Naslouchač - Petra Stehlíková

4. srpna 2017 v 18:39 | Neyra Calene |  Knihy
Stává se mi to často - hladově vyhlížím knižní novinku, kochám se obálkou i prvními recenzemi, šetřím si penízky ve své pohublé studentské peněžence... A navzdory nesmírnému nadšení se pak stejně k vyhlédnuté knize nedostane. Něco mi zkříží cestu a vytoužený titul je pryč z dosahu. Naštěstí existují knihovny, a když pak můj pohled náhodou zabloudí na to správné místo, jsem spasena. I Naslouchače jsem nakonec chytla do spárů.AUTOR: Petra Stehlíková
DATUM VYDÁNÍ: 2016
ŽÁNR: fantasy
SÉRIE / DÍL: Naslouchač / 1.
OBÁLKA: Andrej Nechaj
POČET STRAN: 376
NAKLADATELSTVÍ: Host

A svůj čich na knihy musím na tomto místě náležitě ocenit, stejně jako tomu bude u Naslouchače - hned v prvních kapitolách dokázal zaujmout a nenuceně mě vtáhnout do příběhu. Ten je poměrně originální, ačkoli obsahuje mnoho ohraných prvků. Na drtivou většinu z nich totiž hraje s novou notou a odlišným přístupem, než který nám byl předveden ve starší literatuře. A toho si, alespoň já osobně, náležitě cením. Ústřední postavou je dívka Ilan, která se narodila jako sklenař, tedy otrok. Kvůli své výjimečnosti ji ale odmala matka vydává za chlapce, a doufá, že takto její dcera získá lepší budoucnost. To je dost možná pravda - sklenaři se většinou rodí s různými deformacemi a vadami, a Ilan by, jelikož je "čistá" (tedy zdravá), pravděpodobně skončila jako hračka pro různé touhy bohatých. Jako chlapec má šanci dosáhnout něčeho víc - a to se také stane, protože Ilan má kromě zdravého těla i jiný dar. Slyší sklenit, zvláštní nerost, který pohání svou energií celý svět. Může se tedy vyučit brusičem - a je v tomto řemesle dobrá. Tak dobrá, že si ji za služebníka vybere pětadvacítka, skupina elitních bojovníků strážících města před podivným nebezpečím za reteou...

Ptáte se, co je to retea? Konkrétně jakýsi energetický štít rozdělující svět na čistý a radioaktivní, jinak je to ale jen jeden z mnoha pojmů, které pro svůj fantastický svět autorka vymyslela. Zničení jadernými zbraněmi není nic převratného, ale výskyt sklenitu, v podstatě kouzelného nerostu, už ano. Reálie světa postavené na dávné válce, po které byli sklenaři zotročeni, se mi zalíbily okamžitě. Logika světa má od toho našeho jen pár odlišností, přesto je až fascinující, jak se v něm Země změnila. Fantasy, jak má být - spousta úžasných zbraní, bojovníků, schopností, najde se i politika. To je samozřejmě okořeněno ještě emocemi postav - a to je vůbec to nejlepší!

Ilan je otrok, přesto jako dítě nechápe rozdělení společnosti a s upřímnou dětskou logikou ho zpochybňuje. Střet jejího světa a světa luxusu je to, co mě nejvíc bavilo. Morální otázky, psychické pochody honící se malé dívce hlavou, zatímco zjišťuje, jak to na světě vlastně funguje. Pohled více postav na stejný sociální problém. Ačkoli mi knížka připadala nejvhodnější spíš pro mladší čtenáře (ne nejmladší a pravděpodobně jsem jen zkrmená temnou fantasy), podání tohoto konfliktu bylo naprosto parádní a vyzrálé. Stejně jako vykreslení postav - Ilan je sympatická a budete jí na její pouti fandit. Celkem se autorce velmi dobře podařilo čtenáře nezahltit, vše si drží čistou rovinu, na nic se nezapomíná, nic nepřečnívá - přesto je tu stále dost materiálu a vláken, a těším se, jak budou rozpracována v dalším díle. Někdy sice děj až příliš zabředl do popisů měst, broušení sklenitu a guláše pocitu v Ilanině hlavě, to vše mu ale ve výsledku stejně nahrávalo k lepší a prokreslenější atsmosféře.

Naslouchač je čtivá domácí fantastika s úžasnou obálkou, která nelže. Příběh skrytý pod ní je totiž neméně kouzelný, hlavní hrdinka i fiktivní svět, který Stehlíková vytvořila, si vás zaručeně získají. Stejně jako neobvyklá atmosféra, kterou se podařilo vykreslit velice precizně. Čte se lehce, s odkládáním už je to těžší, tempo je vyrovnané a já se spokojeně těším na pokračování. Doporučuju, jak fanouškům žánru, tak pro rozšíření obzorů.

8/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lillianne Lucy Lillianne | E-mail | Web | 5. srpna 2017 v 11:42 | Reagovat

Taky jsem četla a byla jsem nadšená. A těším se na další díl :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.