Vyhlídka na věčnost - Jiří Kulhánek

17. listopadu 2016 v 23:21 | Neyra Calene |  Knihy
Jsou destinace, na jejichž návštěvu byste si raději měli nechat zajít chuť. Můžete být připraveni, můžete mít i dobrého průvodce a vybavení... Ale víte co, osud je svině, a náhoda ještě větší. Nemluvě pak o člověku... V rámci na Noře včera ohlášeného "Listopadu s autory české fantastiky" přicházím s první recenzí (ano, tušíte správně, že v plánu jich je víc).AUTOR: Jiří Kulhánek
DATUM VYDÁNÍ: 2011
ŽÁNR: krvavý scifi mix, olé
OBÁLKA: Jan Doležálek
POČET STRAN: 544
NAKLADATELSTVÍ: Crew

Žánru plného krve, násilí, sarkasmu a hlášek, jsem přišla na chuť teprve nedávno, když jsem v knihovně kápla na Františka Kotletu. Sice toto setkání bylo dílem náhody - a taky toho, že někdo chtěl příhodně malou a skladnou knížečku do autobusu - ale tenhle odpočinkový styl knížek se mi zalíbil. A právě zmíněný ústav půjčovní jich má v regálech celkem slušnou zásobu, takže jsem využila Jeremiášova doporučení směřujícího na Kulhánka a šla do toho. Tak nějak jsem věděla, co čekat. I když...?

Tím slavným panem Mluvčím z anotace knihy, vycvičeným a efektivním zabijákem, není nikdo jiný než hlavní postava příběhu, Jan Lánský. Když se čtenář poprvé noří do příběhu, má Jan problém - mimo to, že si ani nestihl opláchnout šampon po útoku mrtvé sousedky, čelí zvláštní formě zombie apokalypsy. A když píši zvláštní, tak je to fakt, protože nikdo nemůže pochybovat o tom, že přesně takoví byli nacisti i zaživa. Uznejte, že už teď zní kniha zajímavě - minimálně. Když jsem se pokusila někomu slovně nastínit její děj, jenom kroutil hlavou, a sama jsem musela uznat, že to zní šíleně. To ale v případě Vyhlídky na věčnost berte jako kompliment.

Přináší totiž škálu neotřelých nápadů, byť nemálo z nich je poněkud kontroverzních. Výprava do pekla, které existuje pod zemí v tom pravém křesťanském smyslu? Inu, proč ne, i to je možné. Připočtěte k tomu upíry, démony a všechny ty mrtvé, co z pekla vylezou po tom, co jdou věci do kopru. A ano, prosím, nacisti. Nad tímhle jsem zprvu dost kulila oči, ale ve výsledku jsem se bavila dobře. Jako celek všechny tyhle výmysly totiž parádně sedí dohromady a spolu s naším moderním světem vytvářejí fungující mechanismus, který vás s osobitou atmosférou pohltí a příběhu to v něm šlape jako hodinky. Ale i hodinky mají místy malé záseky, bohužel.

Ze začátku jsem osobně, a doufám, že nejsem jediná, neměla tušení, která bije. V určitých ohledech jsem se stačila chytat, ale když jsem žertem v polovině knihy prohlásila, že pořád nevím, o co jde, uhodila jsem hřebíček na hlavičku. Začnete v jednom úseku chronologie příběhu, pak skočíte na začátek, vzápětí vám dojde, o čem byl prolog... Ale potom už jedete jako namydlení. Vyprávění v ich-formě utíká příjemně rychlým tempem a těch pět set stran zhltnete jako malinu. Vyhlídka má všechno, co byste od žánru mohli čekat, a všechno, na co se těšíte - čtivé a dlouhé akční pasáže, jednoduché úderné věty, můj oblíbený sarkasmus, šokující zvraty, srdce zkrátka jen zaplesá. Přestože je jazyk "jednoduchý", není prostoduchý, což samozřejmě každý čtenář ocení. Dialogy mají patřičnou šťávu a krásně je v nich patrné, jak barevná škála charakterů v příběhu vystupuje. Postavy opravdu mají něco do sebe a jejich chemie nezakolísá ani jedinkrát.

Byť je logika světa, kde se Vyhlídka na věčnost odehrává, od logiky toho našeho notně vzdálená, obstojí před čtenářem se ctí. Příběh příjemně utíká a pokud na tom budete stejně jako já, budete se i příjemně bavit. Bojové pasáže nejsou dlouhé natolik, aby stačily nudit, a jsou tak barvitě popsány, že to všechno přímo uvidíte před očima. To je možná důvod, proč tahle kniha (potažmo tenhle žánr) není pro každého. Jako odpočinkové čtení je to ale naprosto ideální. A nejen tak. Přece jen, všechny ty šílené nápady nemůžete brát vážně. Verdikt? Ano, jestli neznáte, jděte do toho! Já nelituji.

8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 18. listopadu 2016 v 22:22 | Reagovat

Já byl svého času naprosto nadšený. Tedy... do poloviny knihy, ta druhá mi přišla mnohem, mnohem slabší. Ale démoni, upíři, šeptání "Hare Kršna" kulometové hlavni -- to je čtení pro mě :D

2 veruce veruce | Web | 25. listopadu 2016 v 17:06 | Reagovat

Vyhlídka je dobrá, ačkoli slabší než starší Kulhánkova tvorba (vyjma Stroncia, to je nejslabší). Neznám lepší oddechovku :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.