Quantico

22. srpna 2016 v 21:49 | Neyra Calene |  Seriály
Léto seriálům zkrátka přeje, a tak se Neyra vrátila do komiksáren do svého domácího prostředí - tedy špionáži, krimi, a tak podobně. A protože "obyčejné" kriminálky jí nebaví a v příběhu si opravdu libuje v pořádných záhadách, i ona se musela podívat na Quantico. A jako vždy je zde recenze.TVŮRCE: Joshua Safran
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 27. 9. 2015
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Quantico
ŽÁNR: Drama / Thriller
POČET SÉRIÍ / EPIZOD: 1x22
DÉLKA EPIZODY: 42 minut
ZEMĚ PŮVODU: USA
STANICE: ABC
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Priyanka Chopra (Alex Parrish), Jack McLaughlin (Ryan Booth), Johanna Brady (Shelby Wyatt), Graham Rogers (Caleb Haas), Tate Ellington (Simon Asher), Yasmine Al Massri (Nimah / Raina Amin), Aunjanue Ellis (Miranda Shaw), Josh Hopkins (Liam O´Connor)

Quantico vězelo v mém watchlistu prakticky od doby, co jsem pořádně začala se sledováním seriálů. Jeho téma je mi totiž coby divákovi blízké (FBI, terorismus, akce, o-jé, však na tom si Neyra musí pošmáknout!), takže jsem se na něj vážně těšila. A vydržela jsem se těšit dlouho, protože kdykoli mělo na sledování novinky letošní (prakticky skončené) sezóny dojít, přednost dostal jiný seriál. Z března se nám tak stal srpen a po dokoukání Marvel maratonu a poslední řady House of Cards (konečně) přišlo Quantico na řadu. Kdybych před ním neviděla tolik úžasných seriálů, řekla bych si, na co jsem tak dlouho čekala - patrně si umím dobře vybírat.

Populární novinka z ABC se vytasila s něčím, kvůli čemu si jí od začátku podvědomě propujuji s Blindspotem - nejen, že jsem existenci obou těchto seriálů odhalila zhruba ve stejnou dobu, ale oba mají mnohem zajímavější profil než "jsem kriminálka a budeme chytat vrahy". Quantico na první pohled upoutá rozdělením děje do dvou časových rovin - té odehrávající se přímo v Quanticu, tedy výcvikové akademii FBI, a té odehrávající se v současnosti. Poté, co došlo k obřímu teroristickému útoku. To už zní zajímavě, že? V podstatě si tedy Quantico nálepku "kriminálka" tak docela nezaslouží, ačkoli se odehrává v FBI, o které snad už televizní diváci vědí všechno. Už z anotace jsem ale měla dojem, že tohle je příběh na jednu řadu a nic víc - a tohoto pocitu jsem se ani po dosledování nějak nezbavila. Jak je mým zvykem, vnadidla do recenzí na seriály nekopíruji, ale stačí kliknout na profil na SerialZone (tu databázi opravdu zbožňuju). Po dočtení tohoto článku se rovněž tam můžete podívat na názory dalších diváků. Ostatně, to můžete udělat rovnou, ale takovým doporučením následující odstavce shazovat už z principu nemůžu.

Středobodem celého děje je bezesporu zmiňovaný bombový útok - toto tvrzení lze však chápat rovnou několika způsobu. Seriál totiž vypráví nejen o tom, co následovalo po něm, ale i o tom, jak k němu došlo. Ne však tak docela z pozice vyšetřovatelů FBI, ale z pohledu postav. Do poslední chvíle totiž nebudete vědět, kdo z jejich dlouhého výpisu (výše) je skutečně terorista - takže plakátovému propagačnímu materiálu nevěřte. I když... možná? A tohle je to napětí, které vás protáhne celým seriálem jako nic. Střídání dvou časově odlišných dějových rovin navíc není tak náročné a je vymyšlené opravdu chytře, takže ač si můžete souvislosti domýšlet jak chcete, pravdu se dozvíte přesně ve chvíli, kdy vám vážně vyrazí dech.


Nejsou to však události, na čem příběh Quantica stojí. Jsou to postavy, a tato skutečnost na diváka dýchne hned během první epizody. Jak už jsem se zmínila, hlavních aktérů má tento seriál opravdu požehnaně, což se začátku může být trochu rušivé. Valná část seriálu se také zaobírá jejich vzájemnými vztahy a problémy - hlavně tedy ta část v minulosti. Čtenáři, co už se Norou hrabou trochu déle asi ví, že vztahová chemie není zrovna to, po čem v příběhu prahnu, a v Quanticu jí někdy bylo opravdu až moc. Přesto se s jejím množstvím scénář pere úspěšně (a herecké výkony jsou prostě dobré, k nim není co říct) a vyloženým WTF momentům se vyhýbá. A abych se přiznala, tomu, jak snad každý rozhovor ovlivňuje děj (často mnohem více, než se na první pohled zdá) a vše do sebe zapadá jako puzzle, tleskám. Všechno sedí, jak má, nejen v případě postav a jejich peripetií - Quantico je vážně dobře promyšlené a od prvního okamžiku ví, k jakému konci směřuje. Proto jsem stále na vážkách, jak to dopadne s druhou řadou. Září je ostatně ovšem za dveřmi, takže už tak dlouhé to čekání nebude.

Vyváženým protipólem emoční politiky je v seriálu dostatek akce - tedy naopak něco, co vyhlížím s nadšením. Quantico nám jí servíruje v rozumném rozměru a množství, takže se není čeho bát, pokud takovéto pasáže nemusíte. Výcvik na akademii je totiž protkán zábavnými dialogy a jedná se většinou také o tu "odlehčenější" část seriálu. I když jsou úkoly zčásti pravděpodobně vcelku přitažené za vlasy, je to zábava a do nastavené logiky to skvěle zapadá. Tak jako všechno, svižné dialogy a emoční tlak na diváka. Někdy ho, popravdě, bylo nesprávné množství v nesprávnou chvíli. Pokud k tomuto faktu přičtu už rozebraný důraz na vztahy mezi postavami (a to množství osobních dramat), Quanticu se těžko daří setřást nálepku "teen" seriálu. Popírám, že by něco takového tento počin byl - ale popřít nemůžu, že něco s podobnou příchutí na vás při jeho sledování opravdu dýchne. Na druhou stranu je místy tak dramatický jako Homeland. Jediná věc, co mě občas rušila, byly ty podkresové písničky v soundtracku. Osobní dojem, ale klasickou hudbu mám většinou radši.

Skrz naskrz skvěle a do detailu vyladěný scénář, který zvládá divákovi epizodu co epizodu vyrážet dech. Zvraty tu fungují opravdu dobře, stejně jako hraní si s vašimi pocity. Vývoj postav je místy opravdu šokující a je tím zajímavější, jak široká a pestrá paleta se jich nabízí. Přepínání mezi minulostí a přítomností vám nebude dělat problém, maximálně, kdybyste u sledování Quantica žehlili a zároveň hlídali hyperaktivní sourozence. A to byste (i přes nějaké ty malé mušky) o něco přišli. Pokud máte rádi nimrání ve vztazích, tak dvojnásob - a my ostatní to s tím vším ostatním, co seriál nabízí, hravě přežijeme.

8/10

P.S.: Jak já byla nadšená, že vidím Hightowerovou z Mentalisty! :3

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 regina ⌂ regina ⌂ | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 18:39 | Reagovat

Ty dvě časové linie toho svedly opravdu hodně a neskutečně za to scénáristy obdivuju! Minulost je totiž odhalována přesně tak, aby zapadla do současného děje a její dopad nebyl prozrazený v současnosti. Postavy jsou taky silným článkem, i když jejich příběhy ani tak neovlivňují děj, jako spíš rozvíjejí jejich charakter. Například u Shelby jsem čekala, že rozluštění všech těch záhad v jejím životě značně pohne s dějem nebo objasní důležité okolnosti, když už jsem se dočkali tolika scének odbočujících od hlavního děje, ale zase tak převratné to nebylo. :D
Na tu druhou řadu jsem fakt zvědavá, nemám ani potuchy o čem bude :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.