The Blacklist: Redemption

25. května 2017 v 17:01 | Neyra Calene |  Seriály
Když před více než rokem stanice NBC oznámila možný spin-off dramatu The Blacklist, neprovrtala jsem nadšením zrovna díru do stropu. Jako většina věrných fanoušků jsem se bála, že tvůrci žadnou dobrou značku zbytečně ždímat a promění její děj v nastavovanou omáčku. Naštěstí se nakonec v příběhu vyskytla poměrně slušná záminka k vytvoření vedlejší dějové linie, tudíž jsem se výsledku tolik nebála. O to spíš, že měl čítat pouhých osm dílů.
TVŮRCE: John Eisendrath, Jon Bokenkamp
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 23. 2. 2017
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Blacklist: Redemption
ŽÁNR: akční / špionážní
POČET ŘAD / DÍLŮ: 1x8
DÉLKA EPIZODY: 43 minut
ZEMĚ PŮVODU: USA
STANICE: NBC
V HLAVNÍCH ROLÍCH: Famke Janssen (Susan Hargrave), Ryan Eggold (Tom Keen), Edi Gathegi (Mathias Solomon), Tawny Cypress (Nez Rowan), Adrian Martinez (Dumont)

I mezi fanoušky Blacklistu, jak už tomu bývá, existuje pár skupin s rozličnými preferencemi. Jedna z nich, tedy obdivovatelky Toma Keena, byla z připravovaného spin-offu naprosto nadšená. Já se k nim (bohužel, či bohudík?) neřadím, a z toho, že by právě tahle postava měla "vést" seriál, jsem proto měla poměrně smíšené pocity. Jako charakter je sice manžel Elizabeth (jedné z hlavního dua Blacklistu) poměrně zajímavý, podvodník a kriminálník-chameleon, ale Ryan Eggold není tak docela herec, na kterém by mohla stát show. Spin-off potřeboval silnou tvář a silnou figuru, která bude stát v jeho popředí - a tou se stala Susan Hargrave v podání Famke Janssen. Ozvěte se, komiksáci, tu jste dlouho nikde neviděli, že?

Právě kolem Susan a Toma se celý děj točí. Když mi odpustíte mírný spoiler, při "pátrání po Liz" (pěkně zaobaleno) se na konci třetí řady The Blacklist Tom dozvěděl, že právě tato žena, operující na hraně zákona a stínu, je jeho matkou. Po letech tak odhaluje svou vlastní totožnost - a aby se od své minulosti dozvěděl ještě víc, nechává se Hargravovou najmout jako člen týmu, který "zasahuje, když už si zákon neví rady". Je tedy mimo jiné nucen spolupracovat i s blacklisterem Solomonem, který málem zabil jeho ženu Liz. O napětí postaráno. A ačkoli Susan se ani po letech nevzdala pátrání po svém jediném synovi, Tom nemá v plánu vyjít s pravdou ven, alespoň prozatím. Na scéně se totiž objevuje i jeho otec, který zfalšoval svou vlastní smrt jen proto, aby unikl se Susaniných spárů. V rodinné firmě Halcyon se totiž děje něco nekalého, protiprávního a nebezpečného, a Tom se musí rozhodnout, kterému ze znovunalezených rodičů vlastně věřit, a na čí stranu se postavit, až půjde do tuhého.

Vlastně docela doufám, že příběh spin-offu dostane v hlavním seriálu nějaké to zakončení.

Co je dobré a musím to ocenit, je fakt, že se tvůrci opravdu snažili udělat spin-off jiný než původní Blacklist. Nasvědčuje tomu nejen kamera a lehce matoucí, přesto zajímavé "splitscreen" záběry, ale i fakt, že scénář každé epizody operuje s odlišnou šablonou. Co do žánru připomíná spíš než klasické televizní krimi špionážní thriller, k čemuž se vážou i určité náležitosti, jako například spousta akce a nesrozumitelných operací s počítačem. Kdo ale potřebuje vědět něco o tom, jak hacknout satelit, viďte? I když má seriál pro diváka v zásobě spoustu hloupoučkých klišé, nenudí a dá se u něj příjemně zarelaxovat. Chemie mezi postavami sice není tak silná a propracovaná, aby dala Redemption silnou atmosféru, kterou oplývá The Blacklist, ale vztah mezi Tomem a Susan je zpracován dobře, a problémy rodiny Hargrave vás dost možná budou i zajímat. Ve formě je i Famke Janssen, která dělá z geniální Susan opravdu dobrou postavu, která se géniovi blíží. Ostatní herecké výkony jsou čistý televizní průměr, a sbírka charakterů je na tom podobně.

Epizody nám nabízí několik separovaných případů, ale vypíchnout zásadně musím pilot a závěrečný dvojdíl. Ačkoli zbytek seriálu je totiž "průměrný průměr", tyto epizody opravdu měly šťávu a a připoutaly mě k monitoru. Dost tomu přidává i fakt, že si tvůrci dali tu práci a přitáhli na návštěvu do spin-offu i některé postavy z hlavního Blacklistu. O zvraty pak taky nakonec nouze nebyla, byť jejich logika byla ryze seriálová. To znamená, že v realitě představitelná jen horko těžko. Vizuál jako takový má Redemption slušný, stejně jako akci, které sice hojně, ale pořád ještě v rozumné míře. Trochu podivné mi pak připadalo "intro", ale vzhledem k tomu, že na obrazovce straší takových pět vteřin to není nic, čím bych se musela dvakrát zabývat.

Nebudu si lhát do kapsy - Redemption není žádná hitparáda. Přesto ale nedělá značce Blacklistu ostudu, přichází s něčím zajímavým a pěkně rozšiřuje původní příběh. Z letošních seriálových novinek je to jedna z mála, které sleduji, a ačkoli má očekávání byla dost vystrašená a nízká, nakonec mě docela mrzí, že se další řady tento spin-off už nedočká. Nebýt původního seriálu, patrně by to nefungovalo, ale jako celkem musím hodnotit jako dobrý relax. A za vážně, vážně dobré finále přidávám bodík navíc. Kdyby takhle ubíhaly všechny díly, tak se druhé řady určitě dočkáme - takhle můžeme jen doufat a hádat, jestli se některé postavy vrátí do Blacklistu, a zda bude příběh dovyprávěn tam. Minimálně Tom už je jistý.

7/10


Výsledek obrázku pro the blacklist redemption poster
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.