Tulák - Peter Newman

26. března 2017 v 20:18 | Neyra Calene |  Knihy
Trend v moderní literatuře je vcelku snadno vysledovatelný, i když samozřejmě ne všude a ne vždy. Éra obliby dlouhých popisných pasáží, ze kterých sice srdce plesá, ale víčko klesá, už je pryč. Dialogy dnes vládnou stránkám různých žánrů a právě na ně se mnozí autoři primárně soustředí. Je odvážné učinit hlavním hrdinou své knihy němého, osamělého cestovatele? Inu, možná. Zajímavé ovšem určitě.AUTOR: Peter Newman
DATUM VYDÁNÍ: 2015 (CZ 2016)
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Vagrant
ŽÁNR: scifi
SÉRIE / DÍL: "The Vagrant Series" / 1.
OBÁLKA: Jaime Jones
POČET STRAN: 375
PŘEKLADATEL: Jakub Kalina
NAKLADATELSTVÍ: Host

Tulák mě zaujal už ve chvíli, kdy se loni usadil v policích knihkupectví. Stačilo jen posečkat, až obsadí i tu v knihovně a já si ho budu moci přečíst. I když mi bylo jasné, že "epické výpovědi o epičnosti", které jsou na obalu k nalezení, budou jen dalším z množství případů velkohubé reklamy, měla jsem docela vysoká očekávání. Samozřejmě, že v rozumných mezích - když se jedná o autorovu prvotinu, tak je to zkrátka prvotina. Vesměs jsem čekala pozitivní reakci sebe sama. Začínám trochu tragicky, ale nebojte, tato recenze nepovede ke katastrofickému konci. Tulák je totiž dobrý počin a pokud máte rádi žánrově podobné knihy, měli byste to s ním zkusit. Nicméně od něj nic nečekejte - pravděpodobně vám, stejně jako mně, dá něco docela jiného. A možná dokonce po čtení této recenze už neuděláte stejnou chybu jako já a nebudete si myslet, že jde o samostatnou knihu.

Tulák, kdo to vlastně je? Mlčenlivý hrdina putující zdevastovanou krajinou, nesoucí břímě mocného meče a nespokojeného nemluvněte. Obojí schovává pod kabátem a jde si svou vlastní cestou. Tu mu kříží mnohé další postavy Newmanova zvláštního světa, ale až na výjimky se ze scény zase rychle ztrácejí. V tomto ohledu je Tulák po dějové stránce vcelku klasickou "putovačkou". Moderní svět byl před několika lety zdevastován útokem démonů, kteří se vyhrnuli z Trhliny. Ta sice byla strážena Andělskými rytíři, ale již po tak dlouhou dobu, že ve své ostražitosti otupěli. Po rytířích je veta, zbytky nezkažené lidské civilizace se ukryli za mořem. Démoni za sebou nechali spoušť, mrtvá těla, která si mnohdy přivlastnili jako vlastní schránku. Ovládli zničenou pustinu. Příroda nedokázala odolat - démonická nákaza je v rostlinách, zvířatech a mnohdy i v lidech, kteří pod jejím vlivem zvláštně mutují. Obchody s těly jsou běžnou záležitostí a lidstvo už dávno ztratilo morální hodnoty. Co hůř, už ani neví, co to je. Prostředí, do kterého autor příběh Tuláka zasadil, je po více stránkách opravdu zajímavé a roztočí vaši fantazii na plné obrátky. Bohužel k němu mám jednu výtku, a - což je mi líto ještě víc - pořádně velkou. Autor už si nedal tu práci nás s prostředím seznámit. Největší slabina celé knihy.

Čtenář totiž nejenže je se světem a jeho reáliemi seznamován lehce, povrchově po celou dobu příběhu a hrdinova putování. Stejně je přistoupeno i k příběhu samotnému. O co vlastně skutečně jde pochopíte až ke konci, ale nejedná se o mnohdy blažený "aha moment", když střípky zapadnou do sebe. V případě Tuláka totiž finální odhalení nejsou zdaleka tak uspokojivá. Nad knihou spíš zaskřípete zuby se slovy "no konečně". Do příběhu nás autor vrhá bez nějakého zvláštního úvodu a dost dlouho vůbec nemáme tušení, o co tu jde. K čemu to všechno vlastně spěje. Tento fakt se navíc ne zcela vhodně doplňuje s Newmanovým stylem psaní. Úsečnost a stručnost jsou samy o sobě vážně dobré, ale v kombinaci s celkovým mlžením a čtenářovou dezorientací nejsou to pravé ořechové. Ne vše je ale ztraceno! Atmosféru se daří navodit dobře, ať už odlehčenou nebo tu nejnechutněji děsivou. Stejně stručně jsou načrtnuty charaktery postav.

Hlavním lákadlem příběhu je ale samozřejmě samotný Tulák. I přes to, že z něj nevyjde ani hláska, mu budete při čtení fandit a získá si vaše sympatie. Autor s jeho mlčenlivostí pracuje dobře, i když se z takového nápadu dalo vykřesat víc. Hlavně je škoda toho, že se přímou řečí nezapojují více aspoň ostatní postavy. Tempo to potom odnáší nejvíc určitou kolísavostí. Hlavní postavy si ale zamilujete - malou Tulákovu svěřenkyni i meč, který sice stejně jako jeho nositel nemluví, ale s okolím komunikuje se stejnou výmluvností.

I přes své mouchy má Tulák jistě co nabídnout. Jeho ponurý, katastrofický svět je rozhodně zajímavý, stejně jako hlavní hrdina. Ačkoli nepromluví ani slovo, při čtení není těžké se do něj vcítit a dost možná budete jemu i zbytku jeho "družiny" (například geniálně mrzuté koze) fandit, stejně jako já. Tulák sice, buďme otevření, není takové veledílo, jak může reklama hlásat, ale fakt, že jde o prvotinu, mi do žil vlévá optimismus. Pokud se totiž překladu dočká i druhý díl (již vydaný pod názvem "The Malice" - Zlo), doufám, že se dočkáme napravení některých přešlapů a tedy i řízného příběhu, který si tenhle krutý svět zaslouží. Nenudí - neoslní, ale zaujme.

6/10


Výsledek obrázku pro tulák
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.