11.22.63

31. července 2017 v 10:53 | Neyra Calene |  Seriály
V záplavě seriálů táhnoucích se celou dekádu, v mnoha řadách a stovkách epizod, je příjemné trochu zvolnit. Televizní produkce totiž naštěstí kromě mnohosezónních záležitostí nabízí i něco skromnějšího. Tedy, tento výraz není pro minisérie úplně přesný. Jejich provedení totiž mnohdy bývá preciznější a kvalita více oceněná. A když za nimi například stojí i pár známých jmen...TVŮRCE: Bridget Carpenter
PRVNÍ VYSÍLÁNÍ: 15. 2. 2016
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: 11.22.63
ŽÁNR: mysteriózní drama / scifi / retro / thriller
POČET ŘAD /DÍLŮ: 1x8
DÉLKA EPIZODY: cca 50 minut
ZEMĚ PŮVODU: USA
STANICE: Hulu
PŘEDLOHA: Stephen King (Dallas 63)
V HLAVNÍCH ROLÍCH: James Franco (Jake Epping), Sarah Gadon (Sadie Dunhill), George MacKay (Bill Turcotte), Daniel Webber (Lee Harvey Oswald), Chris Cooper (Al Templeton), a další...

Za osmidílným počinem 11.22.63 stojí známých jmen mnohem víc než pár. Nejen, že autor předlohy Stephen King (a komu z vás, knihomolové, to jméno nic neříká?) se podílel právě i na tvorbě seriálu, navíc měl k ruce i J. J. Abramse. Připojte k tomu ještě tvář Jamese Franca a nejen o publicitu, ale i o kvalitu je postaráno. Pokud se pak jen trochu orientujete v americké historii, základ zápletky vás nemůže překvapit. Hlavní hrdina Jake Epping se pomocí trhliny v čase může vrátit do roku 1960. Jeho cílem je žít tři roky v minulosti, aby mohl 22. listopadu 1963 zabránit atentátu na prezidenta Kennedyho. Domnívá se, že by historie nabrala lepší směr, že by JFK možná zabránil válce ve Vietnamu... Pečlivě sleduje Leeho Oswalda, který se má za tři roky stát atentátníkem. Jake ale zjišťuje, že minulost se nechce dát změnit - že se tomu naopak docela tvrdě brání a staví mu do cesty nejednu překážku. Některé klacky si Jake ale hází pod nohy sám - navazuje vztahy, zamiluje se, a splnit úkol, kvůli kterému přišel, je tím pádem ještě složitější.

Sama jsem předlohu, tedy knihu Dallas 63, nečetla, nicméně jsme seriál sledovali v rodinném kruhu. To znamenalo zasvěcený pohled našeho domácího milovníka Kingovy tvorby. Četla snad všechno, a na filmová zpracování knih tohoto autora si často stěžuje. Který knihomol to nedělá? Ale je pravda, že když vynecháme Zelenou míli a Vykoupení z věznice Shawshank, to, co nám zbude, nejsou do jednoho oslnivé kinematografické počiny. A to se týká i takových seriálů. Zde se dostáváme k výhodě 11.22.63 - netěží z typického Kingova hororu, ale spíš "špionážního thrilleru", navíc předloha je slušný špalek a dala se dobře rozdělit do osmi dílů minisérie. A co jsem si vyslechla, tak se sice najdou nepřesnosti, ale pouze jako "nutné zlo", aby byl výsledek koukatelný. Jinak řečeno, tohle se povedlo.

Tři roky času se nemohou jen tak promarnit...

Nepatřím zrovna mezi milovníky retro, spíš naopak, většinou mi moc neříká. Retro atsmoféra je tu ale podána zlehka, nezdůrazňuje sebes samu - tedy, není tady tím hlavním. V popředí je příběh, a tak to má být. Není nouze o zvraty, a to mnohdy v pravém kingovském stylu, tedy brutální, krvavé a hrozivé. Ačkoli se děj zamotává v množství smyček, drží si jasnou rovinu a divák není zmatený. Ke scénáři pak není co dodat, podobně jako k hereckým výkonům - jde o kvalitu, která příliš nepokulhává ani na detailech. A ačkoli se James Franco snad celých osm dílů nespokojeně mračil, role mu sedla parádně. Lee Harvey Oswald byl ale ztvárněn snad ještě lépe, a pokud bych i nad solidním zbytkem měla něco vypíchnout, byl by to právě on. Co také stojí za zmínku je intro, dost povedené a navozující stejnou atmosféru, která se celého seriálu drží jako klíště. Je dost temná a nutí vás ohlížet se za roh, co přijde dál. Vy totiž víte, že se každou chvíli opět něco pokazí.

I přesto, že chvílemi se 11.22.63 úplně nedaří udržet divákovu pozornost a nezahltit ho jen dusnou atmosférou, bavila jsem se. I to temno je sem tam proloženo příjemným odlehčením, herci byli bravurní a scénář rovněž. Hudba sice neutkvěla v paměti, ale na seriálové poměry určitě byla nadprůměrem. Se svými osmi díly je seriál spíš takovou jednohubkou, ale dává vám nahlédnout do imaginace Stephena Kinga. Jestliže na Dallas 63 nemáte nervy kvůli počtu stran a zajímá vás, zda cestování v čase a záchrana JFK mohou udělat nějaký rozdíl, rozhodně doporučuju. Spousta skvělých nápadů, které uspokojí milovníky thrilleru. A co jsem se pídila, tak i fanoušky předlohy.

8/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.