Lovci - František Kotleta

18. srpna 2016 v 21:51 | Neyra Calene |  Knihy
Protože Dechberoucí Zázrak nebude při síle věčně a jak už z nového dílu víme, na Péráka taky spoleh není, (nejen) matička Praha bude v roce 2050 potřebovat nějakého toho nového superhrdinu...Pokud se v duchu divíte, pak ne, zatím toho Kotlety dost nemám, a až se v září zase dostanu do pořádné knihovny, dosti pravděpodobně v jeho knihách budu nadále (nadšeně) pokračovat.AUTOR: František Kotleta
DATUM VYDÁNÍ: 2015
ŽÁNR: scifi / akční
OBÁLKA: Piotr Cieśliński
POČET STRAN: 304
NAKLADATELSTVÍ: Epocha

Příště ale udělám něco, čemu se většinou vyhýbám - a ani v případě Lovců jsem to neudělala - a omrknu titul na internetu, než se do něj pustím. Sice bych se v případě dnes recenzované publikace patrně ochudila o to překvapení, které mě po Hustým nářezu čekalo, ale na druhou stranu, o něco víc bych se možná těšila. Tím netvrdil, že se stal opak - když na obálce kdesi pod anotací najdete dvě svítivá slova "první superhrdinský román domácí provenience" a ještě z vás vyprchává zážitek Marveláckého maratonu, jdete do toho. Vyplatilo se.

V roce 2050 je na tom svět v Lovcích o něco lépe než v ostatních knihách a o dost lépe, než osobně očekávám. Praha má sice o cifru obyvatelstva víc, ale v podstatě vše funguje stejně - důraz na evropské společenství, imigrace, zločin. Kotleta v Lovcích a obrazu budoucnosti naší země viditelně odráží to, co nás pálí aktuálně. Díky tomu a také faktu, že za těch několik let od dneška se toho tolik nezměnilo, nebudete mít problém se do příběhu ponořit a jeho kulisy si živě představovat. Jako byste byli doma... Inu, domácí literatura, domácí prostředí. Přičtěte si k tomu lehce komiksové prostředí (a ne výše zmiňovaného Zázraka) a o zábavu je postaráno. Co se totiž může stát, když inspektor Mlejnek odhalí v řadách Lovců, tedy OBVT - jednotky pro boj s fyzicky vylepšenými zločinci - něco podezřelého, potažmo korupci? Je to Kotletova kniha, můžete hádat dvakrát. Poteče tu krev v přímočaré akční jízdě na hraně ilegality. I když - vlastně pořádně za.

"Pane eM?"
"Hm," zabručel jsem, abych dal najevo, že poslouchám,
ale zároveň utajil svou existenci v kufru před vnějším světem.
"Když si ta roštěnka s drápy na rukou přinesla zevnitř rotační kulomet a jde s ním k autu,
znamená to, že platí plán bé?"

Čtenáři se během čtení dostává nerušeného odpočinkového zážitku. Děj odsýpá a graduje formou grafu přímé úměrnosti. Naproti klasickému románu je zde ale vidět lehce jiná stavba příběhu. Nejen, že se prakticky nedočkáme odboček nebo přímo vedlejších příběhových linií, ale systém bych přirovnala k postupu počítačovou hrou. Odstraníte bosse, vysloužíte si upgrade a máte před sebou víc misí, než jsem splnili. Inspektor Mlejnek totiž cestou za spravedlností a pravdou potkává vážně dost indivudií... jejichž smrt v něm posléze vyvolává mnoho otázek. Postavy se mi tentokrát líbily hodně - charakteristika byla načrtnutá jednoduše, ale fungovala a byla uvěřitelná. Takové bylo ostatně i prostředí, které pro svou knihu Kotleta vybudoval.

V tomto bodě se nevyhnu srovnání s Hustým nářezem. Lovci jsou totiž oproti Kotletově prvotině někde docela jinde, a to hned v několika ohledech. Sice se čtenář opět dočká vrchovaté akce a košatých, dlouhých bojových pasáží, ale nadměrná či nerealistická brutalita zde chybí. Stejně tak - což se mi vážně trefilo do noty - je zde prakticky absence erotického tématu a lehce kýčovitě působících vulgarismů. Všeho s mírou, a to je osvěžující. Spolu s výborně fungujícími dialogy a dobře umístěnými, údernými krátkými větami vše funguje přesně tak, jak má. A jak jsem u tohoto autora zvyklá, tak v ich-formě.

Lovcůmse skvěle daří navodit atmosféru Prahy jakožto obřího města budoucnosti, s jeho životem i se všemi jeho problémy. Prostředí jen podtrhuje fakt, že tato kniha působí na čtenáře mnohem realističtějším dojmem, než se může zdát. Přitom zdatně plní roli "prvního českého superhrdinského románu", protože padouši jsou místy lehce stupidní, místy pro hrdinu tvrdý oříšek a místy vyplivnou vážně prkennou hlášku, za kterou by se DC nestydělo. Za mě předčilo očekávání - a co hlásá internet, tak to asi vážně stojí za to. Navíc je to jen jednodílná záležitost - lidi, jděte do toho. Na odpočinek je to fajn, a to, i když ho nepotřebujete.

8/10


...anotace a další hodnocení, profil na ČBDB.cz 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.