Krocení literární múzy

5. února 2017 v 19:40 | Neyra Calene |  Články
Pod tímto poetickým názvem se schovává seminář tvůrčího psaní věnovaný žákům základních a středních škol. Aby náš ústav rovněž přispěl účastí, padlo právě na moji hlavu si tu hodinku s lektorkou odsedět. Jako aktivita se mi to bude hodit, jako téma na článek zrovna tak - o jaké krocení to vlastně šlo?
Seminář "Krocení literární múzy" se jako doprovodný program pravidelně váže k aktuálnímu ročníku soutěže "Skrytá paměť Moravy". Ta je, stejně jako samotný seminář, orientovaná na pisálkovskou omladinu, tedy věkovou kategorii 12-19. To prosím vás nedělám reklamu, jen shrnuji fakta. Pro více informací si případně zavolejte na pomoc strýčka Google.

Během hodinky, po kterou seminář trvá, se lektorka nezabývá tak úplně tvůrčím psaním obecně - na to v podstatě ani není čas, vzhledem k tomu, že se jedná o jednorázové setkání - ale právě psaním příspěvku do zmíněné soutěže. Rozebralo se letošní téma a my, hrstka účastníků, jsme si zkusili pár jednoduchých cvičení. Na rozdíl od některých zbabělců jsem v polovině neutekla, takže mohu objektivně prohlásit, pro koho by mohl být seminář opravdu přínosný. Nechci si hrát na nějakého profíka, ale já jsem to zrovna nebyla.

Svou formou se snaží žákům-psavcům hlavně ukázat, že se dá k uměleckému textu přistupovat i jinak než k obyčejného školní slohovce, na kterou máme napsaný postup od paní učitelky v sešitu. To ocení jak mladší, tak starší kategorie - nikdo z přítomných, co jsem stačila zjistit, se nezabýval tvůrčím psaním do takové hloubky jako já. Proto si myslím, že by si potenciální zájemci mohli ze semináře odnést hlavně toto, a třeba se o psaní jako takové začít zajímat o něco víc. Mezi amatéry sice získává na popularitě, ale stejně mohutně k němu také mnoho školou povinných získává určitý odpor. S tím přístupem, který kolikrát vládne v českém jazyce, se jim chudákům nedivím...

Pokud tedy máte mladšího sourozence, kamaráda či jste se sami ještě nepřehoupli přes věkovou hranici a zároveň přemítáte nad tím, že by vás psaní možná bavilo, rozhodně můžete seminář zkusit - a potom i samotnou soutěž, protože zpětná vazba se vždycky hodí. Letos se jich ještě pár konat bude, kdyžtak můžete i příští rok. Navíc si to pravděpodobně naplánujete jako školní akci a budete mít plusové body za aktivitu do budoucna. Pokud ale spadáte do cílové skupiny (co se věku týče), a už se psaní trochu víc věnujete (soutěže, aktivita, šťourání se), nic moc vám účast nepřinese.

Ale i tak, ulít se z matiky bylo velmi příjemné...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.