Rogue One: Star Wars Story

3. ledna 2017 v 16:48 | Neyra Calene |  Filmy
Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se filmový gigant rozhodl koupit ikonickou značku a začít z ní ždímat peníze. Jak jinak než tím, že každý rok obohatí legendární univerzum o jeden nový snímek. Zní vám tento příběh povědomě? Dobrá, Disney sice nesídlí v jiné galaxii, jen na jiném kontinentu, ale jinak je to docela pravda. Když před pár lety odkoupil Lucasfilm a osekal kánon o všechny ty skvělé (nejen knižní) příběhy a historii, fanoušci se zhrozili. Není tajemstvím, že tohle studio totiž skutečně chce vydělat, kde se dá. Stalo se. Je to ale s našimi Hvězdnými válkami tak zlé, jak to může znít?REŽIE: Gareth Edwards
PREMIÉRA: 15. 12. 2016
ŽÁNR: scifi / akční
ZEMĚ PŮVODU: USA
STOPÁŽ: 133 minut
SCÉNÁŘ: Tony Gilroy, Chris Weitz
HUDBA: Michael Giacchino
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Felicity Jones (Jyn Erso), Mads Mikkelsen (Galen Erso), Diego Luna (Cassian Andor), Ben Mendelsohn (Orson Krennic), Riz Ahmed (Bodhi Rook), Donnie Yen (Chirrut Imwe), Forest Whitaker (Saw Gerrera), a další...

Z mé strany je odpověď jasná - není! Zpráva o tom, že se k šesti původním epizodám (ano, původním šesti, neberte mě zle, při premiéře druhé epizody jsem sotva uměla chodit, takže odjakživa beru novou i starou trilogii jako celek) přidají další tři, ve mě zprvu probudila velmi smíšené reakce. Z důvodů, které jsem už zapomněla, jsem loni nepřispěla na blog s recenzí na první z nich, pokračování "Síla se probouzí". Vězte, že patřím k těm spokojeným, kterým se novinka líbila. Dokonce víc, než některé starší epizody, ve kterých se polovinu filmu nic neděje. Ještě před příchodem Nory jsem blog vedla hlavně o knížkách a k nim příbuzných tématech, na úvod si tedy neodpustím ještě jednu věc - jsem opravdu velký fanoušek Star Wars. Nikoli ale urýpaný "fanatik". Stará trilogie pro mě není nepřekonatelným klenotem, o který je hřích se slovem otřít z libovolného důvodu.

Rogue One byl příslibem svěžího závanu ve filmovém Star Wars univerzu. Žádná sázka na jistotu a recyklace starých, "osvědčených" nápadu jako v případě sedmé epizody. Povedlo se to výtečně. Není to další epizoda a ani se tak nesnaží tvářit - mezi staršími filmy ze svého světa tak ostře vyčnívá, protože je jiný. Film si šlape vlastní cestičku a ačkoli se typická atmosféra nikam neztratila, je uchopena docela jinak. Tentokrát je tu totiž opravdu válka, ne jen vzdálené výstřely blasterů někde za kopcem. A Impérium nestřílí tak vedle, jako obvykle, což tomuto počinu propůjčuje mnohem tíživější nádech než "obyčejným" epizodám. To samé platí i o příběhu, který také není dvakrát radostný. A konec? Ten už vůbec ne, přestože právě při jeho sledování srdce diváka-fanouška musí plesat nejvíc.


Dialogy nejsou tak prostoduché, jako se několikrát ve Star Wars vesmíru již stalo. Akce před nimi ale má jednoznačně navrch - světelné meče ovšem nečekejte. Jiné filmové zbraně se hlásí o slovo a řež je to chvílemi pořádná. Scénář v sobě také ukrývá spoustu narážek, a to kromě těch samozřejmých na ostatní filmy, hlavně na Novou naději, i ty vážící se k animovaným seriálům. Přítomnost takového Sawa Gerrery mluví za všechno. Co se postav týče, v Rogue One se jich sešla pěkná paleta a je pravda, že nebýt mohutné reklamní kampaně, asi bych se v nich trochu ztrácela. Nových hlavních hrdinů bylo tolik, že za dobu, co jsem s nimi do konce filmu strávila, mi nestačil ani jeden přirůst k srdci, a tak jsem jejich osudy sledovala s lehkou lhostejností. Příběh ale samozřejmě má emoce, které může nabídnout, stejně jako humor, kterého sice není tolik, ale droid K-2SO ho slušně obstarává. Sice ironicky, ale to mi spíš hraje do noty, než naopak. Bývalý imperiální droid se také postaral o jednu klasiku univerza - "I've got a bad feeling about this."

Mohlo by se zdát, že za hudbou k filmu tradičně vězí John Williams, protože to tak skutečně zní, ale tentokrát je skladatelem skutečně někdo jiný. Celé dvě hodiny jsou ale vyplněny variacemi původních a zažitých témat, takže rozdíl je skutečně minimální. Mezi herci jsem našla jen pár známých tváří. Felicity Jones v hlavní roli jsem zahlédla jen před pár měsíci v Infernu a Mads Mikkelsen, ačkoli je to skvělý herec, mému oku ve filmu nějak nelahodil. Jakoby vyčníval, zkrátka, jako by ve Star Wars neměl co dělat. Osobní dojem, samozřejmě. Z guvernéra Tarkina sice byly digitální efekty cítit, ale jinak byla jeho přítomnost úžasná a je vidět, co všechno si dnes filmaři mohou dovolit.

Zapomněla jsem na něco? Ale samozřejmě. Darth Vader je totiž v Rogue One přítomen ve své nejvíc epické scéně vůbec, a už jen kvůli ní by si měl každý fanoušek ty dvě hodiny v kině odsedět. Náš sithský lord totiž netrpí tak ztuhlými klouby jako ve staré trilogii a potvrzuje, že po nehodě na Mustafaru o nic ze svých schopností Jediho nepřišel. Sumasumárum, navzdory nervózním očekáváním všeličeho jsem nadšená. Jako všechno má "Darebák" své mouchy, například český dabing, pokud do něj půjdete, ale minimálně každý SW fanoušek si ho jistě užije na výbornou. Přece jen, každý musí vědět, jak byly ukradeny plány Hvězdy smrti. Jinak by nebyl fanoušek.

8,5/10 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nemessis Nemessis | Web | 3. ledna 2017 v 16:50 | Reagovat

to mne zaujalo

2 Eliss Eliss | Web | 3. ledna 2017 v 17:03 | Reagovat

Tohle není asi film pro mě ;-)

3 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 6. ledna 2017 v 15:52 | Reagovat

Je poslední věta lehce (sebe)ironická? Protože mě tak přijde :D

Jinak jsem byl nadšený, že K-2SOvo "bad feeling" tam tak krátce uťali. Tahle fráze se už v SW až moc často nadužívá.

4 Neyra Calene Neyra Calene | Web | 8. ledna 2017 v 21:32 | Reagovat

[1]: Přesně kvůli tomu píšu recenze, paráda! ;-)

[2]: Ano, bohužel, scifi není pro každého - každopádně děkuju za komentář a za přečtení :-D

[3]: Hm, tak nad tím jsem se musela zamyslet. Plán to tedy nebyl :D
Jedna známá, taky fanynka, vyslovila po shlédnutí velkou pravdu:
"Bylo to sice jedno klišé za druhým, ale to je putna, bylo to hezký." :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.