Dvojitá dávka za námi - Vikings s4B

3. února 2017 v 22:34 | Neyra Calene |  Seriály
Někdo byl rád, někdo si jen povzdechl, někdo rád prostě nebyl - ve čtvrté řadě seriálu Vikings jsme se dočkali dvojité porce dílů, podávaných zvlášť. Když se objevila zpráva, že se k první desítce epizod připojí na podzim ještě další, byla to novinka, co fanoušky zamávala. Stála za to, nebo začali dobrou značku "jen ždímat"? Dnes vám nenabídnu recenzi, jen takové menší ohlédnutí a dojmy - takže, ehm ehm, SE SPOILERY SAMOZŘEJMĚ POČÍTEJTE! Ale budu se krotit, takový já jsem lidumil.Čekání na onen kýžený podzim bylo mnohem delší, než by člověk čekal - epizoda "The Outsider" byla totiž do světa vypuštěna až 1. 12. (počítám našeho času, za mořem jim to ještě klaplo v listopadu, samozřejmě). Ani o Vánocích nám nedali tvůrci chvíli klidu, a tak se někteří z početné fan komunity místo kostí v kaprovi stresovali kvůli tomu, co bude s Ragnarem. A to doslova, protože právě přes svátky jsme byli nuceni čekat na tak strašlivě srdceryvnou epizodu, že i když jsem empaticky pařez, tak jsem taky slzičku uronila.

To jen tak na okraj.
V jakém duchu se ponesou moje dojmy (nic moc uspořádané), můžete víceméně vytušit z lednového žebříčku "Top 7: Epizod roku 2016", kde právě Vikingové obsadili dvě vysoké příčky. Jak jsem ale psala výše - nemám pro vás recenzi, ale dojmy. Kdo nemáte dokoukáno, kšujte číst něco jiného, a vraťte se, až si doplníte vzdělání! P.S.: Nečekejte úplně vyšperkovaný projev. Tohle jsou dojmy! :D

1) Synáčci
Po časovém skoku, který proběhl v desátém díle "The Last Ship", jsem byla na to, jak se Ragnarovi synové předvedou, dost zvědavá. Bylo jasné, že Ivar dostane nejvíce prostoru - k jeho obdivovatelům, kterými se to po všech faceboocích a dalších temných zákoutích internetu jen množí, ale nepatřím. Je to fajn postava, má to "něco", co jsme milovali na Ragnarovi... Ale zbožňovat ji asi nebudu. Noticka - na to, že mu má být cca patnáct, je Ivar dost starej. Ale to nikdy v seriálech nebylo překážkou a do toho rýpat nebudu. Ubbe splnil moje očekávání v tom pozitivním slova smyslu - tady se tvůrcům povedlo i obsazení, protože podoba s mladým Ragnarem s z prvních řad je očividná. Navíc Ubbe není až taková skopová hlava jako jeho bratři. Ti dva, co nám zbyli, tedy Hvitserk a Sigurd, ani moc místa nedostanou - Hvitserk je v druhé linii buď za Bjornem, nebo za bratry, Sigurd každého štve svou podobností na Erlendura (ten nikomu nechybí)... A to je tak všechno. Až v posledních epizodách se jim dostává trochu většího prostoru, Sigurdovi nakonec většího, než by chtěl. S tím Hadím okem se nějak moc nadělalo, na to, jak skončil, že?
Vesměs ale musím říct, že dobré. Na tomhle nám seriál stát může.

Taky se ve vás probudila nostalgie a vzpomínky na první řadu?

2) Vývoj postav
První, kdo mě napadl, je Aethelwulf - ačkoli se nikdy moc extra neprojevoval, spíš jen dělal, co tatíček káže, teď mi začal být bůhvíproč sympatický. Ale já už mívám takové zvláštní preference. Samotný král Ecbert nám dost sešel (byl tuším taky nejstarší postavou, když se to tak vezme) a nakonec i zešílel, ale stále to byl můj oblíbenec. Odchod zaslouženě... napsat důstojný je trochu neadekvátní, ale z diváckého hlediska to sedí skvěle. Ragnar byl vždycky svůj a vždycky mimo, a tak ani on výrazně nepřekvapil. Kdo naopak ano - a kdo mě začíná vytáčet, protože ho mám jako postavu ráda - je Bjorn. Sakra, jak se to chová? Co to je? Pokažením své osobní statistiky uvolnil místo na vrcholu oblíbenosti mamince. Protože Lagertha je pořád stejná (sice přeorientovaná, ale stejná). Tedy, samozřejmě by ten žebříček vypadal jinak, kdyby...

3) "Všichni jsou mrtví, Dave."
Porovnejte obsazení první řady s očekávánou pátou. Bum, celkem rozdíl! Ragnarova smrt se ale dala čekat, jakkoli se od historických pramenů a originální ságy tvůrci občas odchylují. Konec to byl skvělý (ty sadisto!). Silná scéna. Postav nás ale opustilo mnohem, mnohem víc - u Aslaugh řeknu jen "konečně!", s Helgou v posledním díle to bylo o poznání smutnější. Sama o sobě jako charakter mi ani chybět nebude, ale síla spočívala hlavně ve Flokiho reakci. Sigurd se s námi moc dlouho neohřál, Aelle to zakončil se vší parádou a Ecbert nápodobně. Jen každý v trochu jiném stylu. Asi (určitě) jsem na někoho zapomněla, ale výše zmíněné postavy byly tak důležité, že na tom stejně asi moc nesejde.

"How the little piggies will grunt when they hear how the old boar suffered."

Na závěr, výčet dalších postřehů, vyjádřených od srdce:
  • král Harald celkem překvapil, a scéna, kde skoncoval svá milostná trápení, byla celkem hustá
  • Astrid je divná, co víc říct
  • Bjorn se nezajímal už o Siggy, a teď ty děti kromě řevu a jedné vystřižené scény úplně ignoroval
  • rozhovor Ragnara a Ecberta ve čtrnácté epizodě byl skvělý, skvělý, skvělý
  • stejně úžasné bylo zjevení Ódina, bravo!
  • nemůžu si pomoct, ale Jonathan Rhys-Meyers mi do Vikingů nesedí (Hirst ho ale asi prostě zbožňuje) - každopádně se představil zajímavě, tak uvidíme, kam to vyústí
  • Rollo je z mého pohledu pořád sympaťák a scéna, kde ho Gisla uvítala zpátky doma, byla příjemné odlehčení
  • znovu se nám potvrzuje, že věštec má zkrátka pravdu - máte tipy, který z těch tří Lagerthu zamorduje?
  • když jsem zmínila nevyužitý potenciál Sigurdovy postavy, je tu ještě hůř využitý Ragnarův syn - Magnus. S ním se dalo něco udělat, ale i tak je seriál rozvětvený až hodně, pravda...

Sumasumárum? Na pátou řadu se vážně, vážně, opravdu a upřímně těším. Vikingové jsou moje srdcovka a náležitě si jejich sledování užívám, i přes občasné mouchy. A co vy? A vaše dojmy z druhé poloviny čtvrté řady Vikingů?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 4. února 2017 v 12:21 | Reagovat

Začátek půlsérie trochu natažený, ale jinak jsem byl taky spokojen.

Ivar je vcelku fajn, ale na rozdíl od Ragnara nedokáže přiměřeně dávkovat sebejistotu a nechá se snadno vyprovokovat, takže se v mém žebříčku oblíbenců nachází až za Ubbem... ale nejspíš před Bjornem, který otce spíš nemastně neslaně imituje.

Zabití Sigurda je fajn rozhodnutí, příznivci reálné historie ať puknou zlostí. Tenhle seriál už stejně dávno není pro ně.

Aethelwulf je taková odtučněná verze Jona Sněha, tudíž k němu sympatie necítím. Zato Ecbert je jednoznačně moje vůbec nejoblíbenější postava a jeho poslední lest představuje více než důstojné rozloučení. Linus Roache zkrátka zaválel.

Aelle a jeho 1000 degree glowing knife taky super.

Ze středomořské linie palec nahoru za Eriugenu.

Lagerthu podle mého nezabije Ivar, protože má jednak moc práce v Británii, jednak by potom vůbec nedávalo smysl vágně formulované proroctví. Skvělá ironie by byla, kdyby ji nakonec zabil Bjorn, ale to by si žádalo nějaký dost brutální plot twist.

2 Neyra Calene Neyra Calene | Web | 5. února 2017 v 19:00 | Reagovat

[1]: Zabitím Sigurda se uvolnilo dost místa pro ostatní bratry, to je plus :D Ecbert byl taky jeden z mých nejoblíbenějších, takže doufám, že při tom odlivu silných postav dostaneme taky nějaké nové (víc než Ivar :-D )

Bjorn matkovrah, to by byl teda solidně brutální plot twist O_O Nad tím, kdo Lagerthu nakonec zabije, jsem taky přemýšlela, na Ubbeho to nevidím a s Ivarem by to nebylo úplně ono... Ale Hvitserk se nám zatím moc neprojevil, takže uvidíme. Stejně to bude ještě chvíli trvat, vzhledem k tomu, kolik Katheryn Winnick sype do světa fotek z natáčení :-D

3 veruce veruce | Web | 19. února 2017 v 6:30 | Reagovat

Chybí mi ještě poslední díl, ale to nadšení opravdu nesdílím. Dodívat se až do konce představuje dost silné přemáhání při každém dalším dílu. Jak se mohla z toho výborného seriálu, kterým Vikingové byli v první a druhé sérii, stát taková sračka, mi zůstává záhadou. Dobrých scén už je tam tak málo, že to nemohou zachránit :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.