Mega hustej nářez - František Kotleta

21. července 2016 v 19:00 | Neyra Calene |  Knihy
Závěr krvavé trilogie, kde si po krku půjdou jak upíři a mimozemšťani, tak i lidé a něco mezi tím. Ačkoli to zní jako totální blbost s šíleným nádechem (považte, ten název!), přišla jsem knížkám kata z Bruntálu na chuť. Je to tedy (konečně, ehm) tady, recenze na závěř Kotletovy upírské řezničiny. Ačkoli jsem se na Mega hustej nářez fakticky těšila, tak doba jeho hladkému přečtení zrovna nepřála. Stál mi za placenou upomínku z knihovny? Musím přiznat, že ano. Po snaze se rychle prokousat skrz nějaké to povinné čtení do školy to byla oddechovka, sice od krve upatlaná, ale zatraceně příjemná.AUTOR: František Kotleta
DATUM VYDÁNÍ: 2013
ŽÁNR: scifi /akční
SÉRIE/DÍL: Bratrstvo krve / 3.
OBÁLKA: Piotr Cieśliński
POČET STRAN: 328
NAKLADATELSTVÍ: Epocha

Tak jako si můžete hodit relax u akčního béčka v televizi, ne až tak béčkově se dá odpočinout u téhle neméně akční knížečky. Nadupané předchozí díly vytvořily pro finále jistá očekávání - a ta se podařila naplnit. Všechno to začalo v chlívě, pokračovalo ve čtvrti plné transvestitů a ani start posledního tažení Jana Bezzemka se nevymyká z řady. Vzhůru do Ostravy - a do bordelu.

Zatímco byla upírka Petra v podstatě unesena pramatkou stvořitelkou všech krvesajů někam daleko do vesmíru, na Zemi se pozůstatky klanů stále ještě nevypořádaly s kartanskou nadvládou. Žlutí mimozemšťané je hledají všude, začali si vyrábět vlastní armádu nesmrtelných vojáků a na oběžné dráze kolem planety stále trůní jejich dvě obří lodě, hotové k okamžité palbě a destrukci ve stylu Hvězdy smrti. Herr Bezzemek a jeho parťák Gerhard se spojují se starým radioaktivním přítelem, partičkou pubertálních ajťáků, mafiánskou dcerkou a armádou povstalců, samozřejmě. Kartany na Zemi nechce strpět už nikdo - co ale bude platit na hrozbu z vesmíru? Patrně pomoc rovněž odtamtud. Tam, kde si Kotleta dříve nechal otevřené příběhové odbočky teď plynule navazuje. Všechno se skloubí do jednoho celku a všechno se uzavře tak, jak se sluší a patří. Bez typických zvratů, zrad a překvapení se to ovšem neobejde - Mega hustej nářez vás zkrátka nenechá se nudit, protože klid, co by trval déle než pět stran, je v tomhle případě zbytečná vymoženost.

"Himmel Herr Gott, Herr Bezzemek, ani nevíte, jak rád vás vidím.
Jsme totiž až po krk v parádních sračkách a s námi celá tahle planeta."

Takto nastavené tempo je jen podporováno autorovým stylem - svižné dialogy protínají (někdy dost) dlouhé pasáže popisu boje. Krve tečou hektolitry a kulek sviští tisíce, v podobě hojném počtu se stejně jako v předchozích dílech vyskytují i ony vulgarismy. Rázné jsou zkrátka nejen krátké věty, které Kotleta rád používá - násilí a sex (naštěstí ne najednou) tu prostě mají velkou roli. Všechno je to ale jaksi nenucené a všechno odsýpá, i když je pravda, že popisy všech těch bojů jsou někdy až moc sáhodlouhé na úkor toho, že když dojde na emoce, víc než pár odstavců z toho není. I to ale do knížky jako celku zapadá.

Co se nějakého vývoje postav týče, ten je znatelný hlavně u těch, co už nejsou seschlými upíry několik set let. Charakteristiky nových protagonistů jsou načrtnuty jednoduše a výstižně, a že ti zachránci Země jsou vpravdě partička zvláštních individuí. Vztahy tu mají svou chemii, co se jen dá z Janova pohledu na příběh vyčíst. Ź reálií světa si, pravda, autor sem tam něco vykouzlí, aniž by se o tom kdy předtím zmínil, ale to byl případ hlavně předchozích částí. Dobře, že v závěru trilogie to povětšinou našlo své uplatnění a vysvětlení - což se hlavně týká spojitosti upíří stvořitelky s dalšími rasami a technologiemi z vesmíru.

Mega hustej nářez je přesně takovou knihou, jakou po přečtení prvních dvou dílů čekáte, že bude. Stejně krve a nadávek, stejně boje (a možná ještě víc), zkrátka nic, co by vás nutilo k zamyšlení se nad smyslem existence. Oddechovka, co více říct - oddechovka z domácího prostředí, protože co v Česku začalo, to v Česku i skončí. Navíc výlet na Pražský hrad taky není úplně nejhorší, a co na tom, že to pár politiků nepřežije. V Bratrstvu krve se prostě jde přes mrtvoly. A ne jen přes pár.

7/10


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 21. července 2016 v 21:09 | Reagovat

Někdy určitě dej šanci tomu Kulhánkovi. Já vím, opakuju se, ale Vyhlídka na věčnost je to nejlepší, co jsem kdy z béčkového subžánru ultradrsný hrdina-mocné zbraně-krev-sex (obvykle přesně v tomhle pořadí) kdy četl. 8-)  :-D

2 Chensie Ips Chensie Ips | E-mail | Web | 21. července 2016 v 22:26 | Reagovat

Ahoj, pěkná recenze. Kniha mě zaujala. Moc ráda bych si od autora něco přečetla, takže snad se k tomu dostanu. :o)

3 Neyra Calene Neyra Calene | Web | 22. července 2016 v 14:46 | Reagovat

[1]: Až začne škola, tak vezmu pořádnou městskou knihovnu útokem, i toho Kulhánka už mám v merku :-D

[2]: Děkuju! :-) A jestli tě Nářez zaujal, tak Kotletu určitě doporučuju :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.