Logan: Wolverine

7. března 2017 v 21:21 | Neyra Calene |  Filmy
Je to tady. Po tolika letech a tolika filmech Hugh Jackman odkládá svou ikonickou roli - Wolverina přitom hraje tak dlouho, jak jsem já vůbec naživu. První X-Meni jsou holt staří jako já, takže se dá s nadsázkou říct, že jsem fanouškem odjakživa. Skoro to tak bude, protože už jako prcek jsem ty filmy hltala. Logana jsem v kině nemohla minout. V tomhle případě ani smrt neomlouvá.
REŽIE: James Mangold
PREMIÉRA: 3. 3. 2017
ŽÁNR: akční / scifi
ZEMĚ PŮVODU: USA
STOPÁŽ: 137 min
SCÉNÁŘ: James Mangold, Michael Green, Scott Frank
PŘEDLOHA: orig. Marvel komiksy
HUDBA: Marco Beltrami
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Hugh Jackman (Logan/Wolverine), Patrick Stewart (Charles Xavier/Profesor X), Dafne Keen (Laura/X-23), Boyd Holbrook (Donald Pierce), Stephen Merchant (Caliban)

Řečeno ve zkratce, má očekávání byla velká. Trailer vypadal neskonale slibně a první recenze vynášely nový Wolverinův příběh do nebes. Předchozí dvě jeho sólovky patří ke slabším kouskům X-Men univerza, a byl čas to napravit. Těšila jsem se do kina jako malá (a to tak proto, že se mi poprvé nemohlo stát, že budou v první řadě okounět desetiletá dítka, co neudrží ani pozornost, ani pytlík brambůrků) a odcházela jsem plná dojmů. Doufala jsem, že si je přes noc a během dne po včerejším promítání v hlavě trochu utřídím, ale stále ještě film zpracovávám. Pojďme se tedy podívat Loganovi... na drápek.

K příběhu toho i bez spoilerů lze říct mnoho. Logan zestárl a adamantium na jeho kostech ho pomalu zabíjí. Stejně tak zestrál i Profesor X, který je teď svými schopnostmi nebezpečný okolí. Navíc, svět se za poslední roky dost změnil - jak? Ubylo mutantů. Přestali se totiž rodit. Logan je unavený životem a prakticky jen čeká na to, až skončí. Přesně tato atmosféra je v celém filmu perfektně znatelná. Temná a depresivní, ale notně k zamyšlení. Loganovi se daří překonat své žánrové předchůdce v mnoha věcech, a celkové ladění příběhu je dozajista jednou z nich. Není to barevná podívaná plná klišé vtípků, trapných bojových scén a dalších infantilních věcí, jako latexových uplých oblečků. Logan je drama. Psychologické, hutné, syrové a vyspělé. S ratingem pro dospělé si poradil jinak, než loňský úspěšný Deadpool. Logan je opravdu dospělý film a jako rozloučení s kultovní postavou je vážně skvělý.

Výsledek obrázku pro logan movie gif

Nic nebylo ponecháno náhodě. Scénář netrpí nepatřičnými neduhy a vše do sebe zapadá. Ačkoli film nevalí opřekot ve zběsilém tempu, vyhnul se chybě svých žánrových kolegů a netáhne se. Vše je plynulé, dialogy skvělé a emoce na vás doléhají přesně tak, jak tvůrci zamýšleli. Protože ano, s emocemi se Loganovi daří zacházet dobře, stejně jako s nasazováním brouka do hlavy. Není to jen další blockbuster, nad kterým se ani nedá hlouběji přemýšlet. Wolverine se dočkal realistického příběhu - realistického ve všech rovinách. Rating zajistil akční scény hodné adamantiových drápů a zoufalosti celého snímku. Akce je vyladěná, rozhodně ne přemrštěná a dívá se na ní opravdu dobře. Až na ty momenty, kdy vás trhne v žaludku - protože to, sakra, vážně muselo bolet. Přiznám se, že jsem celkem byla z filmu nezvykle naměkko, protože jsem se do postav vciťovala častěji, než obvykle.

Výkony Hugha Jackmana a Patricka Stewarta snad ani netřeba komentovat, protože ze sebe oba skutečně vydali to nejlepší. Logan se nemůže pochlubit příliš širokou škálou postav, ale to mu jen a jen prospívá - padouch i vedlejší figurky fungují na výbornou a chemie mezi aktéry příběhu je uvěřitelná. Hudba, nedílná součást filmu, dění na plátně skvěle dokresluje. Není příliš výrazná a na samostatný poslech dost možná také ne, ale tam, kde je, odvádí svou práci víc než dobře. Na Loganovi je všechno promyšlené. Všechno vymazlené. Co víc si přát a co víc říct? Dnešní recenze není nejdelší, ale myslím, že dobře vystihuje vše, co bych o Loganovi chtěla napsat.

Je jasné, že film je pro fanoušky X-Menů a právě ti že si ho užijí nejvíc. Mé upřímné nadšení možná zčásti také pramení právě odtud, ale záleží na tom? Logana vám upřímně doporučuji. Pokud vám nevadí cákance krve, máte rádi westernovou atmosféru a chcete vidět dobré akční drama, ještě si tenhle film v kině chytněte. O humor samozřejmě nepřijdete, protože Logan není suchá podívaná. Je to překvapivě hluboký příběh se skvělou, hutnou atmosférou, která mě nenechala klidnou ani doteď. Nespustíte oči z obrazovky. Tohle byl zážitek a jako završení jedné éry více než úctyhodné. Bravo. Nemám co dodat - abych nemusela upravovat stará hodnocení ve filmových recenzích, dávám maximum. Mně se Logan trefil do noty naprosto přesně.

10/10
Výsledek obrázku pro logan movie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Azano Azano | 8. března 2017 v 21:06 | Reagovat

Páni. Věděla jsem, že to bude pecka, ale netušila jsem, že až taková :-D
Už se tedy těším, až to uvidím sama, protože ta tvoje recenze mě teď úplně napumpovala. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.