Mrtvý na Pekelném vrchu - Juraj Červenák

17. května 2017 v 19:51 | Neyra Calene |  Knihy
Stereotyp je démonem dnešní doby, v rámci zachování zdravého rozumu tedy bylo dobré si od fantastických literárních žánrů odskočit po dlouhé době někam jinam. Nač ale skákat příliš daleko? Slovenský autor Juraj Červenák si mě před dvěma lety získal historicko-fantasy dobrodružstvím Zlato Arkony, nebyly to tedy jen internetové recenze, co mi našeptávalo, že z jeho detektivky nebudu zklamaná.
AUTOR: Juraj Červenák
DATUM VYDÁNÍ: 2014
ŽÁNR: historický / detektivní
SÉRIE / DÍL: Stein a Barbarič / 1.
OBÁLKA: Pavel Růt
POČET STRAN: 288
PŘEKLAD: Robert Pilch
NAKLADATELSTVÍ: Argo

K nadšencům různých spletitých záhad a jejich postupného odhalování totiž rozhodně patřím, a ačkoli jsem dosud nenačetla kvanta detektivek, na filmovém plátně jsem rozhodně fanda žánru. Tak jako každý jiný, i tento má potom svá mnohá klišé, zvyklosti a náležitosti. Prvnímu jmenovanému se Červenák elegantně vyhýbá a z druhých dvou ještě lépe těží. Navzdory škatulce historického románu je příběh osvobozen od sáhodlouhých suchých popisů všeho, co čtenáře nezajímá, a soustředí se pouze na to hlavní a zajímavé. Doba, do které je Mrtvý na Pekelném vrchu zasazen, toho má ostatně hodně co nabídnout - zvlášť proto, že napatří mezi mainstreamově oblíbená historická období. Vítejte na rozmezí středověku a moderních dějin, kdy už bylo zvykem dělat velký byznys v nóbl podniku při obědě, ale zároveň jste místo zákusku mohli skočit zkouknout čtvrcení zaživa.

Příběh se točí kolem ústředního vyšetřovatelského týmu tvořeného kapitánem Steinem a notářem Barbaričem. Stein je veterán jemně odsunut z aktivní vojenské služby právě tak, že je mu přidělen důležitý, tajný úkol. V místě určení k ruce dostává hýřením proslulého Barbariče, a vězte, že právě střety jejich různých povah a pohledů na věc patří k tomu nejšťavnatějšímu, co může kniha nabídnout. Při honbě za zrádcem, který má v plánu přivést tureckou armádu přímo do uherských hornických měst, zakopávají o jednu mrtvolu za druhou, stejně jako o nejednu místní pověru. A co by to bylo za detektivy, kdyby vedle vrahů neodhalovali právě i nevysvětlitelné lokální jevy? Příběh je zamotán natolik uspokojivě, že vás hádání samotného rozuzlení bude při čtení opravdu bavit, ačkoli se mnohdy netrefíte. Tedy, aspoň mě se to mnohokrát nepodařilo.

Ačkoli autor není ve svém vyjadřování nijak stručný nebo strohý (narozdíl od kapitána Steina), tempo nezaškobrtne byť jen na okamžik a celá kniha velice příjemně a rychle utíká. Zápletka má spád a o poctivé zvraty není nouze, stejně jako o vtipné a svěží dialogy. Jako čtenář jsem se u celého případu dobře bavila - samozřejmě se ale nejedná jen o samý žert a humor. Přesně vsazené střípky komentující historické reálie mnohdy překvapí a stoprocentně poctivé útrpné právo prováděné věrným kaprálem Jarošem je pro nadšence poměrně chuťovka. Trochu krve, mrtvol, polámaných oudů... v případě detektivky to není až takové překvapení, že? Nicméně, Mrtvý na Pekelném vrchu není naprosot klasickým zástupcem žánru. Nečekejte klasickou okecávačku (nejlépe okecávající evidentní), ale vrchovatou porci akce, které prostředí a zápletka jen nahrávají.

Samotné zasazení do habsburských Uher za vlády Rudolfa II. je zajímavé a knize se velmi dobře daří tuto dobu čtenářům přiblížit. Největší zbraní příběhu však není akce, promyšlená konspirace ani dějepisecké detaily. Jsou to postavy, co se vám vryje pod kůži a vykřeše ve vás štědrou dávku upřímné sympatie, samozřejmě v čele se Steinem a Barbaričem, kteří jsou spolu naprosto úžasní. Pozadu ale nezůstává ani paletka vedlejších charakterů. Všichni podezřelí jsou podezřelí navzdory tomu, že jen jeden je viníkem a jejich konfrontace s týmem vyšetřovatelů je mnohdy úsmvěná nebo napínavá hojnou měrou. Mrtvý na Pekelném vrchu je prvním ze série volně navazujících románů, které jsou spojeny právě nesourodým duem detektivů, a musím konstatovat, že ti jako základní stavební kámen jen tak nezklamou.

Porce skvělých dialogů, správně zamotané konspirace a trochy svěží akce lehce dochucená špionážní atmosférou a historickými kulisami. Mrtvý na Pekelném vrchu je skvělý kousek, kterému by se neměli vyhnout fanoušci libovolného žánru. Příběh je dynamický, plynulý a oplývá kouzlem, které vás bude neodbytně ponoukat k dalšímu čtení. Není těžké tento kousek slupnout najednou, věřte mi. K mnoha nesmrtelným jménům dvojic detektivů si můžeme směle připsat další - Stein a Barbarič. Červenák zkrátka umí.

8/10


Výsledek obrázku pro mrtvý na pekelném vrchu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 veruce veruce | Web | 18. května 2017 v 13:28 | Reagovat

Červenákovu tvorbu sleduju a čtu už hodně let, takže jsem nakonec skončila i u jeho detektivek. Je to dobré, a to říkám i přesto, že fanda detektivek nejsem. Tento žánr mě baví jen zřídkakdy, ale v jeho podání se to čte samo 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.