Jak se nakonec i máslo k běhu odhodlalo

17. srpna 2016 v 22:52 | Neyra Calene |  Články
Zaměření blogu v dohledné době měnit nehodlám, a tak se nemusíte bát toho, že se už podruhé v tak krátké době vracím k běhu. Nora je sice o tom, co mě zajímá, ale nudným článkem o vlastním fitness pokroku bych nikoho nikdy nemučila. Přesto přináším krátký příběh o tom, jak se i Neyra k běhání odhodlala - ale zároveň je to i doporučení pro vás. Možná i tak trochu recenze, koneckonců...
Letní prázdniny jsou ideálním časem pro vyhecování sebe sama k něčemu, k čemu se překecáváte už dlouho. Nejen, že (kromě brigády) se (alespoň já) člověk nudí, ale máte klid. To zkrátka znamená, že když nemusím myslet na školu, můžu začít běhat. K pohybu mě za ten rok stihla střední vycvičit - ale jen v posilovně. Proč jsem tedy nezačala běhat dřív? Byly tu dva velké problémy - a) jsem to vůbec nedávala a b) nuda.

Tak moment, Neyro, to říkáš, že to jsou velké problémy?

Jak už to bývá, stačí začít a vytrvat. První problém tak během relativně krátké doby začal mizet, zatímco jeho druhý kumpán se držel zuby nehty. Jako by mi při běhu snad přepnul mozek do stavu "nebaví" - miluju procházky v lese a v přírodě, ale v okamžiku, kdy mám na ruce hodinky, na nohou adidasky a funím po pěšince relativně vyšší rychlostí, okolí nepomáhá. Ale řešení jsem - jak tušíte - našla. A ráda bych ho i doporučila dál!

Někdy totiž zkrátka miluju Google Play. Při hledání nové aplikace na měření běhu (GPS, rychlost, vzdálenost, převýšení a další spousta věcí, co vlastně ani vědět nepotřebuju) jsem totiž po důkladném šťourání narazila na aplikaci "Zombies, run!". A objev to byl přelomový. Pokud při běhu posloucháte písničky, ale zároveň vám to jaksi "nestačí", pokud máte duši gamera, nebo pokud jste zkrátka takový nadšenec jako já, určitě ZR přijdete na chuť a bude se vám líbit. Nejde totiž jen o appku, která váš běh měří - v podstatě se jedná o hru s příběhem, který je koncipovaný jako seriál. Jak to tedy funguje?

V klidu můžete vyjít z domu, v telefonu mít vypnuto vše kromě GPS - tedy wifi ani data potřeba nebudou. Zapnete aplikaci, zvolíte si svůj seznam skladeb ke běhání a pak už jen posloucháte. Skrz sluchátka vás hra vnese do příběhu, který začíná poté, co se s vámi zřítí vrtulník a vy jste jediní, kdo přežil. Skrz vysílačku se s vámi spojují lidé z "Abel Township" a začíná zábava. Skrz vysílačku s vámi totiž mluví celou dobu, co běžíte. Nemusíte nic dělat, vytahovat telefon, odbočovat, nic. Během běhu se přehrávání vašich písniček přerušuje hned kvůli několika věcem - v první řadě příběhu, prezentovanéno výhradně formou dialogů, aby vše bylo "skutečné". Kromě toho vám aplikace hlásí, jaké zásoby a suroviny po cestě nacházíte. Také vám říká, kdy jste uběhli další kilometr a jak dlouho vám to trvalo, a taky se ozve, pokud máte zombíka za patami.

To je kromě příběhu ta opravdu zábavná část. Zombie se k vám zezadu blíží a pokud opravdu nezrychlíte, nesetřesete ho. Pokud vás chytí, vaše mise nekončí rovnou, ale "upustíte" všechny nasbírané zásoby. K čemy jsou ty? Po skončení běhu s nimi vylepšujete Abel Township - klasickým principem jako v prohlížečových MMO hrách. Stavíte potřebné budovy a podobně. Pro zásoby můžete podniknout samostatný běh, aniž byste odehráli další misi z příběhu. Čímž se dostávám ke zmiňované seriálové struktuře - prozatím má příběh pět sérií, z nichž každá obsahuje dvacet dva misí. Jedna mise potom trvá kolem třiceti minut. Pokud váš běh trvá déle, spustí aplikace "radio mod", kdy stále posloucháte vlastní písničky, ale místo hlášení o zombiích a dialogy jsou prokládány diskuzí dvou rádiových moderátorů z města. Fajn věc, než dojdete domů.

Mně osobně se s Zombies, run! běhá vážně dobře. Aplikace samozřejmě existuje i v placené formě, ale i s verzí zadarmo si hravě vystačíte. Obsahuje i programy/výzvy pro trénink na určitou vzdálenost, tedy klasicky pět, deset kilometrů, i dál. Co je samozřejmé, bez angličtiny si s touhle hříčkou neškrtnete, protože byste z příběhu neměli absolutně nic. A že stojí za to - je to opravdh trochu, jako byste sledovali seriál. Jen to zkuste!

Přídavek: fotečka z mého ranního běhu - víc než ta pěkná paní dole mě vyděsil majitel pozemku, kolem kterého naštěstí vede cesta dál...
A dodatek: pokud byste se rádi dozvěděli něco víc, pomůže buď strýček Google, nebo mrkněte na oficiální stránky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 27. srpna 2016 v 22:36 | Reagovat

Když jsem koncem letošního ledna sám začínal běhat, měl jsem to podobně. Jelikož nemám mobil, vynašel jsem si postupně vlastní strategii. Tím, jak se běh díky tréninku stává snesitelnějším, se od něj dokážu lépe myšlenkově odpoutat a zanořit se do takové lidské obdoby setrvačníku, kdy vnímám nepohodlí naprosto okrajově a udržuji konstantní tempo. Něco podobného se mi občas stává i při psaní...

Ale ta aplikace vůbec není špatný nápad. Gamifikace má vůbec velký potenciál, naneštěstí ale nejen pozitivní. V Číně ji tamní komunisté samozřejmě zneužívají... https://en.wikipedia.org/wiki/Sesame_Credit :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.