Příliš dlouhá swingers party - František Kotleta

5. července 2017 v 21:24 | Neyra Calene |  Knihy
Moje osobní výzva, nesoucí se v duchu "přečtu od bruntálského řezníka všechno, co je k mání", se pomalu chýlí ke konci. Prázdniny mě teď odřízly od zdroje, a tak si na Spad a Velké problémy v Malém Vietnamu ještě budu muset počkat, ale alespoň mám čas nabrat na další kotletovku síly. Protože tohle byla síla. A jak obálka našeptává, tak to byla typicky nemravná a drsná síla, tak, jako vždycky.AUTOR: František Kotleta
DATUM VYDÁNÍ: 2014
ŽÁNR: akční / fantasy / řezničina
SÉRIE / DÍL: Tomáš Kosek / 1.
OBÁLKA: Luis Royo
POČET STRAN: 288
NAKLADATELSTVÍ: Epocha

Stačí mrknout na obálku a nejen název vám začne našeptávat drzá obvinění, co lze od této knihy očekávat. Stačí mrknout podruhé, na jméno autora, a tato obvinění zblednou v porovnání s realitou. František Kotleta dokazuje v každé knize, že opravdu je řezník, a to nemravný, a zároveň že je pánem žánru a nadupané akce plné kulek a tvrďáckých hlášek. Četli jste už od něj něco? Pak máte sami dost dobrou představu, co očekávat. Jen je to všechno tentokrát zabaleno v detektivním kabátě a povídkovém balení.

Kotleta není známý jako povídkový autor (alespoň ne pod svým řeznickým pseudonymem), a od sbírky Příliš dlouhá swingers party ani nelze čekat, že by obsahovala směs různých, nesouvisejících příběhů. Dějové linky nejsou pevně spjaty, ale spojuje je skupina hlavních postav. Mezi nimi nejpředněji Tomáš Kosek, expert na magii. Ústřední parta detektivů totiž za mastné peníze vyšetřuje právě zločiny a podivnosti, na které jsou obyčejní vyšetřovatelé krátcí, a které jsou spjaty s různými kouzly a čáry. Často samozřejmě se "sexuální magií", nezapomínejte, že jsme ve vesmíru stvořeném Františkem Kotletou. Advokátní a detektivní kancelář JUDr. Zdeněk Kouda se dostane do všech společenských kruhů (klientela z křesel nejvyšších je samozřejmostí) a potýká se s různými druhy problémů a bytostí. Démony, sukuby, bohové a jejich kněžky, vždyť temných potvor je dost a dost.

Co se stylu týče, Kotleta se ze zajetých kolejí neodchýlil ani o píď. Květnatým vyjádřením a složitým literárním figurám se spíš vyhýbá, užitý jazyk je správně úderný a zběsilé tempo, kterým příběh odsýpá, nic nezdržuje. Možná to je místy právě ten problém, kvůli kterému jsem se do jednotlivých povídek nemohla pořádně začíst. Akce je vrchovatě, a možná až přehršel, a neustále se opakující sekvece boj/sex/boj/sex se lehce zají. Pokud si knížku nadávkujete na jednotlivé povídky, je čtení mnohem příjemnější a jako čtenář si jej víc užijete. Propojení případů skrz hlavní postavy funguje, Kotleta jednotlivé případy epizodně neomezuje, a chvílemi jsem se cítila, jako bych vlastně ani nečetla jednotlivé povídky.

Úvodní kousek Boží tango skvěle představuje nový svět a partu hrdinů. Tomáš Kosek se ke skupině vyšetřovatelů teprve připojuje, ani ne tak z touhy po dobrodružství jako kvůli slušnému výdělku, protože univerzitní grand nepokryje vše. Z krásné české kotliny ale vycestuje do Afriky, kde vojáci upadají do kómatu se zvláštními symboly na těle. Od souboje s šamany se potom přemístíme na Příliš dlouhou swingers party, která dala celé sbírce jméno a udává tón. Samý sex, co víc dodat. Srdeční záležitost se vrací s o něco méně sexem a více vraždami - ať je chlap jakkoli bezcitný, srdce má. Naši mrtví ale ne. A k tomu jsou přibiti na stropě? Jasný případ pro Koudovu partu, stejně jako Pražské kobky. Do těch se ale vydává pan Kosek sám, a ne kvůli klientovi. Zvrácených míst je svět patrně plný. A lidí taky, jak se přesvědčíme v Artefaktu, který knihu završuje. Možná za to mohla prakticky absence sexu, ale právě závěrečná povídka se mi líbila nejvíc.

Hrdinové jsou sympatičtí, popisy stručné a výstižné a jazyk jednoduchý. Další kotletovka a další kniha skvělá pro relax a pobavení. Vyšší cíle než zábavu si Příliš dlouhá swingers party ani neklade. Jako obvykle je to čtení plné akce, kulek, hlášek vulgárních i slušných a hlavně sexu. Jak už název napovídá, ten je v případě této sbírky hlavní přísadou, a na můj osobní vkus už ho chvílemi bylo až moc. Přestože mi Kotleta v povídkovém formátu dvakrát nesedne, volnému pokračování Velké problémy v Malém Vietnamu rozhodně dám šanci. Čím jiným taky prokládat mnohdy suchou maturitní četbu? Jen vás zapřísahám, ať vám při čtení nikdo moc nekouká přes rameno. Budete za zvrhlíka.
Vyzkoušeno.

6/10


Výsledek obrázku pro příliš dlouhá swingers party
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.