Jdi a přines hlavu krále - Jaroslav Mostecký

10. ledna 2017 v 20:45 | Neyra Calene |  Knihy
Minulý rok jsem z velké části zasvětila objevování domácí fantastické scény. Projela jsem hlavně krvavou řezničinu Františka Kotlety, ale nakonec se ke mě dostala i trilogie Vlčí věk - jako další série do sbírky vážně nádherná, protože se jedná už o několikáté přepracované vydání, a graficky se vážně povedlo. Zásada však praví, nesuď knihu podle obalu - jak se povedla zevnitř? To shrnu v dnešní krátké recenzi!
AUTOR: Jaroslav Mostecký
DATUM VYDÁNÍ: 1995
ŽÁNR: historický / fantasy
OBÁLKA: Lubomír Kupčík
POČET STRAN: 248
NAKLADELSTVÍ: Epocha

Jednou z věcí, kterou mě první díl Vlčího věku zaujal na první dobrou, byl název. "Jdi a přines hlavu krále" je ale jméno skutečně výstižné a krátce popisuje celé snažení hlavních hrdinů, Leifa Olafsona a Helgiho Trolla, dvou vikingů peroucích se s neodbytnou nepřízní osudu. Starý král Dánska byl totiž zavražděn a jeho syn, Leif, byl nucen z domova uprchnout. Helgi, pravá ruka jeho otce, se stal jeho pobočníkem a dohlédl na to, aby z malého chlapce vyrostl opravdový bojovník, který zpátky získá vlastní zem. Jak? Tak, že uzurpátorovi Godfredovi přinese hlavu. Hlavu krále, což je ještě mnohem těžší, než jak to vypadá.

Na historickou fantasy jsem doposud narazila jen jednou, při čtení skvělého Zlata Arkony od Juraje Červenáka (můžete mrknout i na starší recenzi), a jako mix žánrů mi naprosto sedla. Přesto jsem se k nějakému dalšímu podobnému kousku nedostala téměř dva roky, a když jsem se pustila do Vlčího věku, váhala jsem, co vlastně očekávat. Relativně útlá knížečka je příslibem rozjezdu děje pro celou ságu (další díly jsou proti ní takřka dvojnásobné) a zpočátku se ani nezdá, že by se nějaké prvky fantastiky měly objevit. Nenechte se mýlit, stejně jako já, ony přijdou, a to s velkou parádou.

Silným tahákem knihy je bezpochyby vydařená atmosféra raného středověku. Mytologie, střet severského a křesťanského světa i určité šlechtické pletichy. Velký prostor je přirozeně ponechám bojům, vylíčeným v obsáhlých popisných pasážích, které ale naštěstí většinou nestihnou nudit, než se děj posune dál. Sušší místa plná krajiny a putování prokládají zajímavé dialogy a zvlášť sympatické jsou hlášky a vyprávění Helgiho Trolla, který u mě jako oblíbenec vítězí na plné čáře. Paleta charakterů je nicméně široká - dočkáme se například i jednoho dost známého franského monarchy, a to hned v úvodu. Postavy navíc působí živě, mají vlastní emoce, myšlenky a plány, které nejsou utlačovány na úkor příběhu. Celkově je děj členěn spíš na několik propojených dobrodružství hlavní dvojky hrdinů, která zažívají po cestě za Leifovou korunou. S vidinou tohoto vytyčeného cíle se dostanou mezi Kelty, druidy, Franky, Nory a nakonec i do Anglie. Přes jistou epizodnost ale dokáže příběh (nutno říct, že příjemně) překvapit a jeho vývoj není dvakrát předvídatelný.

Knihu jsem otvírala spíš se zvědavostí než vysokými očekáváními, ale rozhodně mě příjemně překvapila. I přes množství popisů je její děj záživný a postavy dokáží dobře zaujmout. Já, jakožto milovník severské mytologie a raného středověku, navíc plně oceňuji citlivě vykreslenou dobovou atmosféru (a jako šermířka souboje!). Sumasumárum, určitě doporučuju všem milovníkům žánru, ať už českou tvorbu čtou nebo ne.

7/10

Výsledek obrázku pro jdi a přines hlavu krále
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 11. ledna 2017 v 20:38 | Reagovat

tak to vypadá hustě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.