmě povšimne nejeden potenciální divák. Alespoň tedy Trinity a Desítky, ale seriál není na výkonech slavnějších herců postaven. To sice tak úplně není ani na Krysten Ritter jako Jessice, ale klidně by mohl být. Sarkasmus, rozvrácenost, depresi a emoce své postavy totiž zvládá naprosto bravurně a uvěřitelně. U projektu jako je tento si tvůrci nemohli dovolit nechat ohledně herectví nic náhodě - a překvapení se nekoná, skutečně nenechali. Společné scény Jessicy a (toho-hlavního-špatnýho) Kilgravea měly šťávu a já byla opravdu zvědavá, jak to celé skončí. Až na jednu menší výjimku se v ději nevyskytlo nic přebytečného, nic navíc, co by odsýpání příběhu překáželo. Samozřejmě tedy krom lehkých náznaků pro další řadu, která už byla potvrzena. A spojitosti se zbytkem MCU se taky našly, i když opravdu přímá jen jedna, a to k rovněž netflixáckému Daredevilovi.

Jessica Jones je napínavá podívaná nejen pro fanoušky Marvelu nebo znalce komiksů. Hlavní hrdinka s vulgárním slovníkem a svérázným přístupem vás bude bavit stejně jako zase "trochu jinak šílený" padouch s trochu jinými pohnutkami. O zvraty je dobře postaráno a pokud jste ten typ, který má rád, když to postavy nemají zrovna jednoduché, rovněž se můžete začít radovat. Na menší třináctihodinový maraton ideální volba. Doporučuji.

8/10

P.S.: A ten pěkný opening jako bonus pro zájemce :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.