Fantastická zvířata a kde je najít

20. listopadu 2016 v 0:35 | Neyra Calene |  Filmy
Málokterý nadšený čtenář v mém věku nikdy nečetl Harryho Pottera. A přiznávám se osobně a bez mučení, že "pottermánií" jsem byla jako malá - a vlastně i teď - stižena naplno. Ty knížky byly doslova moje dětství, nejdřív mi je maminka četla před spaním, pak jsem je ještě několikrát louskala sama. Když byl ohlášen filmový spin-off, neskákala jsem však nadšením až do stropu. Co když to bude nastavované, vyšťavené, hmm? Jak to zjistit? Letět do kina, samozřejmě!
REŽIE: David Yates
PREMIÉRA: 17. 11. 2016
ŽÁNR: fantasy
ZEMĚ PŮVODU: USA / VB
STOPÁŽ: 133 minut
SCÉNÁŘ: J. K. Rowling
HUDBA: James Newton Howard
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Eddie Redmayne (Mlok Scamander), Katherine Waterston (Porpentina Goldstein), Dan Fogler (Jacob Kowalski), Colin Farrell (Percival Graves), Alison Sudol (Queenie Goldstein), a další...

Tak, jak se povětšinou spoilerům z nových filmů vyhýbám, tak jsem v případě Fantastických zvířat od premiéry navštěvovala na internetu jen nejnutnější stránky a riziko prozrazení jsem srazila na minimum. Žádné články o tom, kdo všechno a koho tam bude hrát, žádné "alá nespoilerové recenze", nic. S rodinným doprovodem (potterheads jsme hrdě téměř celá domácnost) jsme se poctivě nachystali a šlo se. Povídání o tom, jak jsem bojovala s 3D brýlemi a dioptriemi naráz, raději nechávám na jindy. Očekávání jsem měla, vpravdě, smíšené - jak to tedy dopadlo?

Katastrofa, před kterou se kousek mé ubohé čtenářské dušičky už dávno obrnil, se skutečně nekonala. Naopak, osobně už na úvod musím říct, že jsem spokojená víc, než jsem myslela, že je možné. Ryzí nadšení to, na druhou stranu, ale také není - nejblíže jeho prožitku jsem byla, když se za doprovodu tematické hudby na plátně objevilo logo Warner Bros. (Nostalgické *ach*) Na rozdíl od potterovských filmů nejenže se Fantastická zvířata neopírají o knižní předlohu, ale také nás zavádějí do minulosti - do Ameriky roku 1926. Komu není jasné, co se v čarodějném univerzu touto dobou právě děje, je rychle uveden do obrazu. Jak prozrazují novinové titulky, kouzelnická společnost je v ohrožení - a černokněžník Grindelwald už je dávno známý a v Evropě působí nemalé škody. Touto dobou přijíždí do New Yorku magizoolog Mlok Scamander se svým očarovaným kufrem. Nejenže je jeho zavazadlo opatřeno nezjistitelným zvětšovacím kouzlem, ale také se v něm skrývá množství kouzelných tvorů, které nasbíral na svých cestách - a o kterých, mimo jiné, sepisuje knihu, kterou si o pár dekád později pořizuje i Harry Potter jako učebnici do prvního ročníku v Bradavicích. Pan Scamander si ale pro svůj příjezd nevybírá nejlepší čas - v New Yorku řádí někdo nebo něco, kvůli čemuž se možná kouzelníci dočkají odhalení, a atmosféra je napnutá. To, že nešťastnou náhodou Mlokova zvířata z kufru utečou do ulic, tedy není moc žádoucí... Jak asi tušíte, bude to akční, roztomilé i temné.


Mnoho lidí čekalo, jak to může dopadnout, když se J. K. Rowlingová místo do knihy pustí rovnou do scénáře. Dopadlo to na výbornou. V reáliích vlastního světa rozehrála nový příběh a přiblížila nám americkou kouzelnickou komunitu, která je neméně zajímavá a zvláštní než ta britská. Potterheadi mohou zaplesat nad přílivem novým pojmů v univerzu, jako KOKUSA, obscurus nebo nečar. Právě s pojmy se ke scénáři pojí zajímavá věc - film počítá s tím, že znáte Harryho Pottera. Žádné vysvětlování, jak fungují kouzla, že na světě jsou mudlové (oni nečarové) a kouzelníci, co dělají kouzla, kterými se ohánějí postavy na plátně... Každý přece ví, co dělá Alohomora, ne? To, že se takovými zbytečnosti snímek nezdržuje, je osvěžující - protože víceméně každému už je dávno jasné, jak to funguje, a nemusí být zrovna odborník. Krom nového prostředí jsme se samozřejmě dočkali i nových postav - jsou ztřeštěné a jsou zajímavé, tak, jak jsme zvyklí z Harryho Pottera.

Podpis Davida Yatese jakožto režiséra je na filmu ihned patrný a atmosféra druhé poloviny potterovské série na vás dýchne prakticky okamžitě. Stejně jako zmíněné filmy jsou i Fantastická zvířata místy docela temnou podívanou, rozumějme temnější, než jak se může zdát z plakátů a upoutávek. Protipólem jsou, jak jinak, ona zvířata. Celkově jsou samozřejmě vizuální efekty na nejvyšší úrovni, ale právě na kouzelné tvory byl každý zvědavý a právě oni jsou jedním z hlavních taháků filmu. Vážně se povedli. Po technické stránce celkově není potterovskému spin-offu moc co vytknout, tam, kde pokulhává, je na vině spíš scénář. První polovina filmu je spíš pomalejší a možná budete chvílemi tápat, kam se děj vlastně ubírá, ale polovina druhá chytá dech a je nabitá jak akcí, tak napětím. Já se svou (odvážím se říct, že velmi dobrou) znalostí světa Rowlingové jsem sice vytušila jedno z hlavních překvapení závěru filmu už někde v polovině, ale to na "kráse" okamžiku nic neměnilo.

Obsazení se u Fantastických zvířat povedlo a jako obvykle mi absence oněch více známých tváří spíš přišla k chuti než naopak. Eddie Redmayne na hlavní roli sedl perfektně, ale i vedlejší postavy a herecké výkony dokázaly v průběhu filmu zaujmout. Pokud jste zaslechli o Johnny Deppovi... Z mého pohledu to bylo zvláštní a nejsem si jistá, jestli jsem za jeho přítomnost ráda. Více ji komentovat nebudu, protože jako obvykle sepisuje recenzi spíš bezspoilerově. Hudby se neujal žádný neznámý skladatel, přesto ve filmu vynikne hlavně ve chvílích, kdy spustí variace na původní témata z Harryho Pottera. Ano, naštěstí pouze variace.

Mezi metáním všeličných kouzel a chytáním kouzelných tvorů po celém New Yorku je škoda trochu kolísavého tempa a atmosféry. Chvílemi je film opravdu temný a chvílemi vtipný až roztomilý, což se ne vždy na plátně střídá zrovna nejlepším způsobem. Mouchy má film ale opravdu jen maličké a stavím se ke spin-offu Harryho Pottera kladně. Pokud necháte předsudky a očekávání doma, jsem si jistá, že i vy si dokážete film řádně užít a změnit svůj postoj ke čtyřem chystaným pokračování z "šmarja, je to v pytli" na "hergot, jsem celkem zvědav a chci to vidět". Možná vás Fantastická zvířata zcela nepohltí, ale určitě je to dost slušný fantasy film, u kterého se nebudete nudit.

8/10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 25. listopadu 2016 v 21:50 | Reagovat

Taky bych to chtěla vidět. V kině jsem stejně léta nebyla.
Z filmů o Harrym Potterovi já nadšená třeba nejsem. Hlavně ne z posledních dvou dílů. Bez knížky by je člověk vůbec nepochopil. Jestli je tohle lepší, tak proč ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.