Luke Cage

18. února 2017 v 22:45 | Neyra Calene |  Seriály
Loni jsem ve svém velkém Marvel mataronu poctivě dohnala všechno, co se dalo z MCU dohnat. Od té doby ale samozřejmě filmoví ani televizní tvůrci přišli s novou dávkou akce, hrdinů a padouchů. Na stříbrném plátně se předvedl Doctor Strange, Agenti S.H.I.E.L.D.u odstartovali již čtvrtou řadu (Ghost Rider i LMD, stojí za to!) a Netflix si dál chystá půdu pro nadcházející týmovku Defenders. Dalším na v pořadí byl právě neprůstřelný Power Man.TVŮRCE: Cheo Hodari Coker
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 30. 9. 2016
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Luke Cage
ŽÁNR: Drama / Komiskárna
POČET ŘAD/DÍLŮ: 1x13
DÉLKA EPIZODY: cca 50 minut
ZEMĚ PŮVODU: USA
STANICE: Netflix
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Mike Colter (Luke Cage), Simone Missick (Misty Knight), Rosario Dawson (Claire Temple), Mahershala Ali (Cottonmouth), Theo Rossi (Shades), Alfre Woodard (Mariah Dillard), Erik LaRey Harvey (Diamondback)

Postava Luka Cage není pro seriálové fanoušky Marvelu žádným cizincem. Před rokem už se totiž objevil u své parťačky Jessicy Jones, a to rovnou v poměrně zásadní roli. Po této lady AKA soukromém očku a Ďáblovi z Hells Kitchen je Luke třetím hrdinou do party Defenders, což je v MCU momentálně seriálový protipól Avengers. Až na to, že Defenders se nezajímají o cizí světy, ani vesmír, ani celý svět, ale zajímá je jen jejich New York. Na rozdíl od prvních dvou hrdinů ale Luke Cage nezakotvil v již zmíněné čtvrti - po událostech popsaných v Jessice Jones se stáhl do Harlemu, černošské čtvrti, aby se popral se svou minulostí a začal nový život. Jak se mu to daří můžeme sledovat ve třináctihodinovém maratonu, který nám Netflix dle svého nejlepšího zvyku naservíroval pěkně najednou.

"Power Man" - toto superhrdinské jméno zazní v seriálu tolikrát, že byste to na jedné ruce spočítali. Hlavní hrdina se tu netituluje jménem, příliš neskrývá vlastní identitu ani nepoužívá nějaký fešný latexový obleček (či jeho regionální kevlarové varianty). Luke Cage taky není typická komisková podívaná, kterou zažíváme v kině nebo u konkurence v podobě DC seriálů. Až na detaily a některé prvky je to černošské drama. Váhala jsem, jestli zvolit právě tato slova, ale nakonec mi přišla jako dost výstižná. Luke Cage není tak psychologický a tajemný jako Jessica Jones. Není tak akční a napínavý jako Daredevil. Luke Cage je pomalý, trochu utahaný a až po uši zahrabaný do problémů komunity černošského Harlemu. Problémy s korupcí, praním špinavých peněz, vražd a zločinností oběcně (ńa nelegálním trhu tam profrčí snad všechno) jsou jedním z hlavních témat seriálu. Tím dalším je, jak právě tyto problémy bráni Lukovi žít jeho nový, klidný život a proto... se s nimi musí vypořádat.


Luke je tvrdej chlap. Doslova.

Jak to tak bývá, hrdina se do všeho zaplete tak nějak neúmyslně během útěku před vlastní minulostí, které se nakonec bude muset postavit čelem. Luke Cage je sympatická postava, pro diváka není utrpení sledovat jeho vývoj. Postavy celkem není to, s čím má seriál problém - záporáci jsou zajímavé charaktery, u mě osobně rozhodně vedl Cottonmouth (éj, to je ten týpek z House of Cards!) nad Diamondbackem. Shades na mě potom působil trochu jako Petyr Baelish, ne bezdůvodně. I chemie mezi aktéry příběhu v rámci mezí fungovala, jak měla. Jak ale tušíte, Luke Cage nejeden bolestivý problém má - všechno je to strašlivě roztahané. Hlavně prvních pár dílů je naprosto bez šťávy, z monotónní hudby na pozadí a toho dějového prázdna ve většině epizody se vám až klíží oči. Tempo, zatraceně. I jindy to u seriálů od Netflixu bývá na hraně, a v tomhle případě... už to z hrany sklouzlo.

Právě ona černošská atmosféra bude patrně to, proč mě seriál nechytil. Do cílové skupiny totiž (evidentně) nepatřím, a mám tak problém se v duchu přenést do ulic Harlemu a sborově s jeho občany nadávat na neschopnou policii. Přitom ale technicky není na seriálu nic špatně - herecké výkony jsou dobré, ve scénáři nevznikly žádné závažné záseky a hluchá místa, necítila jsem se zmatená a příběh naopak osvětlil dost věcí kolem hlavní postavy, nejasných už od Lukova zjevení v Jessice Jones. Akční scény byly podle očekávání taky pomalejší, protože taková už je podstata hrdiny, a nebyly nijak zvláštní. Rapový podklad a četnost podobných hudebních stop moje uši rovněž přežily. Abych jen nehanila - v druhé polovině už jsem se bavila. Vtipy, sem tam chytře umístěné do řádků scénáře, také pobavily, a konec mě naštval přesně tak, jak tvůrci zamýšleli. Navíc je tu dobrá návaznost na ostatní seriály Defenders - chybět tradičně nemůže zdravotní sestra Claire Temple, mimo ni se ale dočkáme spousty narážek právě na samotnou Jessicu Jones nebo Matta Murdocka. A o tom "Incidentu" se v New Yorku samozřejmě taky pořád mluví. Až nám do Prahy přiletí armáda mimozemšťanů, taky o tom budeme tlachat dlouho!

Největším problém Luka Cage jsou obecně vysoká očekávání vyvolaná jeho týmovými předchůdci. V případě Daredevila i Jessicy Jones se Netflix vytáhl a od nového přírůstku všichni, chtě nechtě, čekali něco podobného. Luke Cage je ale jiný, a jiná je i jeho atmosféra, která nesedne každému. Pořád se sice jedná o kvalitní podívanou, z obrazovky na vás ale dýchá určitým průměrem. A ani dobří herci, fajn postavy a další plusy nedokážou tenhle fakt a obecně pomalé tempo úplně přebít. Seriál má i světlé momenty (i epizody), kdy tu šnečí rychlost opouští, ale dojem zůstává. A dojem je všechno. Přesto se mi, suma sumárum, Luke Cage líbil - a netrpělivě vyhlížím Iron Fista, který vypadá jako něco, co mi víc padne do noty!

7/10

(asi proto, že nakonec mě to i chytilo, ale když má seriál 13 dílů, v 10. je pozdě)

Výsledek obrázku pro luke cage poster
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.