N - u - d - a

14. února 2017 v 21:08 | Neyra Calene |  Úvahy
Jaký chovám k tomuto strašnému, vlezlému stavu vztah, lze patrně z názvu článku snadno vyčíst. Jak se mé myšlenky vlastně k nápadu, že bych nad tímhle mohla pouvažovat na blogu, dostaly, to sama netuším. Nicméně už potřebuju provětrat klávesnici i Noru jako sůl, pojďme tedy na to! Nuda, hmm....
Co je to nuda? Otázka víceméně řečnická a provokativní. Všichni ji známe, mrchu jednu, a nesnášíme už od dětství. Všichni známe útrpnou mizérii toho stavu, kdy jako by čas ztuhnul ve flašce medu a úměrně pomalu plynul vpřed. Celé je to pak zhruba stejná zábava, jako onu sklenici pozorovat. Už od útlého věku se přitom s nudou učíme bojovat, až si nakonec každý osvojíme jednu superdospěláckou schopnost - být vůči tomu zmrznutí času jaksi lhostejní a jen ji přecházet jako přirozenou součást denní rutiny. No fuj, lidi, jak to můžete dělat? Prostě se smířit s tím pocitem, že se vám chce něco dělat, ale zároveň jako by se vám nechtělo? Výsledkem tohohle rozpoložení mozku často bývá, že prostě vážně nic neuděláme. Koukáme a čekám, že nuda přejde.

Ona přejde. Ale přejde asi tak rychle jako hospodářská krize nebo globální oteplování. A to čekání za to nestojí, protože mezitím se cítíte jako po masáži parním válcem a celodenním pochodu se závažím na zádech. I kdybyste měli dost energie, paradoxně se cítite vyšťavení, co potom hůř, frustrovaní, protože byste tak rádi něco dělali a ono to... nejde. Šup, a už se nudíte. Já to nesnáším - sama do toho upadnu většinou skrz prokrastinaci. Nechce se mi tohle, tak začnu dělat tamto - jenže to slavné náhradní řešení prostě nemá šťávu a je nic moc, ale stejně v něm pokračuji, abych se nemusela vrátit k původní činnosti. Zaračovaný kruh, jehož výsledkem je nuda.

Co děláte proti nudě? Co dělám já? Snažím se zabavit.

Asi vážně nejlepší řešení. Někdy totiž musíte problém eliminovat násilně. To znamená prostě se sebrat, zvednout se a začít něco dělat - i když nemáte nápad nebo máte pocit, že vás to stejně nebude bavit. I tak je to snad lepší, ne? Aspoň se jen tak neválíte. Mně osobně hodně pomáhá prevence. Den předem si sepíšu úkoly, co musím udělat, a věci, ke kterým bych se ráda dostala, takže sotva mám hotové jedno, vrhám se na další - většinou to zabere tolik času, že když už to všechno mám, stihnu možná jeden díl seriálu navíc a jdu spát. Když totiž nemáte čas se nudit, nenudíte se. (Toho si stejně většinou užijete ve škole nebo v práci.) Co také pomáhá, je mít v záloze - já mám takovou zálohu třeba v poznámkovém bloku na mobilu - zapsaných pár aktivit, kterým byste se rádi věnovali. Máte nápad, že chcete něco realizovat, ale zrovna na to nemáte čas? Tak to zkuste, až se budete nudit! Nadšení pro věc vám třeba vrátí jiskru a svět bude hned veselejší. A pohyblivější. A hezčí...

Mým tipem na úplný závěr je aplikace jménem "Shuffle My Life". Poměrně jednoduchá "blbůstka" o velikosti 30 MB, která vás zabaví. Sama jsem s ní oživila nejzabitější den svého dosavadního středoškolského studia - ať jste doma nebo venku, dokope vás k tomu něco dělat, zkusit něco nového, a když "vyšplháte" do vyššího levelu, tak už to může být opravdu zážitek! Víc netřeba popisovat, jen se sami mrkněte, co to umí a co to dělá.

Ale nedejte nudě šanci. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.