The Blacklist: Gambler (Vol. 1)

28. května 2017 v 21:28 | Neyra Calene |  Knihy
A Černá listina do třetice! Jediné štěstí, že i naprostá posedlost seriálem postupně otupí, protože jinak nevím, jak bych tu svou ukájela dál. Materiál k recenzím mi s tou dnešní definitivně došel a obrázků už jsem za těch pár dní spáchala víc než dost... Nezbývá, než se těšit na září. A pořídit si zbývající knihu, protože ta první se mi k vlastnímu překvapení dost líbila. Jak na tom byl komiks?

SCÉNÁŘ: Nicole Phillips
KRESBA: Beni Lobel
DATUM VYDÁNÍ: 2016
ŽÁNR: krimi
POČET STRAN: 128
NAKLADATELSTVÍ: Titan Books
JAZYK: angličtina

Zcela upřímně, ačkoli miluju komiksy a jsem z nich ve všech ohledech nadšená, moc mi jich rukama zatím neprošlo. Je to hlavně proto, že v knihovnách se povšechně moc nevyskytují a protože já jsem na druhou stranu chudý studentík, nemám na luxování knihkupectví tolik prostředků, kolik by mé přecpané tisícové wishlisty chtěly. Do dobré knihy - a to samé platí i o komiksech - se ale vyplatí investovat. Ačkoli jsem se u recenze první blacklistové knihy "The Beekeeper" vyjádřila v tom smyslu, že různým adaptacím filmů a seriálů nevěřím, není to případ komiksu. Minimálně tohoto ne - stačilo se podívat na ukázky a moje srdce zaplesalo. Ano, Neyro, zatraceně, to bude ono! Zkrátka, pořízení byla jasná věc. Váže se to k jednomu z důvodů, proč bude dnešní recenze krapet odlišná od těch obvyklých - předně, recenzuji komiks, a proto se taky dočkáte obrázků. Na rovinu, snažila jsem se hezky vyfotit Gamblera i z venku, a tleskám všem, co si ke knižnímu blogu vedou instagram. Já bych to nezvládla.

Příběh komiksu Gambler vyšel v pěti sešitech, které fungují jako takové malé epizody jednoho seriálového dílu, který dohromady svou formou připomínají. Právě tím je totiž The Blacklist typický - představení, vyšetřování a chycení/zneškodnění blacklistera, zločince z osobního seznamu Raymonda Reddingtona. Ten je jedním z nejhledanějších živlů podsvětí na světě, přesto se před dvěma lety dobrovolně vzdal FBI. Nabídl jim své informace o nebezpečných zločincích, za jejichž chycení si může úřad připsat kredit, ovšem pod podmínkou, že komunikovat bude pouze s agentkou Elizabeth Keenovou. Proč, jak a co, jaké mají ti dva vazby a jaká tajemství jsou skryta v minulosti, to je to, co osobně na Blacklistu zbožňuji. A právě Gambler, nová položka na seznamu, je s událostmi Reddingtonova života a kariéry spjat víc, než jsme mohli jako fanoušci doufat. Exkurze do zákulisí, dá se říct - jak se to stalo, že je z Reda ten, kdo dnes? Alespoň části skládačky jsme se dočkali. Gambler ale neoperuje sám, k ruce jsou mu další nebezpeční lidé, a jejich cíl je prostý - rozložit FBI. Začíná to vraždou, obrácením veřejnosti proti úřadu, následně jsou mnozí agenti i napadeni. Nejde ale jen o pouhou destrukci - Gambler hraje hru, a proto je tu vždy možnost, jak ji otočit proti němu. Zkrátka, drama, drama, drama. Ale napínavé!


Nejen v samotném seriálu nás mají tvůrci rádi. Do Prahy nás vzali už ke konci první série, a v komiksu nyní znovu. Jak ale vidíte (1), jde o flashback. Na druhou stranu Lobel zachytil i trochu krásy pražské (2) a nakonec zmínili i poměrně důležitou věc národní hrdosti (3).

Komiksu se velice dobře podařilo zachytit nejen atmosféru seriálu, ale i všechny postavy a jejich charaktery. Aby ne, když autorka scénáře je zároveň i jednou ze scénáristek samotné Listiny. Vztah Lizzy a Reda tu má tu pravou tajuplnost a silnou chemii, stejně jako v předloze, a nouze není ani o jejich napjaté nebo jinak dramatické rozhovory. Red si jako vždy hraje svoje a nikomu své plány neprozrazuje, navzdory čemuž se tyto jeho úmysly snaží Elizabeth sladit s postupy FBI. Ostatní členové týmu nemají na malé ploše komiksu takový prostor, přesto se IT-guy Aram hrdě drží svých nesmyslných zmatených hlášek a šéf Cooper věcných povelů. Pro fanoušky staří známí se vůbec nemění.


Ta podoba! Výtvarnému ztvárnění známých tváří jsem se udivovala stranu co stranu.

Zápletka nám nabízí několik nových informací o Reddingtonově minulosti, jak už jsem zmínila. Právě části odehrávající se před dvaceti lety patří k těm nejzajímavějším a dávají příběhu nečekanou hloubku. Přesto ale komiksu nechybí nic - napínavá akce a souboje, bomby, skvělé dialogy a hlavně kresba. Lobel odvedl skvělou práci. Postavy jsou své seriálové podobě bezchybně podobné, a tak jako v mnoha komiksech se nestává, že by v určitých obrazech vypadaly jejich výrazy nebo postoje zdeformovaně. Barvy jsou vyladěné, písmo příjemné (a angličtina jednoduchá, musím dodat). Čtení jsem si opravdu užila, a tak jako obvykle v případě komiksu, jsem spíš než četla koukala na jeden obrázek takových pět minut, takže jsem si zážitek z Gamblera o něco prodloužila.

Byť si, jak jsem už v úvodu zmínila, nepřipadám při hodnocení komiksu plně kompetentní, je na Noře takovým hezkým zvykem na konci recenze udělit body. V podstatě jediné, co mi na Gamblerovi nějakým způsobem vadilo ale byla jeho délka, protože pět sešitů, to je málo! Za tu cenu (na bookdepository tři stovky) je to parádní kus práce, s úžasnou kresbou a promyšleným scénářem. Svět Blacklistu obohacuje skvěle a na rozdíl od mnoha podobně laděných adaptací seriálů nepůsobí jako rychlokvaška. Neyra chrochtá blahem a plně doporučuje, byť uznávám, že pro neznalce seriálu asi nebude čtení Gamblera tak zábavné. Kvalitní komiks si ale užijete tak jako tak.

10/10 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.