Knihy

Naslouchač - Petra Stehlíková

4. srpna 2017 v 18:39 | Neyra Calene
Stává se mi to často - hladově vyhlížím knižní novinku, kochám se obálkou i prvními recenzemi, šetřím si penízky ve své pohublé studentské peněžence... A navzdory nesmírnému nadšení se pak stejně k vyhlédnuté knize nedostane. Něco mi zkříží cestu a vytoužený titul je pryč z dosahu. Naštěstí existují knihovny, a když pak můj pohled náhodou zabloudí na to správné místo, jsem spasena. I Naslouchače jsem nakonec chytla do spárů.

Válka zrcadel - Tereza Matoušková

25. července 2017 v 22:10 | Neyra Calene
Při zpětném ohlížení mi připadá čím dál méně uvěřitelné, jak jsem v minulosti jen mohla ignorovat českou fantasy scénu. A to v podstatě kompletně! Jsem opravdu ráda, že jsem svůj omyl napravila, protože domácí luhy a háje nabízí nejeden skvělý příběh a skvost, a svou striktiní orientací na zahraniční tituly bych se o ně připravila. Naštěstí jsem poučena - a do ruky se mi tak samozřejmě dostala i Válka zrcadel, která mě nutila slintat už jen nad obálkou. Co však bylo uvnitř?

Harry Potter a prokleté dítě - J. K. Rowlingová a kol.

12. července 2017 v 17:55 | Neyra Calene
Před svým dvacátým výročím svět Harryho Pottera znovu ožil - od vydání posledního dobrodružství brýlatého čaroděje, tedy od Relikvií smrti, se fanoušci dočkali jen několika nových informací na stránce Pottermore a v dodatkových knihách o famfrpálu a podobně. Brzy skončila i filmová série a vypadalo to, že s Potterem je amen. Příběh byl taky slušně zakončen, není tedy divu, že osmý díl nebyl zcela očekáván. Přesto se nedávno začaly dít věci...

Příliš dlouhá swingers party - František Kotleta

5. července 2017 v 21:24 | Neyra Calene
Moje osobní výzva, nesoucí se v duchu "přečtu od bruntálského řezníka všechno, co je k mání", se pomalu chýlí ke konci. Prázdniny mě teď odřízly od zdroje, a tak si na Spad a Velké problémy v Malém Vietnamu ještě budu muset počkat, ale alespoň mám čas nabrat na další kotletovku síly. Protože tohle byla síla. A jak obálka našeptává, tak to byla typicky nemravná a drsná síla, tak, jako vždycky.

The Blacklist: Gambler (Vol. 1)

28. května 2017 v 21:28 | Neyra Calene
A Černá listina do třetice! Jediné štěstí, že i naprostá posedlost seriálem postupně otupí, protože jinak nevím, jak bych tu svou ukájela dál. Materiál k recenzím mi s tou dnešní definitivně došel a obrázků už jsem za těch pár dní spáchala víc než dost... Nezbývá, než se těšit na září. A pořídit si zbývající knihu, protože ta první se mi k vlastnímu překvapení dost líbila. Jak na tom byl komiks?


The Blacklist: The Beekeeper (No. 159) - Steven Piziks

23. května 2017 v 21:24 | Neyra Calene
Kolik čtenářů Nory vlastně zná seriál The Blacklist i jinak, než z mé recenze a občasných nadšených poznámek na jeho adresu? To bohužel nevím, ale nijak mi to nebrání v uskutečnění takového malého "projektíku". Nejedná se o nic velkého, o nic velkohubého, o nic, co by si zasloužilo byť jen nálepku tag, challenge nebo podobné věci známé z jiných blogů. Připravte se na jediné - tři blacklistové články v jednom týdnu. Pravděpodobně se na ně těším víc než vy, ale nikdy jsem neřekla, že Noru píšu kvůli návštěvnosti, no ne? Trochu nadsázky na úvod mi promiňte a šup recenzovat:

Mrtvý na Pekelném vrchu - Juraj Červenák

17. května 2017 v 19:51 | Neyra Calene
Stereotyp je démonem dnešní doby, v rámci zachování zdravého rozumu tedy bylo dobré si od fantastických literárních žánrů odskočit po dlouhé době někam jinam. Nač ale skákat příliš daleko? Slovenský autor Juraj Červenák si mě před dvěma lety získal historicko-fantasy dobrodružstvím Zlato Arkony, nebyly to tedy jen internetové recenze, co mi našeptávalo, že z jeho detektivky nebudu zklamaná.

Perunova krev II. - František Kotleta

12. dubna 2017 v 14:28 | Neyra Calene
Někdo bohy uctívá, někdo si na ně holt vezme pořádný dranžírák a uřeže jim hlavu. Slovanský panteon by si po prvním dílu Kotletova akčního nářezu měl uvědomit, že starým dobám už odzvonilo, a že meč vám proti pořádné dávce z kulometu nepomůže, ani kdybyste byli sebeepičtěji nasáklí magií. A že ty kulomety budou řvát naplno.

Perunova krev I. - František Kotleta

5. dubna 2017 v 15:53 | Neyra Calene
Po přečtení novely Vlci, kterou František Kotleta doplnil základy příběhu své slavné trilogie Bratrstvo krve, jsem nebyla zrovna nadšená. Nebavila jsem se tak výsostně jako v případě zmíněného upířího nářezu či novějšího superhrdinského kousku jménem Lovci. Řešení bylo nasnadě. Vrhla jsem se tedy do přelouskání zbytku Kotletovy tvorby, kterou má naše knihovna poctivě na skladě. A začít zrovna u slovanské mytologie, to byla naprosto jasná volba.

Tulák - Peter Newman

26. března 2017 v 20:18 | Neyra Calene
Trend v moderní literatuře je vcelku snadno vysledovatelný, i když samozřejmě ne všude a ne vždy. Éra obliby dlouhých popisných pasáží, ze kterých sice srdce plesá, ale víčko klesá, už je pryč. Dialogy dnes vládnou stránkám různých žánrů a právě na ně se mnozí autoři primárně soustředí. Je odvážné učinit hlavním hrdinou své knihy němého, osamělého cestovatele? Inu, možná. Zajímavé ovšem určitě.

Vlci - František Kotleta

9. března 2017 v 20:30 | Neyra Calene
Zase Kotleta! A ano, ten Kotleta s velkým K, nelamentuji prostřednictvím blogu nad naším školním jídelníčkem. Jestli to někdy udělám, kopněte do mě, at se vzpamatuju, děkuji. Teď už ale k Vlkům, jak mistr řezník z Bruntálu nazval novelu doplňující trilogii Bratrstvo krve. Mnoho autorů se vrací ke svým prvotinám i v pozdější tvorbě. Vlci ale jdou ke kořenům ve více než jen v tomto ohledu...

Pekelné město - Greg Keyes

2. března 2017 v 17:38 | Neyra Calene
Jako každý správný knihomol, i já si vedu seznam "chci si přečíst". Takový seznam netřeba si někam zapisovat - člověk si to, narozdíl od nákupu, všechno pamatuje. A ačkoli stále roste bobtná, věřím, že se do konce života snad ke všem položkám na něm dostanu. Jednou z nich bylo právě i Pekelné město, které se mi konečně dostalo do rukou. Proč jsem zrovna po něm tak prahla? Inu, doporučení za tím, tentokrát, nebylo...

Lars, Šťavnatá lebka - Jaroslav Mostecký

21. února 2017 v 18:59 | Neyra Calene
Mezi všemi těmi klasickými literáty, rozpadajícími se svazky z městské knihovny a čtenářskými rozbory bylo těžké si najít čas i na něco zajímavějšího. Nevyhla jsem se tedy ani čtení v autobuse, což se na přebalu druhého dílu Vlčího věku negativně podepsalo, ale zvládli jsme to. Po pár týdnech od recenze na knihu Jdi a přines hlavu krále jsem tu se zhodnocením jejího pokračování!

Píseň krve - Anthony Ryan

17. ledna 2017 v 18:59 | Neyra Calene
Píseň krve je lahůdka, kterou by neměl žádný fanoušek žánru minout. Sama jsem si ji s velkou parádou loni na podzim pořídila domů a přelouskala během chvíle - ale co čert nechtěl, na recenzi nedošlo. Zatraceně, proč, to dodnes sama nevím. Nicméně, o Vánocích jsem kvůli své hlavě děravé nechala rozečtené čtivo na intru a dva týdny bez knih, to bych nevydržela. Tak jsem se do Písně krve vrhla ještě jednou - a i na podruhé s chutí!

Jdi a přines hlavu krále - Jaroslav Mostecký

10. ledna 2017 v 20:45 | Neyra Calene
Minulý rok jsem z velké části zasvětila objevování domácí fantastické scény. Projela jsem hlavně krvavou řezničinu Františka Kotlety, ale nakonec se ke mě dostala i trilogie Vlčí věk - jako další série do sbírky vážně nádherná, protože se jedná už o několikáté přepracované vydání, a graficky se vážně povedlo. Zásada však praví, nesuď knihu podle obalu - jak se povedla zevnitř? To shrnu v dnešní krátké recenzi!

 
 

Reklama

Zdroje obrázků: Pozadí / Záhlaví
Autorem uvedených textů a tvorby je fakticky vlastník blogu, tak fakticky nekopírujte.