Iron Fist

20. dubna 2017 v 19:17 | Neyra Calene |  Seriály
Než na streamovací stanici Netflix letos v srpnu vtrhnou kompletní Defenders, superhrdinský tým ze stáje Marvelu, bylo třeba si představit všechny členy. Po Daredevilovi z Hell's Kitchen, Jessice Jones a Luku Cageovi (skloňujte to?!) už zbýval jediný. Před měsícem se tedy dočkal svých třinácti dílů i Danny Rand, tedy Iron Fist, nepřítel Ruky a mladý bilionář, který má být už patnáct let po smrti umrzlý v Himaláji...
TVŮRCE: Scott Buck
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 17. března 2017
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Iron Fist
ŽÁNR: akční / superhrdinský
POČET ŘAD / DÍLŮ: 1x13
DÉLKA EPIZODY: cca 50 minut
ZEMĚ PŮVODU: USA
STANICE: Netflix
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Finn Jones (Danny Rand / Iron Fist), Jessica Henwick (Colleen Wing), David Wenham (Harold Meachum), Tom Pelphrey (Ward Meachum), Jessica Stroup (Joy Meachum), Wai Ching Ho (madame Gao) + Rosario Dawson (Claire Temple)

Iron Fist má mnoho nepřátel - těžké boje ho čekají i jinde než na samotné obrazovce. Má už tak rozpačitá očekávání se ještě víc zamotala po prvních recenzích, které začaly před měsícem vycházet. Po většinovém součtu se kritikům nelíbil, lidem ano, tedy přesně naopak, než tomu měl jeho předchůdce Luke Cage. Ani před odhalením tohoto nevyrovnaného přijetí jsem ale nevyhlížela netflixáckou novinku s enormní nedočkavostí - Daredevil si mě získal až od druhé řady a Luke Cage mě za celých třináct dílů nechytil způsobem, abych si chtěla pouštět další. Nicméně, příběhu Iron Fista zněl slibně - hlavní hrdina se po patnácti letech strávených v tajemném himalájském kláštěře vrací domů. Jenže v New Yorku a firmě, která patřila jeho otci, si všichni myslí, že je celá ta léta po smrti. Danny Rand tu naráží na spoustu problémů, starých známých i těch nových (ale pro diváka stále starých), a také se tu setkává se svým úhlavním nepřítelem. Tedy t(aj)emnou organizací jménem Ruka, plnou profesionálně vycvičených ninja zabijáků. (Z Daredevila už ji všichni dobře známe.) Danny ale není žádné ořezávátko - léta v klášteře nestrávil jen meditací, ale tvrdým tréninkem, a koneckonců je přece Iron Fist - nesmrtelná zbraň. Vězte, že pletich, smrti i vymazleného bojového pohopsávání si užijete dosytosti.

Tak, jako tomu bylo u jeho předchůdců, je největší slabinou Iron Fista kombinace formátu a tempa. Během padesáti minut spadajících na jednu epizodu je akce rozložena vcelku nerovnoměrně, ale seriálu se naštěstí víceméně daří zachovat schéma úvod - omáčka - děj - závěr. Dialogy jsou svižné, stejně jako příběh, zvrat střídá zvrat opravdu rychle. Bohužel se nevyhýbá určité porci klišé, ale to nelze s čistým svědomím adaptaci komiksu vyčítat. Až na hlavního hrdinu, který je chvílemi opravdu nepochopitelný a zarážlivě otravný (jinak je ale Danny sympaťák), jsou postavy napsané i zahrané opravdu dobře. Ačkoli motivace hlavních záporáků zůstávají víceméně skryty, jsou jejich charaktery uvěřitelné a je radost se na ně koukat. Jako postavu číslo jedna potom volím Warda Meachuma, protože rozervanci s kupou problémů byli vždycky mí oblíbení - není to však jediným důvodem. Co se propracovanosti a logiky týče, svoje parťáky v příběhu rozhodně překonává.

Není nad to si do něčeho praštit, viďte?

Po technické stránce vyladili tvůrci na maximum, co se jen v rámci seriálového rozpočtu dalo. Efekty jsou na internetovou stanici solidní, stejně jako choreografie soubojů. Hlavní hrdinové na rozdíl od mnoha filmových kolegů dostávají daleko víc přes prsty, i když někdy sami vypadjí, že neví, co při souboji dělat. To jsou ale jen malé mouchy, a protože nejsem žádný specialista na asijská bojová umění, nemohou mě v žádném případě rozhodit. Seriál nepadá ani na jiných drobnostech, jako jsou třeba herci vedlejších rolí, naopak se dočkáte mnoha známých tváří a uvěřitelných výkonů. Hudba je taková, jakou jsem po zkušenosti s ostaními Defenders očekávala - šumí si v pozadí, doplňuje děj, ale v hlavě vám 100% nezůstane ani notička. Musím také říct, že mě docela zklamalo intro, podobně jako u Luka Cage - dlouhé a o ničem. Na rozdíl od Jessicy Jones jsem ho pravidelně přeskakovala. Co víc ale dodat? Konec mě navnadil nejen na druhou sérii, které se v budoucnu jistě dočkáme, ale hlavně na týmovku Defenders. Těch osm dílů v srpnu bude pryč, ani se nenaděju, to vím už teď.

Iron Fist má na to úpěšně zavřít ústa pochybovačům, kteří myslí, že ze spolupráce Marvel - Netflix už bylo vyčerpáno vše, co se dalo. Vrací se vyladěná akce, dynamický příběh a vyrovnané tempo, které donutí vaše podvědomí k tichému pobízení a sledování maratonu. Vážnější atmosféra, komiksové zpracování, známé herecké tváře - skvělá kombinace pro týdenní jednohubku. Vřele doporučuji zkusit, klidně i těm, kteří za sebou nemají předchozí tři seriály. Neužijete si sice každou drobnou narážku (ale Stana Leeho hledejte!), ale svižnou akční jízdu, tu rozhodně ano.

8/10 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.