The Last Kingdom

9. dubna 2017 v 12:20 | Neyra Calene |  Seriály
Jako šermířka, historický nadšenec a milovník všeho, co jen trochu voní severskou mytologií a vikingskou kulturou, jsem si nemohla nechat ujít jeden z mála seriálu, který tyto tři záliby pojí dohromady. K předloze od Bernarda Cornwella jsem se bohužel nikdy nedostala, ale o to víc jsem si možná celou podívanou užila. Nuže, jak to vypadá pár let později po ději Vikings?TVŮRCE: Stephen Butchard
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 10. října 2015
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Last Kingdom
ŽÁNR: historický
POČET ŘAD / DÍLŮ: 2x8 (aktuální série stále běží)
DÉLKA EPIZODY: 55 minut
ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
STANICE: BBC
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Alexander Dreymon (Uhtred), David Dawson (Alfred), Adrian Bower (Leofric), Emily Cox (Brida), Ian Hart (otec Beocca)

Určité spojitosti se seriálem Vikings se nelze divit, protože v obou případech jde o historické seriály. Střípků dějin se ale tvůrci obou zhostili trochu jinak, a navíc, The Last Kingdom vychází z knižní předlohy. Ze synů Ragnara Lothbroka se tu potkáte s Ubbou, který ale rozhodně už není takový mladíček, a mezi staré známé patří i král Aethelred a jeho nástupce Alfred. Samozřejmě, že v Posledním království asi nebyl jeho otcem zrovna podivný kněz Athelstan, ale je zajímavé toto prolínání událostí sledovat. Toť z mé strany taková perlička na úvod. Nadšenci do doby raného středověku a anglické historie si zrktáka přijdou na své. Politika, intriky, války, otázka víry i ty živočišnější věci, co k té době patří, to všechno v počinu BBC najdete. Vše ale nezačíná a hned se netočí kolem královského dvora ve Winchesteru...

Hlavním hrdinou je Uhtred, syn Uhtreda, dědic Bebbanburgu. Jako malý chlapec byl unesen dánskými nájezdníky jako otrok, a zatímco jeho království Northumbrie padlo pod útoky vikingů, on sám je přijat pohanským jarlem jako syn. Vyrůstá v jeho rodině a stává se Dánem. Když je celá jeho rodina zavražděna, a vikingové vidí právě jeho jako viníka, je nucen utéct. Pamatuje na starou radu kněze jeho otce a prchá do Wessexu, posledního anglického království. Křesťanská šlechta ho mezi sebe nepřijímá dobře a sám Uhtred váhá, zda je vlastně Sas nebo Dán. Jeho cílem přesto zůstává získat zpět Bebbanburg, stejně jako hlavu vraha své rodiny. Spojí se tedy s nově korunovaným králem Alfredem, aby mohl svého cíle dosáhnout. Na své cestě snadno ztrácí staré přátele a stejně jako získává nové, dělá si mnoho nepřátel na obou stranách. O intriky, podrazy a pletichy všeho druhu je postaráno!


Divák nemusí mít ságu pana Cornwella načtenou, aby viděl, že scénář z knižní předlohy mohutně těží benefit za druhým. Na celém příběhu je patrná ucelenost, žádné plaché tlachání ani scéna navíc. Vše, co se objeví, je důležité buď pro příběh samotný, nebo pro hrdinu Uhtreda. Scénář má všechno, od promyšlených intrik po dobové nadávky. Nad konkurenci v podobě zástupu dalších historických seriálů se ale vytahuje mnohem těžším tématem k zamyšlení, než jakým je osobní čest nebo vlastenectví. Střet pohanství a víry v křesťanského Boha těžce zasahuje nejen Uhtreda, ale i celou Británii, a The Last Kingdom ho pro televizní obrazovky servíruje zase v trochu jiném podání. Užijete si to, stejně jako bojové a brutální scény, které jsou samozřejmostí. Realističnost zdá se, nebyla tvůrcům ukradená - což se notně podepsalo i na kostýmech, které historik ohodnotí palcem vzhůru. Bývá to pro novější filmová zpracování dějin spíš výjimka, že by se na ně hledělo. Ne vždy, ale bohužel stále často.

Střídání postav na obrazovce mi také voní knižní předlohou. Ačkoli mnoho tváří nevydrží déle než tři epizody, vryjí se vám do paměti a zaujmou vás. V roztodivné době, kdy je Anglie rozvrácena (i když v podstatě ještě ani neexistuje), bylo možno vytvořit barevnou paletu všemožných charakterů. Jejich interakci je radost sledovat, tak jako všude si najdete své oblíbence i nějakou tu krávu, které byste nejradši dali pěstí. Jak vidíte, u mě to tak je, pardon. Samotný Uhtred je někdy nesnesitelný, někdy si říkáte, proč je taky tak iracionální, ale stejně jsem mu fandila. Vypíchnout potom musím hudbu, která s sebou sice nenese žádná zapamatovatelná témata, která by mi i po dokoukání dílu uvízla v paměti, ale skvěle podkresluje a dotváří perfektní atmosféru.

The Last Kingdom je dozajista skvělá historická podívaná, kterou mohu každému fanouškovi podobných dobových projektů nebo vikingské kultury jen doporučit. Dostanete svou porci politiky, násilí i vášnivých scén. Epizod je pomálu a dají se stihnout jedním pěkným maratonem. Skvrnkou na kráse je jenom místy nevyvážené tempo, které vás zkrátka nepřinutí hned si pustit další díl, když první skončí. Dokáže zaujmout, pohltit už tak ne, a i když některé odbočky v ději byly nadbytečné, scénář sám ví, co vykládá. Za mě spokojenost, jsem zvědavá, jak skončí druhá řada - a dost možná si nakonec přečtu i tu knižní předlohu. Minimálně mám z té suprové atmosféry chuť popadnout svou sekeru a řvát "Shieldwall!".

8/10 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.