The Blacklist: The Beekeeper (No. 159) - Steven Piziks

23. května 2017 v 21:24 | Neyra Calene |  Knihy
Kolik čtenářů Nory vlastně zná seriál The Blacklist i jinak, než z mé recenze a občasných nadšených poznámek na jeho adresu? To bohužel nevím, ale nijak mi to nebrání v uskutečnění takového malého "projektíku". Nejedná se o nic velkého, o nic velkohubého, o nic, co by si zasloužilo byť jen nálepku tag, challenge nebo podobné věci známé z jiných blogů. Připravte se na jediné - tři blacklistové články v jednom týdnu. Pravděpodobně se na ně těším víc než vy, ale nikdy jsem neřekla, že Noru píšu kvůli návštěvnosti, no ne? Trochu nadsázky na úvod mi promiňte a šup recenzovat:AUTOR: Steven Piziks
DATUM VYDÁNÍ: 2016
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: The Blacklist - The Beekeeper No. 159
ŽÁNR: krimi
POČET STRAN: 320
NAKLADATELSTVÍ: Titan Books
JAZYK: angličtina

Má očekávání od první knížky Blacklistu byla vysoká zhruba jako dospělý hobit. S knižním zpracováním jinak neliterárního světa totiž nemám zatím příliš dobré zkušenosti - příkladem budiž letošní recenze na knihy s tematikou Elder Scrolls. Jistým optimismem mě naplňovala nejen zahraniční hodnocení na Goodreads, ale i fakt, že The Beekeeper není adaptací určité epizody, ale dějovým rozšířením seriálu. Přichází s novými blacklistery a dějem, zároveň však neovlivňuje (zásadním způsobem) dění na obrazovkách. I přes mé pochybnosti ale nakonec Včelař doputoval až do mého košíku na Bookdepository, protože jsem byla příliš zvědavá. Navíc jsem si řekla, že budu víc číst v angličtině - a čím lepším taky začít, než tím, co v jazyce rodném nemůžete sehnat?

Příběh knihy je volně zasazen mezi události čtvrté řady, která běžela na amerciké NBC od podzimu loňského roku až do minulého týdne. Nechává si dostatečný prostor, aby se s hlavním dějem - seriálovým - nijak nepřekrýval a nepřebíjel. Co se formy týče, The Beekeeper nepřekvapil ani nezklamal. Kniha je koncipovaná jako každá další epizoda samotného Blacklistu - na začátku se objevuje Raymond Reddington, náš milovaný Správce zločinu, aby agentce Elizabeth Keenové předal jméno dalšího zločince ze své tzv. Černé listiny, přesně podle dohody, kterou před čtyřmi lety uzavřel s FBI. Rozbíhá se vyšetřování zmizení dcery vlivného podnikatele, který mimo jiné dodává zbraně i pro americké ozbrojené složky. Tak, jak to bývá, nejde příliš věcí podle plánu, a Reddingtonovy úmyslu nejsou tak jasné, jak by se mohly zdát. Stopy zavedou Lizin tým až do divokých lesů v Jižní Karolíně, kde jsou přepadeni a odstřiženi od jakékoli pomoci. Elizabeth je ve svých činech lehce zbrklá (jako obvykle), Reddington úskočný, jak se na nejhledanějšího zločince země patří, a zároveň se snaží Lizzie ochránit (jako obvykle). Ačkoli by možná mohl být příběh v knižním formátu zpracován trochu jinak, takto - co víc dodat - vyhovuje. Fanoušci dostávají přesně to, co se jim bude líbit, a pro nikoho jiného nemá valný význam se do čtení pouštět, aniž by jim utekla polovina souvislostí.

Další má obava se dá popsat jako stručnost. Bála jsem se, že navzdory dobrému ději bude kniha jen samý nešťavnatý dialog, strohý popis jako ze školní slohovky, a finito. Naštěstí, upřímně, k mé opravdu velké úlevě se tak nestalo. Můj dojem může být notně zkreslený faktem, že jsem četla v angličtině a nejsem na to přece jen pořádně zvyklá, ale jazyk má šťávu. Dialogy mají jiskru, příběh tempo a řádný spád, zvraty jsou podány tak, že je čtenář opravdu může vnímat jako zvraty - tedy překvapení. Piziks rovněž uspěl s navozením atmosféry, a to opravdu na výbornou. Právě atmosféra je to, co na samotném seriálu naprosto zbožňuji, to jisté napětí, které se drží v pozadí a ani na chvíli neustupuje, lehká rouška tajemství nad prakticky vším, co se děje. Co však musím upřímně vypíchnout jsou skvěle zvládnuté charaktery. Všechny jejich aspekty se podařilo ze seriálu převést na stránky knihy bez zaškobrtnutí a veškerá chemie, která perfektně funguje na obrazovce se hladce rozbíhá i při čtení. Zvlášť komplikovaný vztah Elizabeth a Reddingtona (jedna z věcí, kolem kterých se točí celý Blacklist) je zachycený výborně a mé srdce fanouška nemělo na výběr. Tetelilo se, tetelilo a tetelilo.

Bála jsem se zbytečně. Je docela dobře možné, že ze mě mluví hype, protože jsem tomuto seriálu už dávno propadla, ale The Beekeeper stojí za to. Tempo bylo rychlé, příběh měl skvělý spád a byla jsem schopná přelouskat celou knihu během dvou dnů. Opravdu jsem se totiž zažrala a chtěla vědět, co bude dál. Aneb jak říkají in english, it's a page-turner. Postavy, zvraty i dialogy fungují na jedničku, a i když z literárního hlediska nemá patrně příliš co nabídnout, čtení jsem si užila. Není to žádná inovativní pecka, ale pochopitelně se o to ani nesnaží. A možná, i když seriál neznáte, mohli byste si ji zkusit. Na prosvištění a cvičení angličtiny mohu jen a jen doporučit - ověřeno. Co dodat - Reddington září i z knižních stránek. Další pořizuji automaticky.

7/10 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.