Papa Emeritus a jeho ghúlové

5. ledna 2017 v 18:50 | Neyra |  Hudba
Trend maskovaných skupin na hudební scénu zaútočil již před pár lety, ale ani v současnosti to nepadá, že by polevoval. Funguje přece už v Česku, a to už je co říct. Jako člověku, co hudbu skutečně poslouchá, a neřeší u toho vzhled toho a toho týpka, jeho břišáky a nový účes (hey, popstars!), je mi celkem jedno, jak skupina vypadá - jestli normálně, nebo se schovává za různě ujetou image. Ghost je ten druhý případ.
O mém hudebním vkusu jsem se již na blogu zmiňovala nejednou (o mém vztahu k muzice celkově pak v tomto loňském článku) a slovo "metal" se hrdě vystavuje i v hlavičce stránky. Je mi jasné, že mnohým je tento žánr nesympatický, mnozí v něm dokonce hledají domnělé démony v podobě zkaženosti mládeže, přílivu satanismu a podobně. Mnozí z oněch mnohých přitom ani neví, CO to vlastně satanismus je - a ve finále sami nejsou nijak horlivě věřící, aby jim vadil. To je však debata trochu na jindy - dnes tu jsme proto, abychom se věnovali skvělé hudbě. Výměna citlivých názorů počká.

Švédské skupiny jsou v metalovém světě dost známé, a i Ghost si už vybojovali v Čechách menší fanouškovskou základnu. Přesto byli donedávna v našich končinách prakticky neznámí, a jako prakticky s každou skupinou je to s nimi trochu obšírné. Jedni je zatracují jako nesmysl, věční nespokojenci možná dokonce jako odpad - jaký omyl! Jako ke každému osobitému umělci si k nim jen musíte umět najít cestu. Poku nejste ortodoxní křesťan, nebudete litovat. Pokud jste, inu, Ghost vás neberou zrovna vážně. Jejich frontman se, koneckonců, jmenuje Papa Emeritus. A vidíte, jak vypadá.

Identita členů kapely je pro celý svět dodnes záhadou - samozřejmě se nejen na internetu na toto téma vedou obšírné diskuze, ale žádnou z domněnek nikdo z Ghost nikdy nepotvrdil. Proč taky? Jak říkají, rádi oddělují show od svého osobního života, což je mně sympatická myšlenka a úplně to chápu. Navíc, jak už jsem zmínila výše, mně je v podstatě jedno, co jsou zač. Zajímá mě právě jen jejich show - hudba. Nicméně, právě jejich image je zajímavá. A to nejen vzhledově. Zpěvák nese jméno Papa Emeritus III. (I. a II. také v kapele působil, ale nenechte se zmást, jak vokály napovídají, pod maskou zůstává ten samý člověk) a ostatní muzikanti jsou tzv. Bezejmenní ghúlové. Krom symbolů jednotlivých živlů nejsou nijak rozlišeni.


Are you ready to swear right here, right now,
Before the devil,
That you're on the square,
That you're on the level,
That you're ready to stand right here, right now?

Proč vám tuto kontroverzní skupinu představuji? Už jsem tu přece kdysi vytáhla krále obscénosti, Marilyna Mansona, mého milovaného zpěváka. Mám pro to prostý důvod - jejich hudba mi v posledních několika týdnech skutečně učarovala, poctivě jsem naposlouchala většinu jejich skladeb a musím smekat. Propojení popových námětů s oldschool metalem jim dodává naprostý jiný zvuk, než kterým se ohání konkurence. I bez těch masek by se Ghost vyvýšili nad dav. Navíc, ten vokál - ach, ten vokál - je opravdu charakteristický a poslouchá se velmi příjemně. Miluju growling i scream, ale je osvěžující si od nich někdy odpočinout. Texty samotné jsou potom takovou perličkou nakonec.

Ke Ghost jsem přišla naprostou náhodou. Už dříve jsem je sice zahlédla na Rebelovi nebo po metalových fórech, ale moc jsem jim pozornost nevěnovala. Až s písničkou "Missionary Man" se to změnilo. Ano, je to sice cover, ale naprosto geniální. Ten hlas mi vězel v hlavě - a pak už se to se mnou vezlo. I když nemáte metal rádi, tohle vám k poslechu doporučuji všemi dvaceti. Je tu totiž šance, že vám sedne. Stejně velká je ale i možnost opaku, to je ovšem úplně v pořádku. Mám totiž takový dojem, že zrovna Ghost se masám zavděčovat nepotřebují. A nechtějí.Další moje oblíbené:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 6. ledna 2017 v 15:44 | Reagovat

Já už se setkal i s tím, že za satanisty kdosi považoval Luciferiány, což je docela solidní úlet.

Ukázka vypadá velmi dobře a líbí se mi i chytré logo, které podobně jako Toyota skrývá všechna písmena názvu, aniž by se vzdávalo klasické metalické symboliky. Thumbs up!

2 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 7. ledna 2017 v 23:11 | Reagovat

pěkné

3 bestinblack bestinblack | Web | 8. ledna 2017 v 11:33 | Reagovat

Kapelu jsem již hodněkrát viděla, slyšela, některé písničky se mi líbí, ale zatím jsem tomu nepřišla až tak na chuť. Každopádně jednou plánuji pořádně je prozkoumat a uvidíme, jak se to vyvine. :D

4 Neyra Calene Neyra Calene | Web | 8. ledna 2017 v 21:35 | Reagovat

[1]: Fráze "stane se" není úplně na místě. Lidé někdy prostě moc soudí a málo myslí :D To, že logo nevypadá jako razítko v křeči, taky oceňuju :-D

[3]: Já si většinou musím věci naposlouchat, tak kdoví, třeba to tak bude i u tebe :-D Je pravda, že tahle kombinace hudby a zpěvu je trochu zvláštní ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.